Gjithçka rreth racës Weimaraner

Gjithçka rreth racës Weimaraner
Ruben Taylor

Familja: qen gjuetie, tregues, qen loje të përzier

Grupi AKC: Sportistët

Zona e origjinës: Gjermani

Funksioni origjinal: zvarritja e lojës së madhe

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 63-68 cm, Pesha: 31-38 kg

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia: 58-63 cm, Pesha: 31-38 kg

Emra të tjerë: Weimaraner vorstehhund

Renditja e inteligjencës: Pozicioni i 21-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësia me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Tolerancë ndaj të ftohtit
Nevoja për ushtrime
Lidhja me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Origjina dhe historia e racës

Gjermania ka qenë gjithmonë një vend i pasur me kafshë të egra, dhe racat gjermane të qenve kanë fituar reputacionin e të qenit ndër më të mirët në botë. Weimaraner u edukua në shekullin e 19-të gjatë një përpjekjeje për të krijuar një qen ideal gjuetie që do t'i përshtatej lojës së të gjitha madhësive, duke përfshirë drerin dhe ariun. Puna u mbështet nga gjykata e Weimarit, dhe raca fillimisht u quajt Pointer Weimar. Disa ngaParaardhësit e racës përfshijnë Bloodhound, Schweisshund të kuq dhe racat e vjetra pointer. Origjina e ngjyrës së saj karakteristike gri është e panjohur, por ajo ka qenë një shenjë dalluese që nga fillimi i racës. Evolucioni i racës u ndoq nga afër nga Klubi Gjerman Weimaraner. Qentë mund t'u shiteshin vetëm anëtarëve dhe anëtarësimi në klub ishte i vështirë. Qentë nga racat e pamiratuara nuk mund të regjistroheshin dhe disa ekzemplarë të brishtë duhej të shkatërroheshin. Weimaraner-i nuk u largua nga atdheu i tij derisa një amerikan u bashkua me klubin dhe u lejua të merrte dy qen në Amerikë në vitin 1929. Weimaranerët e parë amerikanë ishin interpretues aq të jashtëzakonshëm në garat e bindjes saqë ngjallën interes. Ndërsa raca fitoi më shumë entuziastë, u zbulua edhe vlera e saj si shoqëruese e gjuetisë. Njohja nga AKC erdhi në vitin 1943. Bukuria e racës dhe shkathtësia e saj si qen personal gjuetie, kafshësh shtëpiake dhe konkurruese siguruan të ardhmen e saj.

Temperamenti i Weimaraner

Weimaraner është shumë i guximshëm dhe duket se nuk ka frikë nga asgjë. Atij i pëlqen të vrapojë dhe të gjuajë dhe bëhet i frustruar dhe shkatërrues kur futet në qoshe. Ai mund të jetë kokëfortë dhe punon më së miri me një familje aktive që kënaqet në natyrë dhe kërkon një shok argëtues.

Si të kujdeseni për një Weimaraner

Aktivitetet rraskapitëse të përditshme janëe detyrueshme për Weimaraner. Ai duhet të zgjasë këmbët, të vrapojë dhe të eksplorojë në zona të mëdha dhe të sigurta. Duke qenë një qen social, ai bën më së miri nëse mund ta ndajë kohën e tij midis shtëpisë dhe oborrit. Veshja është e lehtë për t'u mirëmbajtur, dhe ju vetëm duhet ta lani atë herë pas here për të hequr qimet e vdekura.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për të edukuar një qen është përmes Krijimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

Shiko gjithashtu: Si të socializoni një qen të rritur me qen dhe njerëz të tjerë

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

- urinimi jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Weimaraner Health

Shqetësimet kryesore: përdredhje gastrike

Shqetësime të vogla: disrafizëm i shtyllës kurrizore, displazi i kofshës, entropion, distichiasis, vWD, hemofili A, osteodistrofi hipertrofike

Shiko gjithashtu: Si është vizioni i qenve

Shihën herë pas here: procesi i ndarjes ankoneale, ndryshimi i membranës niktituese

Testet e sugjeruara: ijë, sy, gjak

Jetgjatësia: 10-13 vjet

Çmimi Weimaraner

Doni të blini ? Zbuloni sa kushton një qenush Weimaraner . Vlera e Weimaraner varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të mbeturinave (nëse janë kampionë kombëtarë, kampionë ndërkombëtarë etj). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e këlyshëve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet apo dyqanet e kafshëve shtëpiake. Ja se si të zgjidhni një lukuni.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.