Gjithçka rreth racës Pug

Gjithçka rreth racës Pug
Ruben Taylor

Pugët janë qen brakicefalik që kërkojnë shumë kujdes të veçantë për shkak të kësaj. Ata janë qen të dashur që nuk bëjnë mirë vetëm dhe priren të jenë shumë të urtë dhe miqësor me të gjithë.

Familja: shoqëria, mastiff

AKC Grupi: Lodrat

Zonë e origjinës: Kinë

Funksioni origjinal: qen prehër

Lartësia: 30,5 cm mesatarisht (mashkull), 25,4 cm (femër)

Emrat e tjerë: asnjë

Pozicioni në renditjen e inteligjencës: Pozicioni i 57-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësia me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Toleranca ndaj të ftohtit
Kërkesa për ushtrime
Bashkimi me pronari
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Video Pug

Origjina e Pug-it

Origjina e Pug-it si race ndoshta filloi në Kinën e lashtë. Qentë e njohur si "qentë me gojë të shkurtër", ose qentë "me gojë të shkurtër", përshkruhen në shkrimet e shenjta që datojnë afërsisht në 700 para Krishtit, dhe ndoshta ishin pararendësit e racës Pug. Në vitin 1 pas Krishtit. tashmë kishte referenca në dokumentet kineze për tësytë e tu të vegjël. Pastrojini gjithmonë me tretësirë ​​të kripur, duke u kujdesur që teprica të thahet me garzë, në mënyrë që palosjet të mos lagështohen. Nëse vëreni shumë sekrecione, ose ndonjë dëmtim, mos hezitoni: dërgojeni te veterineri sepse infeksionet më serioze mund ta çojnë qenin tuaj në humbje të shikimit apo edhe të syve. Ka disa raste të Pugs që kanë humbur sytë pasi janë goditur në kokë, qoftë gjatë lojës apo rënies.

Problemet shëndetësore të Pugs

Të shpeshta: dermatiti, obeziteti, ulçera e kornesë, hipertermi

Më pak të shpeshta: qiellzë e zgjatur, luksacion patellar

Herë pas here: epilepsi

Testet e rekomanduara: sytë

Jetëgjatësia: 12 deri në 15 vjet

Çmimi Pug

Doni të blini një Pug ? Vlera e Pug varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të pjellës (nëse janë kampionë kombëtarë apo ndërkombëtarë, etj.). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e këlyshëve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet apo dyqanet e kafshëve shtëpiake. Shihni këtu se si të zgjidhni një lukuni.

Fotot e Pugs

Shihni fotot e lezetshme të këlyshëve, të rriturve dhe të moshuarve në galeri.

<21

qeni “Babai”, duke iu referuar një qeni të vogël, me këmbë të shkurtra dhe surrat. Perandori Kang Hsi, në vitin 950 pas Krishtit, krijoi një fjalor me të gjitha simbolet kineze, dhe në të ka dy referenca që mund të përshkruanin Pug: "qentë me këmbë të shkurtra" dhe "një qen me kokë të shkurtër".

Në vitin 1300 pas Krishtit. kishte tre lloje kryesore të qenve, Lo-sze, Pekinez dhe Qen Luan, të identifikuar si paraardhës përkatësisht të racave Pug, Pekinez dhe Spaniel japonez. Në Kinë, tre racat e vogla kryqëzoheshin shpesh me njëra-tjetrën, me pasardhësit që kishin karakteristika të ndryshme, si qentë me flokë të shkurtër dhe të gjatë, që lindnin në të njëjtën pjellë.

Në fund të shekullit të 16-të. , Kina filloi tregtinë me vendet evropiane si Portugalia, Spanja, Holanda dhe Anglia. Qentë e vegjël u çuan në Perëndim si dhurata nga tregtarët, dhe kështu filloi rritja e popullaritetit të Pug-it në Evropë.

Pugët u shfaqën për herë të parë në Evropë në Holandë, ndoshta si rezultat i kompanisë së famshme tregtare, Kompania holandeze e Indisë Lindore. Holandezët e quajtën racën Mopshond, siç quhet edhe sot.

