20 arsye pse nuk duhet të keni një qen

20 arsye pse nuk duhet të keni një qen
Ruben Taylor

Së pari, vendimi për të marrë një qen duhet të jetë shumë i menduar mirë. Po flasim për një jetë që do të zgjasë të paktën 10 vjet nën përgjegjësinë tuaj. Në qytetet e mëdha të vendit, për çdo pesë banorë ka një qen. Nga këto, 10% janë të braktisur. Në Brazil ka më shumë se 20 milionë qen të braktisur. Në verë ky numër rritet me 70% sepse familjet vendosin të udhëtojnë me pushime dhe të braktisin qentë e tyre(!!!).

Më u deshën 4 vjet për të vendosur përfundimisht të kem një qen (Pandora). Ky vendim duhet menduar dhe analizuar shumë mirë, pasi një qen kërkon një përgjegjësi të madhe. Ne vendosëm të rendisim këtu arsyet që duhet të merrni parasysh përpara se të ndërhyni në udhëtimin e rritjes së një qeni.

Një qen sjell përfitime të mëdha për jetën dhe shëndetin tonë, të cilat i rendisim në këtë artikull. Por është e rëndësishme të analizoni se çfarë do të ndryshojë në jetën tuaj pasi të vendosni të keni një qen.

Këtu janë 20 arsye për të pasur një qen!

Pse jo të kesh një qen

1. Harrojini kaq shpesh udhëtimet

Pasi të keni një qen, udhëtimi bëhet një zakon shumë më pak i shpeshtë. Para se të kisha Pandora , udhëtoja gjithmonë me pushime, bëja udhëtime të gjata 20 ditë, 30 ditë. Në ditët e sotme, është e rrallë kur udhëtoj edhe për një fundjavë.

Për të filluar, nëse do të shkoni në një udhëtim të gjatë, duhet të merrnijepini një qen dhuratë një fëmije nëse nuk e doni një të tillë

Kjo ishte një bisedë që bëmë me dikë që donte të hiqte qafe një bulldog francez 6 muajsh:

– Unë dua të dhuroj qenin tim

– Por pse?

– Djali im pyeti shumë, ai premtoi se do të kujdesej për të, por përfundoi i mbetur për mua dhe nuk kam kohë.

– Sa vjeç është djali juaj?

– 4!

Epo. Një fëmijë do të thotë gjithçka për të fituar një qen. Ajo do të thotë se do të kujdeset për të, do ta pastrojë, do ta lajë, do të heqë jashtëqitjet. Por në praktikë, ajo nuk do të kujdeset. Dhe kjo u mbetet prindërve, kujdestarëve të vërtetë të qenit.

Të kesh një qen është një nga bekimet më të mira që një fëmijë mund të marrë. Rritja me qen e bën fëmijën një njeri më të mirë, më të durueshëm, me ndjenjë përgjegjësie, me vetëbesim të lartë. Por blini vetëm një qen për fëmijën tuaj nëse kjo është edhe dëshira juaj. Sepse ju jeni ai që do të kujdeseni për qenin.

16. Qeni nuk është i pranishëm

Është e zakonshme që fëmijët që tashmë janë larguar nga shtëpia t'u dhurojnë prindërve një qen, madje edhe për të kompensuar mungesën e tyre. Ose të dashuruarit i japin njëri-tjetrit një qen. Ne e kemi parë edhe si një dhuratë martese!

Epo, siç mund ta shihni në këtë artikull, të kesh një qen përfshin SHUMË gjëra. Personi fillon të heqë dorë nga disa gjëra për t'i dhënë qenit një jetë dinjitoze. Marrja e një qeni si dhuratë mund të jetë një situatëe komplikuar, sepse kushdo që po merr këtë dhuratë nuk e ka hulumtuar racën, nuk ka hulumtuar të mirat dhe të këqijat e të pasurit një qen, me pak fjalë, nuk është përgatitur. Siç thamë në fillim të artikullit, të kesh një qen është një ide që duhet pjekur shumë më parë.

17. Frustrimet

Frustrimet shpesh përfshihen në procesin e të pasurit një qen. Jeni të përgatitur psikologjikisht? Qeni juaj nuk do të bindet. Do të mendoni se i keni mësuar gjithçka, pastaj kur të hyjë në adoleshencë do të jetë rebel. Qeni juaj mund të rënkojë me dikë që njihni. Mund të përparojë tek një fëmijë në rrugë. Mund të bëni jashtëqitje në shtratin tuaj. Mund të shkatërrojë të gjithë divanin tuaj. Mund të shfaqet me një sëmundje të pashërueshme. Mund të shtroheni në spital. Gjithsesi. Është një kuti me surpriza. Është mirë të jesh i përgatitur.

