Lodra të rrezikshme dhe të sigurta për qentë

Lodra të rrezikshme dhe të sigurta për qentë
Ruben Taylor

Kjo është një sagë me të cilën përballen shumë pronarë qensh: asnjë lodër apo kockë nuk zgjat me qenin e tyre. Ai shkatërron gjithçka në sekonda dhe loja mbaroi. Ka qen që kafshojnë çdo gjë dhe qen që kanë më pak nga kjo nevojë. Por të gjithë, në një moment ose në një tjetër, do të kenë nevojë për një objekt për të përtypur.

Së pari, le t'ju paralajmërojmë për lodrat që NUK DUHET t'i jepni qenit tuaj, për arsye shëndetësore dhe sigurie. Sigurohuni që të shihni fundin e artikullit, ku themi lodrat më të sigurta për qenin tuaj.

Kini parasysh këto objekte kur shkoni në dyqanin e kafshëve dhe shikoni lodrat dhe kockat. Megjithëse shiten, kjo nuk do të thotë se janë të sigurta, për fat të keq.

Mos i jepni kurrë këto lodra

Kafshët e mbushura

Qentë gëlltisin pelushin dhe mund të mbyten deri në vdekje ose të kenë obstruksion intestinal, që kërkon kirurgji për t'u hequr.

Kockat prej lëkure

Këto kocka janë shumë të rrezikshme. Ato janë të dëmshme për shëndetin e qenit për shkak të substancave të pranishme në to dhe gjithashtu sepse kur kafshohen, këto kocka shndërrohen në një pelte dhe ngjiten në fytin e qenit. Ka disa raporte për qen që u mbytën për vdekje me këtë kockë të ngulur në fyt. Shikoni këtu dëmet e kockave të lëkurës.

Lodra me litar

Kur qentë gëlltisin litarin, ata ngatërrohen në zorrën e qenit, duke shkaktuar pengim të zorrëve,duhet të hiqet me operacion dhe mund të çojë edhe në vdekjen e qenit.

Shiko gjithashtu: Njollat ​​e lotit - Lotët acid në qen

Këto janë lodrat më të rrezikshme. Nuk do të thotë që ju nuk mund t'i jepni ato, por gjithmonë ofroni ato kur jeni afër dhe kontrolloni qenin tuaj. Asnjëherë mos i lini këto objekte të shtrira nëpër shtëpi ndërsa dilni, sepse në rast aksidenti nuk do të jeni afër për t'ju ndihmuar. Shihni këtu se si të ndihmoni një qen që po mbytet.

Lodrat më të sigurta që qeni juaj të përtypë

Kockat dhe lodrat najloni

Padyshim lodra më e sigurt që mund t'i lini me qenin tuaj ndërsa largimi nga shtepia pa asnje problem, eshte KOCKRA E NAJLONIT . kockat e najlonit kanë një shije të këndshme për qenin (mish, pulë dhe çokollatë), janë shumë të forta, nuk lirojnë pjesë të vogla dhe garantojnë orë argëtimi për qenin. Kini kujdes të mos blini gomë duke menduar se është najloni.

Shihni këtu kockat e najlonit dhe blini ato me zbritje duke përdorur kuponin LOJATSC

Shiko videon në kanalin tonë ku Halina shpjegon rreth lodra dhe kocka të rrezikshme dhe të sigurta:

Gjithmonë jini të vetëdijshëm për lodrat e qenit tuaj, nëse vëreni gjak, do të thotë se qeni juaj po dëmton veten duke i gërryer ato. Bisedoni me veterinerin tuaj.

Kong dhe lodra të mbushura

Një tjetër opsion është Kong, i cili është një lodër shumë rezistente që mund ta mbushni me një ëmbëlsirë për qenin. Ka opsione të tjera të ngjashme me një çmim pak më të lartë.më të vogla. Kongu është praktikisht i pathyeshëm dhe ka disa nivele kafshimi. E zeza është më rezistentja, ideale për ata qen me kafshim shumë të fortë.

Shiko gjithashtu: Çfarë duhet të bëni nëse gjeni një qen në rrugë

Shihni këtu Kongs dhe lodrat e mbushura që ju rekomandojmë.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.