Raca u emërua PUG në shtëpinë e William III dhe Mary II kur ata pushtuan fronin e Britanisë së Madhe në 1688. Pugs Zi u dokumentua në një pikturë nga William Hogarth, që daton nga shekulli i 18-të (House of Cards, 1730). Artisti ishte pronarkrenar për Pugs e tij, dhe ilustroi shumë prej tyre në pikturat e tij. Falë tij, ekziston një rekord i shkëlqyeshëm se si dukej raca 250 vjet më parë.

Popullariteti i Pugs u përhap në të gjithë Evropën, ku raca u quajt Carlin në Francë, Dogullo në Spanjë, nga Mops në Gjermani dhe nga Caganlino në Itali. Në Francë, raca u popullarizua nga Josephine Bonaparte, pronare e Pug me emrin "Fortuna". Goya pikturoi Pugs në Spanjë në 1785, duke treguar racën me veshë të prerë në pikturat e tij.

Në fillim të shekullit të 19-të, Pugs u standardizuan si një racë, në ngjyrat fawn (kajsi) ose Isabella (varietetet). prej ari ) është e zezë. U krijua edhe maska ​​e zezë, e cila bëri që raca të quhej, përfundimisht, "Mastiff holandez", për shkak të ngjashmërisë së saj me racën Mastiff. Stud Book filloi në 1859 dhe kishte 66 Pugs në vëllimin e parë. Gjithashtu në shekullin e 19-të filluan shfaqjet e qenve dhe Pug u ekspozua për herë të parë në 1861.

Në fillim të shekullit të 20-të u shkrua një libër i quajtur "Qentë e Kinës dhe Japonisë". Ky libër bazohet në përvojën e Wang Hou Chun, një punonjës i Pallatit Perandorak, i cili edukoi dhe punoi me qentë e perandorit për shtatëdhjetë e pesë vjet. Ai përdori termin Lo-Sze për të përshkruar Pug, duke vënë në dukje se ndryshimet midis Pug dhe Pekinez ishin se Pug kishte gjithmonë një pallto të shkurtër dhe gëzof shumë të lirshëm.elastike.

Për shkak të veshjes së shkurtër, rrudhat e ballit të Pugs ishin më të dukshme dhe kinezët gjithmonë kërkonin rrudha në modele të caktuara të ngjashme me simbolet e alfabetit kinez. Simboli i konsideruar më i rëndësishmi, i cili ishte më i kërkuari, ishin tre rrudhat të cilat së bashku përfaqësonin fjalën për "princ" në kinezisht.

Shumë Pugs orientale kishin njolla të bardha në pallton e tyre dhe disa ishin pothuajse krejtësisht e bardhë. Në fund të shekullit të 19-të, Pugs me njolla të bardha dhe të bardha u regjistruan në Evropë, por këto karakteristika u eliminuan gradualisht nga mbarështimi selektiv.

Pugët anglezë u zhvilluan kryesisht nga dy lloje, Willoughby dhe Morrison, të edukuar rreth vitit 1846 Secili zhvilloi karakteristika të forta dhe të qëndrueshme dhe ishin konkurrentë për shumë vite.

Linja e gjakut Willoughby u zhvillua nga Lord Willoughby D'Eresby dhe është përgjegjëse për veshjen e përzier me fije të zeza, të cilat më të errëta (të arta) sot paraqiten veglat, si dhe trupi më i hollë dhe këmbët më të gjata. Pugs "Mops" dhe "Nell" ishin më të rëndësishmit e kësaj linje.

Linja e Morrisonit, nga ana tjetër, zhvilloi ngjyra më të lehta (kajsi), si p.sh. fije kafe në vend të zi, dhe qen më të fortë dhe më kompakt, më të ngjashëm me standardin aktual të racës.Pugs "Punch" dhe "Tetty" ishin më të rëndësishmit e kësaj linje.

Edhe sot, në Evropë, është zakon t'u referohemi qenve të llojit "Willoughby", nëse pallto është e errët dhe struktura është më e hollë , ose "Morrison", nëse veshja është më e lehtë dhe struktura më e fortë dhe më kompakte.

Shiko gjithashtu: Garat - Njihni grupet dhe dallimet e tyre

Ndikimi më i madh në racë ndodhi kur, në vitin 1868, dy Pugs të gjakut të pastër kinez, që vinin nga pallati i perandorit, në Pekin, ata mbërritën në Angli. Këta dy qen, "Lamb" dhe "Moss", sollën një djalë të quajtur "Click", i cili ishte themelor në zhvillimin e racës moderne, pasi prezantoi karakteristika që, të lidhura me kombinimin e linjës Willoughby dhe Morrison, rezultuan në zhvillimi i karakteristikave aktuale fenotipike të racës.