18. Ndaloni së bëri gjërat

Do t'ju duhet të hiqni dorë nga disa gjëra dhe njëra prej tyre është largimi nga shtëpia. Mendojeni si fëmijë. Nëse qeni juaj ka nevojë për ilaçe, ju duhet të jeni në shtëpi për ta administruar atë. Nëse qëndroni larg shtëpisë për një kohë të gjatë dhe dëshironi të ndryshoni një program tjetër, do të duhet të mendoni dy herë, sepse qeni juaj është i uritur në shtëpi dhe qilimi i tij është i ndyrë. Të shtunën, kur të gjithë të ftojnë në fermë për fundjavë, nuk do të mund të shkosh, sepse kujdestari në fermë nuk pranon qen dhe nuk ke kujt t'ia lësh qenin për 2.ditë.

19. Marrëdhëniet

Ne e dimë se është e vështirë të besohet, por në këtë botë ka shumë njerëz që nuk i pëlqejnë qentë. Le të themi se jeni beqar dhe takoni gruan e jetës suaj në furrë buke. Kur ajo zbulon se keni një qen, ajo tërhiqet. Ose sepse është alergjike, ose sepse nuk i pëlqen vërtet qentë. Sinqerisht, nëse ky person nuk i pëlqen qentë, ai ndoshta nuk është personi në jetën tuaj. ;)

20. Varësia emocionale

Qentë janë të dashur, të dashur dhe gëzojnë shoqërinë tonë. Mbani në mend se do të keni një qenie të gjallë që varet nga ju jo vetëm për mbijetesë, por edhe emocionalisht. Ai dëshiron dashurinë tuaj, shoqërinë tuaj, vëmendjen tuaj. Por unë mendoj se ju jeni tashmë të përgatitur për këtë, apo jo?

Epo, nëse pas gjithë këtyre arsyeve ju ende po mendoni se vërtet dëshironi të keni një qen, urime! Ju po merrni një vendim të vetëdijshëm për jetën tuaj dhe për jetën e qenit tuaj të ardhshëm, i cili me siguri do të jetë një qen shumë i lumtur, me një pronar kaq të mirëinformuar.

Dhe sigurisht që jemi në favor të njerëzve kanë qentë. E vetmja gjë e rëndësishme është blerja e vetëdijshme, të jesh i sigurt për atë hap të madh që dëshiron të bësh në jetën tënde dhe të jesh i përgatitur për ta bërë qenin më të lumtur në botë!

Si ta edukosh dhe edukosh një qen në mënyrë perfekte

Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës .Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Shiko gjithashtu: Si të pastroni surrat e argjilës dhe bulldogut

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

thotë se qeni do të qëndrojë në një hotel për qentë. Norma mesatare ditore është 100,00 R$. Për një udhëtim 20-ditor, kjo tashmë do të thotë R$2,000.00 më shumë në shpenzimet e udhëtimit. Mund ta lini qenin në shtëpinë e një miku, por nuk është aq e lehtë të gjesh dikë që të kujdeset për qenin gjatë gjithë asaj kohe, të administrojë ilaçe, oraret e duhura të ushqimit, etj. Për më tepër, ju nuk do të ndiheni 100% rehat ta bëni këtë. Mund të mbështeteni te një i afërm, mami ose babi juaj, por mbani mend, një qen zgjat të paktën 10 vjet, nuk mund të parashikoni të ardhmen. Mbani parasysh se nuk keni askënd me të cilin ta lini atë dhe do t'ju duhet t'i shpenzoni ato para për t'i lënë në një hotel ose nuk do të jeni në gjendje të udhëtoni.

Ju gjithashtu keni mundësinë të merrni qenin tuaj me vete në udhëtim. Por mbani mend: linjat ajrore pranojnë qen në kabinë me ju vetëm nëse qeni + lukuni nuk i kalon 10 kg. Shanset janë që ai të duhet të shkojë së bashku me bagazhin. Keni guxim? Dhe nëse qeni i ëndrrave tuaja është brakicefalik (bulldog anglez, bulldog francez, pug, etj.), harrojeni fluturimin: linjat ajrore nuk ju lejojnë t'i merrni me bagazhin tuaj. Asnjë.

