10 gjërat që mund të bëni për ta bërë qenin tuaj të jetojë më gjatë

10 gjërat që mund të bëni për ta bërë qenin tuaj të jetojë më gjatë
Ruben Taylor

Ne e dimë që për fat të keq qentë jetojnë më pak se ne dhe kjo është një dhimbje e madhe për ata që i duan vërtet qentë. Ne kemi folur tashmë për humbjen e një kafshe shtëpiake dhe si ta trajtojmë këtë pikëllim .

Megjithëse qentë kanë një jetëgjatësi të caktuar, ka hapa që mund të ndërmarrim për ta zgjatur atë pritje dhe bëjini të jetojnë një kohë të gjatë, dhe sigurisht, në mënyrë të shëndetshme.

Shikoni listën dhe filloni të përmirësoni jetën e qenit tuaj sot!

Si ta bëni qenin tuaj të jetojë më gjatë

Mbajeni qenin tuaj në një peshë të pranueshme dhe ushqeni vetëm ushqim të shëndetshëm

Nëse është e mundur, ushqeni kafshën tuaj në një orar të caktuar. Disa perime mund të jenë të përshtatshme për ushqimet e mesditës dhe mund të gjeni ushqime organike për t'i mbajtur raftet tuaja plot në shtëpi.

Artikuj të rëndësishëm që duhet t'i lexoni:

 • Ushqim toksik për qentë
 • Çfarë është ushqimi natyral i qenve
 • Dallimi midis ushqimit standard, premium dhe super premium
 • 14 ushqime që parandalojnë kancerin tek qentë
 • Si ta dalloni nëse qeni juaj është mbipeshë
 • Qentë kanë nevojë për ushtrime fizike

  Jepini qenit tuaj ushtrimin që i nevojitet si një shëtitje ose vrap i rregullt. Ju duhet të zhvilloni një rutinë për të siguruar që ju dhe qeni juaj po bëni aktivitetin fizik të nevojshëm për të qëndruar në formë të mirë.

  Dilni jashtë

  Si qentë dhe njerëzit janëkrijesa sociale që nuk mund të jetojnë të izoluar për periudha të gjata kohore. Qentë përfitojnë nga kalimi i kohës me qentë e tjerë. Merrni kafshën tuaj në parqe, ku ata mund të luajnë dhe të përshtaten me praninë e kafshëve të tjera që në moshë të re. Edhe nëse qeni juaj jeton në një oborr të madh të shtëpisë, është thelbësore për shëndetin e tij që ai të ecë jashtë dhe të ndjejë erëra, tekstura të tjera dhe të shohë njerëz dhe kafshë të tjera.

  Qenve u pëlqen dashuria

  Qentë , ashtu si njerëzit, kanë nevojë për ndërveprim pozitiv për të mbijetuar. Qeni duhet të ketë vëmendje dhe dashuri për të mbetur i lumtur.

  Mbani një shtëpi të pastër dhe të shëndetshme

  Mbajeni mjedisin e shtëpisë pa toksina dhe kimikate të dëmshme, duke ulur shanset që qeni juaj të sëmuret ose të zhvillohet alergjitë. Gjithmonë pastroni jashtëqitjet menjëherë për të parandaluar përhapjen e krimbave dhe mizave.

  Ndërtoni një marrëdhënie me qenin tuaj

  Ndërsa marrëdhënia juaj rritet, kështu rritet edhe shëndeti juaj kur vendosen rutinat e duhura për ju dhe Kafsha juaj kafshe.

  Katerizimi i qenit ose kurvës tuaj

  Sterizimi i qenit tuaj mashkull jo vetëm që zgjat dhe përmirëson cilësinë e jetës së tij, por gjithashtu do ta parandalojë atë nga spërkatja ose shënjimi i territorit, duke luftuar me meshkuj të tjerë ( për shkak të femrave) dhe largohen nga shtëpia. Në rastin e femrave, ju ulni apo edhe eliminoni mundësinë e kancerit në pajisjembarështuesi, i cili është shkaku kryesor i vdekjes së kurve.

  Shiko gjithashtu: 7 emrat më të zakonshëm të qenve në Brazil

  Shiko videon tonë për sterilizimin:

  Kujdesuni për dhëmbët e qenit tuaj

  Kjo nuk mund të theksohej më shumë. Problemet dentare janë të zakonshme, por ato mund të çojnë në probleme të tjera shëndetësore. Lani dhëmbët e qenit tuaj sa më shpesh të jetë e mundur. Ka edhe kocka dhe lodra që shiten në dyqane që mund të ndihmojnë vërtet në përmirësimin e higjienës dentare të kafshës suaj. Përtypja është një opsion i shkëlqyeshëm për t'ju ndihmuar të mbani dhëmbët tuaj të pastër, si dhe frymëmarrjen tuaj të freskët. Mund t'ju duhet të bëni një operacion pastrimi të gurëve (tartarektomi) në qenin tuaj, vizitoni veterinerin tuaj nëse vëreni dhëmbë të verdhë.

  Ja se si ta mësoni qenin ose qenin tuaj të rritur të lajë dhëmbët:

  Respektoni pushimin e qenushit tuaj

  Po, kjo do të thotë t'i jepni një pushim. Ndërsa është e rëndësishme të doni qenin tuaj, atij i duhet kohë për t'u çlodhur dhe për të qenë të pavarur. Një qen mund të bëhet i stresuar nëse është vazhdimisht në ankth ose në lëvizje. Mos e zgjoni qenin nëse është duke fjetur.

  Merrni analiza dhe vaksinime

  Këto teste i japin veterinerit një shans për të kapur ndonjë sëmundje, infeksion ose problem shëndetësor që mund të jetë potencialisht i dëmshëm në të ardhmen . Ekspertët sugjerojnë të paktën një vizitë në vit pasi ato janë të mëdha, por rreth dy deri në katër vizita në vit.kur janë këlyshë ose nëse janë të moshuar.

  Gjithmonë aplikoni Mbarështim Gjithëpërfshirës

  Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

  i qetë

  Sjellet

  i bindur

  pa ankth

  pa stres

  Pa frustrim

  Më i shëndetshëm

  Shiko gjithashtu: Çfarë thotë pozicioni i gjumit i qenit tuaj për personalitetin e tij

  Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

  – urinoni jashtë vend

  – lëpirja e putrave

  – posesiviteti me sendet dhe njerëzit

  – injorimi i komandave dhe rregullave

  – lehja e tepërt

  – dhe shumë më tepër!

  Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).
  Ruben Taylor
  Ruben Taylor
  Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.