Aktualisht qeni më i ngjashëm me Pug është Pekinez, i cili gjithashtu ka një histori të ngjashme.

Karakteristikat e Pug-it

Pugs nuk janë bulldogë francezë me veshë të floppy nuk janë mini-mastiff ose mini-bullmastiff, siç mund të duken në shikim të parë. Ai gjithashtu nuk ka lidhje me Shar Pei. Raca më e afërt me Pug është Pekinez, i cili ka një origjinë të përbashkët dhe një histori shumë të ngjashme.

Raca Pug klasifikohet si " qen shoqërues ", duke qenë pjesë e grupit e qenve “Lodra” ose “Kompania”, grupi 9. Pugs duhet të peshojnë nga 6,3 deri në 8,1 kg, duke qenë qen të rëndë për gjatësinë e tyre. Pamja juaj e përgjithshme duhetduke qenë katror dhe masiv, duhet të tregojë “multum in parvo” (shumë lëndë në vëllim të vogël), gjë që reflektohet në formën e saj kompakte, me proporcionalitet mes pjesëve dhe muskulaturë të fortë.

Koka e Pug-it është koka e Pugut, tipari më origjinal dhe tipik i racës. Duhet të jetë e rrumbullakët kur e shikoni nga përpara dhe gryka plotësisht e sheshtë kur shihet nga profili. Sytë e një Pug janë të rrumbullakët, të errët, ekspresivë dhe plot jetë. Veshët e saj janë të vendosur në kokë dhe duhet të jenë të zinj. Rrudhat në kokën e një Pug duhet të jenë të thella dhe të lehta për t'u parë, sepse ngjyra brenda është më e errët se e jashtme. Duhet të ketë një rrudhë të madhe mbi hundë.

Një tipar tjetër i rëndësishëm i Pug-it është bishti i tij. Bishti është i vendosur mbi kërpudhat dhe duhet të jetë i përdredhur fort. Një bisht i dyfishtë i kaçurrela është ideali për të cilin përpiqen mbarështuesit, por një spirale e vetme e ngushtë është e pranueshme.

Pugët në thelb vijnë në dy ngjyra: kajsi (në nuanca të ndryshme) dhe të zeza.

Produkte thelbësore për qenin tuaj

Përdorni kuponin BOASVINDAS dhe përfitoni 10% ulje në blerjen tuaj të parë!

Personaliteti i Pug

Shumë besnik ndaj pronari, bëhet lehtësisht një shoqërues i pandashëm. Në fakt të shoqëron kudo pa qenë i ftuar. Pug provon të jetë jashtëzakonisht i shoqërueshëm dhe shpejt përshtatet dhe përshtatet me mjedise dhe njerëz të çuditshëm. DHEkonsiderohet si një nga racat më të urta.

Një karakteristikë tjetër dalluese është lëvorja e saj: tingulli i lëshuar, shumë i ngjashëm me gërhitjen, ndërthuret me gërhitje sikur qeni po mbytet. Megjithatë, kur dëshiron të komunikojë me dikë, tingulli bëhet më i mprehtë dhe më i gjatë.

Sipas librit Inteligjenca e Qenve , nga Stanley Coren, Pug renditet në vendin e 53-të ndër racat e hulumtuara në aspektin e inteligjencës, trajnimit dhe bindjes ndaj komandave.

Shiko këtu listën e plotë me renditjen e racave më të zgjuara të qenve sipas Coren.

Përparësitë e Pug-it

• Ata janë shumë të dashur, por pa shfaqur simptoma të nevojës së tepërt.

• Ata janë inteligjentë dhe lozonjarë.

• Ata shkojnë shumë mirë mirë me njerëzit e tjerë.

• Pak shpenzime për dyqane kafshësh.

• Ata lehin shumë pak.

• Nuk kanë nevojë për shumë aktivitet fizik.

Shiko gjithashtu: Qeni im sëmuret nga ushqimi! Çfarë duhet bërë?

• Ata shkojnë shumë mirë me kafshët e tjera shtëpiake.

• Ata pëlqejnë të mbajnë në krahë.

• Janë të vegjël dhe të qetë.

• Janë të pastra.