Nëse mendoni të bëni një udhëtim më afër dhe të merrni qenin me vete me makinë, bëhet më e lehtë. Atëherë do t'ju duhet të gjeni një hotel që pranon qen. Shumica pranojnë vetëm 1 qen për dhomë, gjithmonë i vogël.

2. Nëse punoni gjithë ditën,konsideroni të mos keni një qen

Cléo dhe Pandora: njëri mban shoqërinë tjetri Ne marrim email të panumërt çdo ditë nga njerëz që pyesin se cila është raca ideale, pasi ata punojnë gjithë ditën dhe janë 10/12 orë në ditë larg shtëpisë. Përgjigja: ASNJË. Qentë janë kafshë të shoqërueshme, kafshë që kanë jetuar gjithmonë në grupe. Ata nuk u krijuan për të qenë vetëm. Edhe pse disa raca janë më pak të varura dhe e pranojnë më mirë vetminë, të qenit vetëm për periudha të gjata kohore çdo ditë i çon edhe këto raca në depresion, zhgënjim, mërzi dhe shkatërrim të shtëpisë së tyre. Një nga problemet e zakonshme të qenve që kalojnë shumë kohë vetëm është lëpirja e dermatitit. Qeni mërzitet pa asgjë për të bërë dhe fillon të lëpijë putrat e tij derisa ato bëhen të papërpunuara. Një vetëgjymtim i vërtetë. Nëse duhet ta trajtoni qenin në këtë mënyrë, pse të keni një qen atëherë? Këtu janë këshilla për ta lënë qenin tuaj vetëm në shtëpi.

Ne kemi dy zgjidhje për ata që duan të kenë një qen dhe të punojnë jashtë gjatë gjithë ditës:

a) vendoseni qenin në një çerdhe qensh 3 herë në javë, për shembull, të hënën, të mërkurën dhe të premten. Të martën dhe të enjten ai do të jetë i rraskapitur nga kujdesi ditor një ditë më parë dhe do ta kalojë ditën duke pushuar. Në ditët e çerdhes, ai do të luajë dhe shoqërohet gjatë gjithë ditës me qen të tjerë, do të vrapojë në bar, do të kërcejë, do të argëtohet, gjërat që duhet të bëjë çdo qen.

b) një zgjidhje tjetër do të ishteduke pasur dy qen në vend të një. Njëri i bën shoqëri tjetrit, ditën e kalojnë duke luajtur, duke u argëtuar dhe madje duke fjetur bashkë. Të kesh dy qen është gjithmonë më mirë se një dhe kjo është arsyeja pse Cleo erdhi në jetën tonë, në mënyrë që Pandora të ishte më e lumtur.

3. Shpenzimet

Do të shpenzoni shumë para. Si fillim, ushqimi, i cili është idealisht super premium, të cilat janë ushqime me cilësi më të mirë dhe kanë lëndët ushqyese themelore për zhvillimin e mirë dhe shëndetin e qenit. Pastaj është tapeti i tualetit, le të supozojmë se përdorni 1 në ditë, që është 1 pako në muaj. Qentë sëmuren, prandaj merrni parasysh mjekësinë, analizat, veterinerin. Konsideroni gjithashtu larjen dhe rregullimin nëse ai ka flokë të gjatë. Unë do të ndaj me ju një muaj kur Pandora kishte gurë në fshikëzën e saj (ajo filloi të urinonte me gjak):

– Veteriner (caktim) – 150 R$

– Teste për ta zbuluar shkaku i urinimit me gjak – 300 R$ (urina me urinëkulturë, gjak, ekografi)

– Racion trajtimi për eliminimin e gurëve – 120 R$ (vetëm 3 kg racion, që zgjati 1 muaj)

<0 0>– Tapeti higjienik – 100 R$ (shpenzoj 2 në ditë sepse ka dy qen)

– Pipetë e pleshtave dhe rriqrave – 100 R$

– Mjekësi nyjesh – 80 R$ (Pandora e merr këtë ilaç sepse bulldogs kanë shumë probleme me shpinën dhe rruazat e saj janë të ngjeshura)

– Mjetet juridike për gurët – 200 R$

– Refaksioni i të gjithëveprovimet për të parë nëse ajo ishte shëruar – 300 R$

Totali: 1,350 R$

Ishte një muaj atipik, zakonisht gjysma e tij shpenzohet. Por, ajo kishte një problem shëndetësor. Qentë janë qenie të gjalla dhe janë subjekt i qindra problemeve shëndetësore. Jini të përgatitur për këtë lloj situate.

