Hachiko ribashkohet me tutorin e tij në mënyrë simbolike përmes një statuje të re

Hachiko ribashkohet me tutorin e tij në mënyrë simbolike përmes një statuje të re
Ruben Taylor

Historia e bukur e dashurisë mes qenit Hachiko dhe pronarit të tij, shkencëtarit bujqësor dhe profesorit të universitetit, Hidesaburō Ueno, quhet simbol i barazisë në Japoni, vendlindja e dyshes. Tani, me ndihmën e Hollivudit, ai kalon kufijtë dhe pushton të gjithë botën.

Çdo ditë, sa herë që profesori shkonte në punë në mëngjes, Hackicko e shoqëronte atë në stacionin e trenit dhe qëndroi atje deri në kthimi .

Foto: Riprodhimi/rocketnews24

Bashkëfajësia mes të dyve ngjalli emocione të mira në komunitetin lokal, i cili i shihte si të pandashëm. Megjithatë, jeta tradicionale e përditshme u ndërpre kur mësuesi pati një goditje në tru dhe vdiq, gjatë një takimi të fakultetit pjesëmarrës.

Ngjarja e jashtëzakonshme ndodhi më vonë dhe e bëri Haçikon hero kombëtar. Deri në fund të jetës së tij, çdo ditë qeni priste me durim mikun e tij më të mirë në të njëjtin stacion Shibuya dhe e kërkonte me besnikëri në turmën e pasagjerëve që dilnin nga treni. Qeni priti për 9 vjet e 10 muaj, derisa më 8 mars, ai nuk mundi të rezistojë dhe vdiq, pasi u dobësua për shkak të viteve në rrugë, përveç se u prek nga krimbi i zemrës.

Në varrezat Aoyama , në Tokio, të dy mbetën së bashku për eshtrat që u varrosën së bashku, dhe sot e kësaj dite, një ceremoni nderon Akitën në ditën e vdekjes së tij. Në stacionin ku Hachiko kthehej çdo ditë, Shibuya, ka njëstatuja që pre e përjetëson historinë. Statuja e sotme, e ndërtuar në vitin 1948, është tashmë versioni i dytë. I pari u shkri në Luftën e Dytë Botërore për të ndërtuar armë.

Foto: Riprodhimi/rocketnews24

Shiko gjithashtu: qen të lezetshëm

Por homazhet nuk u ndalën me kaq! E bërë nga Fakulteti i Bujqësisë në Universitetin e Tokios, ka një statujë të re, që përfaqëson takimin e shumëpritur të dyshes. Imazhi i tij është Profesor Ueno dhe Hachiko më në fund bashkë.

Ai që mori sfidën ishte artisti dhe skulptori Tsutomu Ueda, nga Nagoya, duke bërë një punë të jashtëzakonshme. Është tashmë statuja e dytë që nderon autorësinë e artistit. E para është në Tsu, vendlindja e profesorit.

Shiko gjithashtu: 9 gabimet që bëjnë tutorët kur kujdesen për qentë

Nëse doni të shihni statujën, thjesht vizitoni kampusin e Bujqësisë të Universitetit të Tokios.

Foto: Reproduction/ rocketnews24
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.