• I pëlqejnë fëmijët.

• I pëlqejnë të moshuarit.

Disavantazhet e Pug-it

• Ata janë në rrezik më të madh të hipertermisë, ata nuk e bëjnë bëjnë mirë me temperatura shumë të larta.

• Sytë e tyre janë shumë të ndjeshëm, sepse janë të ekspozuar dhe të fryrë.

• Janë të shtrenjta, nga 3,000 deri në 10,000 R$, në varësi të prejardhjes.

• Kanë pak rezistencë fizike.

• Nevojakujdes i veçantë për lëkurën.

• Ata lëshojnë shumë flokë, duke kërkuar larje të shpeshtë.

• Ata kanë tendencë të shtojnë peshë

• Gërhisin shumë.

• Është një qen që është i shtrenjtë dhe i vështirë për t'u mirëmbajtur.

Si të kujdeseni për një Pug

Ashtu si çdo qen, ai duhet të ushqehet vetëm me cilësi të mirë ushqim (mundësisht "Super Premium") dhe keni gjithmonë ujë të freskët dhe të pastër në dispozicion. Duhet të shmangni gjithmonë ëmbëlsirat, ushqimet shumë të yndyrshme dhe pikante. Shumë prej tyre kanë një tendencë për obezitet, kështu që ju duhet të kufizoni sasinë e ushqimit që, për të rriturit, duhet të ofrohet dy herë në ditë. Një tenxhere me ujë të pastër dhe të freskët duhet të lihet gjithmonë në dispozicion të qenit. Është e rëndësishme të mbani mend: çokollata konsiderohet helm për qentë, pasi dëmton mëlçinë.

Duhet të ketë një shtrat të pastër, të rehatshëm, të mbrojtur nga rrymat dhe ndryshimet e papritura të temperaturës. Nuk duhet të jesh kurrë në rrugë. Pugs janë qen shtëpie. Nuk e përballojnë mirë vapën dhe gjatë verës rekomandohet përdorimi i ajrit të kondicionuar për të mbajtur gjithmonë temperaturën nën 25°.

Për sa i përket palltos, duhet larë çdo ditë për ta hequr. flokë të vdekur që, përndryshe, bien nëpër shtëpi. Ata derdhin shumë flokë , veçanërisht në vjeshtë dhe pranverë. Larja e përditshme ndihmon në këtë proces dhe shmang papastërtitë e tepërta në shtëpi. Gjatë larjes, mundenipërfitoni nga rasti për të ekzaminuar lëkurën dhe gëzofin e qenit, duke kërkuar për lezione dhe ektoparazitë (pleshtat ose rriqrat), të cilat duhet të luftohen menjëherë. Ushqimi me cilësi të mirë është i rëndësishëm për për të shmangur humbjen e tepërt të flokëve , edhe gjatë periudhave të "multivimit".

Pugs janë SHUMË të prirur ndaj problemeve të lëkurës si dermatiti alergjik. Përhapja e kërpudhave është e zakonshme në palosjet e fytyrës tuaj, ato gjithmonë duhet të jenë shumë të thata në mënyrë që kjo të mos ndodhë. Ju duhet të pastroni palosjet e fytyrës së Pug-it tuaj çdo ditë për të shmangur dermatitin në këtë zonë.

Këshilla për Pug

Pugët kanë nevojë për vëmendje për shumë detaje. Ata kërkojnë kujdes të veçantë dhe megjithëse janë shoqërues të shkëlqyer, kanë disa disavantazhe që duhet t'i kemi parasysh çdo ditë për të ruajtur mirëqenien dhe shëndetin e mikut tonë.

Furça

Furça Pug tuaj të paktën një herë në javë, në mënyrë që palltoja të jetë gjithmonë e bukur.

Pastrimi i rrudhave

Pugët duhet t'i kenë gjithmonë të pastra rrudhat e fytyrës. Është e rëndësishme që pjesa e brendshme e çdo palosje të mos jetë e lagur, pasi ekziston rreziku i përhapjes së kërpudhave ose skuqjes së pelenave. Ju mund të përdorni tretësirë ​​të kripur për të pastruar rrudhat dhe më e rëndësishmja: thajini SHUME mirë më pas.

Kujdesi për sytë

Për shkak se kanë sy të fryrë, Pugs kanë nevojë për pak vëmendje më të madhe me
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.