Kini parasysh, që në fillim, shpenzimet me vaksinimin deri në 4 muaj, konsultat tek veterineri për kontroll dhe kastrim, të cilat variojnë nga 400 R$ deri në 900 R$ reale. Është shumë e rëndësishme të kastroni qenin tuaj, shikoni këtë artikull për arsye.

4. Koha për të ecur dhe për të luajtur

Të kesh një qen nuk do të thotë thjesht ta vendosësh atë brenda në shtëpi, të dalësh në punë dhe në rrugën e kthimit për të pritur një kafshë shtëpiake të lumtur me bisht të tundur duke bërë një festë. Është shumë më tepër se kaq. Të gjithë qentë kanë nevojë për një shëtitje çdo ditë. Kjo është shumë e rëndësishme për shëndetin mendor dhe fizik të qenit. Nëse nuk keni të paktën gjysmë ore të ditës për të shëtitur qenin tuaj, më mirë mos e keni një të tillë. Koha e ecjes ndryshon nga raca në racë, ka raca më aktive që kanë nevojë për më shumë kohë në këmbë (Pit Bull, Labrador, Golden Retriever), dhe raca më pak aktive që kanë nevojë për më pak kohë (Pug, Bulldog English, Lhasa).

5. Shqetësimi

Qentë janë si fëmijët, ne jemi gjithmonë të shqetësuar. Kur dalim nga shtëpia, mendojmë se si po shkojnë. Kur i lëmë në një hotel të vogël, shqetësohemi të dimë nëse janë mirë. Gjatë gjithë kohës mendojmë se si janë, nësepo i trajtojnë mirë, nëse janë të shëndetshëm. Unë i shikoj shumë Pandorën dhe Cléo-n për të qenë gjithmonë i vetëdijshëm për çdo ndryshim në rutinën e tyre. Është e rëndësishme që ta njihni qenin tuaj në pëllëmbë të dorës, sepse atëherë kur ai të ndalojë së ngrëni, të pijë ujë ose të pushojë, do të vini re dhe mund të identifikoni që në fillim një sëmundje, e cila është shumë më e lehtë për t'u trajtuar.

6. Durim

Këlyshi juaj i ri do të bëjë shumë marrëzi. Ai do të urinojë në tapetin tuaj, në shtratin tuaj, në divanin tuaj. Do të dalë kudo. Ai do t'ju vjedhë këpucët dhe çorapet. Do të leh për të tërhequr vëmendjen. Do t'ju zgjojë. Do të vrapojë nëpër shtëpi në orën 2 të mëngjesit. Duhet ekuilibër emocional dhe durim. Dhe të kesh një qen na mëson këtë. Nuk ka kuptim të stresosh dhe të bërtasësh qenin, të shpërblesh qëndrimet e mira dhe të kesh gjithmonë një pozicion të qetë dhe të sigurt, pa bërtitje dhe pa stres. A jeni gati?

7. Kush do të kujdeset për të çdo ditë?

Le të supozojmë se qeni juaj jeton 10 vjet. Po flasim për më shumë se 3600 ditë pastrim të jashtëqitjes dhe urinimit, ndërrimin e tapeteve të tualetit, sigurimin e ushqimit, nxjerrjen e tij në shëtitje, lojërat me të, larjen e vendit ku ai urinon dhe urinon... Asnjëherë mos blini një qen duke menduar se "dikush" do bëj këto gjëra. Nëse jeni duke marrë një qen, ju duhet të mbështeteni vetëm te vetja. Nëse dikush ndihmon, shkëlqyeshëm, por kini parasysh se gjithçka do të bëhet ngaju.

8. Do të zgjoheni herët çdo ditë

Qentë janë kafshë të ditës. Janë kafshë që flenë herët dhe zgjohen herët. Ka qen që zgjohen në orën 6 të mëngjesit dhe fillojnë të vrapojnë, lehin. Është e pashmangshme që edhe tutorët të zgjohen. Edhe nëse qeni nuk zgjohet në orën 6:00, zakonisht nuk mund të kaloni orën 9:00. Qeni juaj do të jetë i uritur, i etur (gjithmonë ujë i freskët), tapeti do të jetë i ndotur dhe do të duhet të ndërrohet, ai duhet të shkojë për një shëtitje. Gjithsesi. Ju do të duhet të zgjoheni herët për t'u kujdesur për qenin tuaj, edhe nëse ai nuk ju zgjon.

