Gjithçka rreth Racës Boston Terrier

Gjithçka rreth Racës Boston Terrier
Ruben Taylor

Shumë ngatërrojnë Terrierin e Bostonit me Bulldogin Francez, por në realitet ata janë qen shumë të ndryshëm në personalitetin e tyre.

Jetagjatësia: 13 deri në 15 vjet

Pjellë: 4 këlyshë mesatarisht

Grupi: Grupi 9 – Qentë shoqërues

Standardi i racës: CBCK

Shiko gjithashtu: qeni më i madh në botë

Ngjyra: bardh e zi, kafe dhe e bardhë, e bardhë dhe e bardhë dhe në raste të rralla të kuqërremta dhe të bardha.

Flokët: të shkurtra

Ecja: mesatare

Gjatësia e mashkullit: 38,1-43 cm

Pesha e mashkullit: 4,5- 11,3 kg

Gjatësia e femrës: 38,1-43 cm

Pesha e femrës: 4,5-11,3 kg

Mjedisi ideal: Bostonët përshtaten shumë mirë me mjedise të ndryshme. Ata janë të lumtur që jetojnë në apartamente, shtëpi të vogla, shtëpi të mëdha, pallate, në qytet me shëtitje të shkurtra ditore ose në fshat me shumë hapësirë ​​për të vrapuar e për të luajtur. Por mbani mend, ata janë qen për brenda, jo për të kaluar ditën jashtë dhe për të fjetur në një lukuni. Ata nuk bëjnë mirë në temperatura ekstreme, të tilla si shumë të ftohta ose shumë të nxehta. Gjithashtu, ata janë shumë të lidhur me pronarët e tyre dhe mund të bien në depresion nëse mbahen jashtë.

Boston Terrier x French Bulldog

Karakteristikat e Boston Terrier

Boston Terrier ata janë kompakt qen, me koka të mëdha të pa rrudhosura, sy të mëdhenj të errët, veshë të shpuar dhe surrat të errët. Palltoja e Boston Terrier ështëe hollë dhe e shkurtër. Kjo racë nuk ka aromë dhe ka pak derdhje. Boston Terrier është një qen shumë i lehtë dhe mund të përshtatet lehtësisht me çdo situatë: qytet, fshat, apartament, shtëpi. Ata shkojnë shumë mirë me fëmijët, qentë e tjerë, macet dhe kafshët e tjera. Kjo race Pëlqen të kënaqë pronarët dhe do të bëjë gjithçka për t'ju bërë të lumtur. Boston Terrier është zilja më e mirë në shtëpi: sapo dikush troket në derë, të gjithë janë të lumtur duke tundur bishtin për të përshëndetur këdo që po vjen. Nëse dëshironi një qen që do të qëndrojë pranë jush gjatë gjithë ditës, një Boston Terrier është ideal. Nëse doni një qen për shkathtësi, Bostoni është gjithashtu për ju. Ata mund dhe do të bëjnë çdo gjë, thjesht mos i merrni për të notuar.

Boston Terrier Colors

Palltoja e Boston Terrier është e mirë, e shkurtër dhe e butë dhe nuk bie shumë. Në Brazil, ngjyra më e zakonshme është e bardha me të zezën, por ka edhe të bardhën me kafe, brindle me kafe dhe madje të kuqërremtë me kafe. Leshi i bardhë ia mbulon barkun, duke i zbritur në gjoks dhe rreth qafës, përveç se zë mesin e fytyrës. Ata gjithashtu kanë putra të bardha. Disa ekzemplarë të racës kanë më shumë pjesë të bardha dhe të tjerët kanë më pak. Standardi i racës është siç përshkruhet këtu.

Origjina e Boston Terrier

Origjina e Boston Terrier është mjaft e diskutueshme. Disa historianë pretendojnë se është një racë e zhvilluartërësisht nga amerikanët, nga çiftëzimi i qenve britanikë. Të tjerë pretendojnë se janë edukuar në Boston, Massachusetts, në fund të viteve 1800. Në çdo rast, hipoteza më e pranuar është se Boston Terrier është raca e parë plotësisht e zhvilluar në Shtetet e Bashkuara. Por kjo nuk eliminon një tjetër polemikë: cilët qen u përdorën për të formuar racën? Teoritë janë përsëri me bollëk... disa besojnë se ka origjinën nga kryqëzimi i Buldogut anglez, Buldogut Francez, Pit Bull Terrier, Bull Terrier, White English Terrier dhe Boxer. Të tjerë vënë bast se është një kryqëzim midis Bull Terrier dhe Bulldog.

Shiko gjithashtu: Pse qeni im anon kokën?