9. Socializimi është thelbësor

Siç thamë, të kesh një qen nuk do të thotë ta marrësh dhe ta futësh brenda në shtëpi. Do t'ju duhet ta bëni atë të ndërveprojë me qen dhe njerëz të tjerë, dhe kjo që në moshë shumë të re, sapo të mbarojnë vaksinat. Nëse nuk keni një park ose shesh afër shtëpisë tuaj, merrni të shtunën dhe/ose të dielën për ta çuar në një park qensh në qytetin tuaj. Ne preferojmë vende të rrethuara në mënyrë që të mos shqetësohemi për ikjen dhe humbjen e qenit. Kështu që gjeni një vend të rrethuar në zonën tuaj, merrni qenin tuaj dhe lëreni të luajë dhe të argëtohet me qentë dhe njerëzit e tjerë. Kështu do ta bëni të shoqërueshëm, nuk do të habisë njerëzit dhe qentë në rrugë, nuk do të leh dëshpëruar sa herë që sheh një qen në anën tjetër të rrugës.

10. Qeni juaj do të sëmuret

Siç thamë më parë, qentë janë qenie të gjalla dhe qenie të gjallasëmuren. Çdo racë ka tendencë të jetë e prirur ndaj sëmundjeve të caktuara dhe ka sëmundje të përbashkëta për të gjithë, të tilla si sëmundja e rriqrave, distemper, parvovirus dhe shumë të tjera. Mund të jetë gripi, për të cilin qeni juaj do të duhet të marrë ilaçe (por fillimisht do t'ju duhet ta çoni te veterineri) ose mund të jetë një sëmundje si turpi dhe ai do të duhet të shtrohet në spital (tarifa e shtrimit në spital është shumë e shtrenjtë) .

Le të supozojmë se qeni juaj duhet të marrë një ilaç çdo 6 orë për të mbajtur një infeksion. Por ju punoni nëpër qytet dhe jeni larg 12 orë në ditë. Kush do t'i japë ilaçet?

A jeni të përgatitur psikologjikisht dhe financiarisht? A keni kohë të kujdeseni për qenin tuaj nëse ai sëmuret?

11. Qen që nuk i lëshon qimet

Nuk ekziston. Njerëzit na dërgojnë e-mail gjatë gjithë kohës, duke kërkuar një racë që nuk heq qime (nuk leh, nuk ndot, luan, është e dashur dhe jo për punë - më mirë një kafshë pellushi). Qentë me flokë të gjatë derdhin më pak se qentë me flokë të shkurtër. Pra, nëse nuk doni qime në divan, në dysheme, në shtrat dhe në rroba, zgjidhni një qen flokëgjatë si Maltese, Yorkshire, Lhasa Apso. Pugs dhe bulldogs francez për shembull derdhin SHUMË flokë. Por cilat janë qimet afër dashurisë që ju jep një qen? :)

12. Era e qenit

Kjo është një nga gjërat që ne ende nuk mund ta kuptojmë. Ne marrim email nga njerëz që duan të kenë njëqen që nuk mban erë si qen. Ose duan ndonjë produkt, metodë ose zgjidhje për të hequr erën e qenit. Pse, nuk do një qen? Ai do të nuhasë si një qen. Dhe ai ka nevojë për vetë-njohjen e tij. A keni vënë re ndonjëherë që qentë fërkohen në dysheme pas larjes? Për shkak se ata e urrejnë aromën e sapunit pas dushit, ata duan ta heqin atë dhe të kthehen në aromën e tyre origjinale. Të vendosësh parfum qenit tuaj është e kotë dhe qenve nuk u pëlqen. E dini çfarë nuk ka erë si qen? macet. ;)

13. Ndoshta do t'ju shkatërrohen gjërat dhe mobiljet tuaja

Nëse nuk jeni shumë me përvojë në psikologjinë e qenit dhe nuk dini saktësisht se si ta udhëheqni qenin në edukimin e tij, përgatituni për disa zhurmë sende dhe disa mobilje të shkatërruara. Disa raca janë më "shkatërruese" se të tjerat, por çdo qenush vjedh gjërat që nuk duhet. Kjo për shkak se një qenush nuk e ka idenë për ndryshimin midis një topi që është për të dhe një atlete që është e jotja. Për të, ato janë objekte që janë në tokë të arritshme. Mësojeni qenin tuaj nga një qenush, në mënyrë që ai të mësojë se çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të prekë.

14. Shtëpia juaj do të jetë e çrregullt

Qentë janë si fëmijët në këtë drejtim. Ai shpërndan gjithçka nëpër shtëpi dhe nuk e mban më vonë. Mësohuni të keni lodra qensh të shtrira rreth shtëpisë tuaj. Nuk më intereson :)

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Pointer

15. Nr
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.