Në Brazil, raca është ende pak e njohur, pavarësisht se është e pranishme në vend për shumë vite, por pa një numër i konsiderueshëm ekzemplarësh dhe mbarështuesish.

Temperamenti dhe personaliteti i Boston Terrier-it

Është e vështirë të përshkruhet temperamenti i Boston Terrier-it. Ata nuk ngjajnë me asnjë racë tjetër. Ata janë shumë të pasionuar, të sjellshëm, të dashur dhe gjithmonë duan të kënaqin. Duhet shumë përpjekje për të mërzitur një Boston Terrier, por kur ata inatosen nuk reagojnë, thjesht largohen nga mjedisi. Ata janë shumë të lehtë për t'u edukuar dhe trajnuar, duan të mësojnë dhe kuptojnë shpejt atë që trajneri po përpiqet të thotë. Ata janë shumë të ndjeshëm ndaj tonit tuaj të zërit, duke përdorur një ton që është shumë agresiv do t'i shqetësojë dhe ju mund ta shihni atë në fytyrat e tyre.pavarësisht nëse janë të mërzitur apo jo.

Boston Terrier është i shkëlqyeshëm me fëmijët, i mrekullueshëm me të moshuarit dhe miqësor me të huajt pasi e dinë se i huaji nuk do të dëmtojë familjen e tyre. Ata janë shumë lozonjarë, shumë të lidhur dhe shumë të apasionuar pas familjes së tyre. Edhe pse ata janë shumë të përkushtuar dhe duan të kënaqin, mësimi i një Boston Terrier për të eliminuar në gazetë mund të jetë një problem. Shihni këshillat tona për t'i mësuar ato me lehtësi.

Problemet shëndetësore

Epo, ashtu si Pug, Bulldog Francez, Bulldog anglez, Shih Tzu, Pekingese, Boxer Si të gjithë brakicefalikët e tjerë Racat (me fytyrë të sheshtë, pa surrat), Boston Terrier ka një sërë problemesh të shkaktuara nga ky faktor. Ata nuk i durojnë temperaturat ekstreme (për shkak të feçkës së tyre të shkurtër, kanë vështirësi në shkëmbimin e ajrit), gërhijnë dhe përveç kësaj, sytë e tyre janë shumë të ekspozuar, pasi kanë një feçkë të shkurtër dhe kjo e bën më të lehtë që të kenë ndryshe. problemet e syve. Problemi më i zakonshëm i syve është ulçera e kornesë: 1 në 10 Boston Terriers marrin një ulçerë korneale të paktën një herë në jetën e tyre. Ata janë gjithashtu mjaft të prirur ndaj kataraktave.

Surdhimi gjithashtu ka prekur racën që nga fillimi i saj. Shurdhimi mund t'i ndodhë çdo Bostoni, por është më i zakonshëm në Bostonët që kanë një ose dy sy blu.

Luksimi i patellës është problemi më i zakonshëm ortopedik në këtë racë, i cili mund të çojë nënjë këputje e ligamentit të kryqëzuar anterior. Herë pas here raca mund të vuajë nga displazia e ijeve, megjithëse kjo gjendje është më e zakonshme tek racat e mëdha, ndërsa luksimi i patelës është më i zakonshëm në racat e vogla.

Disa Boston Terrier nuk kanë bisht ("bisht nga brenda"), ose një bisht shumë kaçurrelë. Kjo mund të shkaktojë një problem serioz. Bishti rritet mbrapa dhe poshtë, duke krijuar një hendek që mund të jetë shumë i dhimbshëm dhe madje mund të infektohet. Në raste të rënda, bishti duhet të amputohet. Në rastet më të lehta, është e rëndësishme që zona të mbahet e pastër për të siguruar rehatinë e qenit.

Si të kujdeseni për një Boston Terrier

veshja e Boston Terrier është e mirë, e lëmuar dhe e shkurtër. Veshja e Boston Terrier-it nuk bie shumë dhe është e ulët në mirëmbajtje. Në çdo rast, fytyra juaj duhet të fshihet me një pecetë të lagur çdo ditë (mos harroni të thaheni mirë!) dhe thonjtë tuaj duhet të shkurtohen herë pas here. Ata gjithashtu kanë nevojë për banjë të rastësishme (shikoni frekuencën ideale të qenve që lajnë këtu). Ju gjithashtu duhet t'i pastroni ato (ata e duan atë dhe zakonisht nuk e shqetësojnë nëse putrat e tyre preken, ndryshe nga shumë raca). Nuk e pëlqejnë shumë ujin, por nuk do ta kenë shumë telashe as për t'u larë. Boston Terriers janë shumë të lehta, siç e kemi thënë tashmë. Ata priren të pranojnë gjithçka.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.