Neguinho dhe lufta e tij kundër sëmundjes: ai fitoi!

Neguinho dhe lufta e tij kundër sëmundjes: ai fitoi!
Ruben Taylor

Loma është një sëmundje që frikëson shumë pronarë të qenve. Së pari, sepse mund të jetë fatale. Së dyti, trazimi shpesh lë pasoja të pakthyeshme si paraliza e putrave dhe probleme neurologjike.

Tânia na dërgoi me email historinë e Neguinho-s, i cili u prek 4 muaj më parë. Objektivi këtu është të raportojmë një rast të vërtetë të sëmundjes dhe një histori me një fund të lumtur, për t'u dhënë shpresë atyre që luftojnë kundër Distemper.

Le të shkojmë te historia e Tânia:

“Neguinho u birësua nga unë dhe bashkëshorti im në shtator 2014 me 3 muaj jetë.

Përveç tij morëm edhe Lucky i cili ishte gjithashtu për dhurim, i morëm të dy sepse donim njëri të jetë shoqërues i tjetrit. Dhe kështu ishte. Ne e vlerësojmë gjithmonë shëndetin e tyre, duke qenë të përditësuar për vaksinat dhe heqjen e krimbave. Neguinho ishte gjithmonë një qen shumë i zgjuar, vraponte dhe lehte gjithë kohën pas qenit tjetër (edhe pse ishte më i vogël), ngjitej në majë të shtëpisë, nuk kishte asgjë për të mbajtur djalin tonë të vogël.

Në mars 2015 kuptuam se një ditë, Neguinho u zgjua paksa i rrëzuar, pa shpirt dhe duke hedhur poshtë edhe kockën e vogël që donte aq shumë ta gëlltiste; pas asaj dite ai filloi të humbiste peshë, madje duke e ngrënë ushqimin normalisht. Filluam t'i jepnim një vitaminë hekuri një herë në ditë, për t'i hapur oreksin, por dobësia vazhdonte. Një të shtunë shkova për t'i larë dhe u frikësova të shikoja se sa ishte Neguinholigët. Të hënën pasdite e çuam te veterineri, ku mësoi se kishte sëmundjen e rriqrave, urdhëroi të vazhdonte vitaminën dhe na dha një antibiotik dhe tha që duhet të lutemi që të gjitha vaksinat të hyjnë në fuqi, sepse duke qenë se ai kishte imunitet të ulët, ekzistonte rreziku i kontraktimit të sëmundjes. Ne kishim lexuar tashmë për këtë sëmundje dhe e dinim se ishte shkatërruese.

Neguinho para se të merrte Distemper

Të mërkurën, pasi mbërritëm nga puna, vumë re se Neguinho ishte ndryshe. nuk erdhi tek ne dhe kur mundi, vrapoi në fund të oborrit; dukej se nuk na njihte si kujdestarë. Në këtë moment zemrat tona u dëshpëruan. Meqenëse e dinim që kjo ishte një nga simptomat e Distemperit, e cila shkakton ndezjen e trurit të qenit, duke shkaktuar këtë reagim të mosnjohjes.

Të enjten në mëngjes, pashë që kur u ngrita, këmbët e Neguinhos u drodhën, kur duke ecur, dukej sikur ishte i dehur, këmbët nuk i mbanin mirë. Me të mbërritur në punë, menjëherë thirra veterinerin dhe me sa thashë, më konfirmoi diagnozën. Që nga ajo ditë filloi të merrte serumin Cinoglobulin, duke marrë një interval prej 5 ditësh. Djali i vogël pushoi së lehuri.

Shiko gjithashtu: 10 racat më të shoqërueshme të qenve

Djali i vogël pushoi së ecuri.

Fatkeqësisht kjo sëmundje sulmon sistemin nervor të qenit, në çdo kafshë reagimi mund të jetë i ndryshëm: sekretiminë sy dhe në hundë, vështirësi në ecje, konvulsione, të ngrënit vetëm, të pirë ujë, halucinacione, spazma në bark, ndër të tjera, madje edhe shkaktimi i vdekjes.

Që nga ajo ditë, në shtëpi u bë një luftë kundër kësaj. sëmundje…. I ndryshuam dietën. Ai bëri supë me perime (panxhar, karrota, brokoli ose lakër) me mish pule ose viçi ose mëlçi dhe e përzie në një blender, mbushi shiringën me ujë, ndërsa gjuha i rrotullohej, bëri lëng (panxhar, karrota, banane, mollë) për të. rriti imunitetin, gjithçka në fuqinë time e bëra pa u menduar dy herë. Sa herë kam qarë e dëshpëruar, duke i kërkuar Zotit që nëse ajo sëmundje ishte më e fortë se ai, Zoti do ta merrte dhe nuk do të lejonte që ai dhe ne të vuanim; sepse eutanazinë nuk do ta bëja kurrë. Gjatë kësaj periudhe ai ishte ende duke ecur, por ra shumë; dhe gjate nates kishte halucinacione ku bredhte neper oborr gjithe naten, keshtu qe filloi ta merrte Gardenalin cdo nate per te fjetur.

Shiko gjithashtu: Fotografitë e qenve të përzier (SRD)

Deri ne daten 25/05 Neguinho ra ne korridorin e shtepise dhe nuk e mori përsëri lart. Lufta dhe kujdesi u shtua... ne kete periudhe pervec Gardenalit merrja edhe Aderogil, Hemolitan dhe Citoneurin (mos i jepni qenit mjekime pa receten e veterinerit), te gjitha te nderthurura gjate dites.

Sa dhemb ta shoh. I dëshpëruar që donte të bënte biznesin e tij, por ai nuk mundi të largohej nga vendi... dhe përfundoi se duhej të bënte kuai ishte. Neguinho peshonte 7 kilogramë në këtë fazë të sëmundjes, i dhimbnin krahët nga lëvizja aq shumë duke u përpjekur të ngrihej dhe qafa e tij u shtrembër, praktikisht humbi shikimin dhe reflekset, nuk dëgjonte si duhet.

Më 15/06 veterineri ka informuar se sëmundja është stabilizuar dhe se do të duhet të trajtojmë pasojat, në mënyrë që të fillojmë të bëjmë akupunkturë. Filluam në datën 19/06, ku përveç seancës, veterineri akupunkturist bëri ushtrime krehjeje në putrat me letër zmerile, dhe top, duke stimuluar kështu kujtesën; fillimisht nuk menduam se do të bënte ndonjë ndryshim, por përmirësimi u duk pak.

Përmirësimi i parë i Neguinho-s pas akupunkturës.

U befasova kur pashë që Neguinho lëvizi këmbë, kur një mizë u ul. Aty na u ngrit shpirti. Në javën e tretë të akupunkturës, veterineri na dha një top për të inkurajuar këmbët që të qëndronin në pozicionin e duhur, pasi ato ishin të buta sepse muskujt e tyre ishin atrofizuar nga mos ushtrimi i tyre. Kështu ishte. Çdo pak kohë që kemi pasur ne jemi duke krehur ose duke bërë ushtrimin në top. Derisa këmbët e tij të vogla filluan t'i forcoheshin, filluam ta mbanim për të ecur, por këmbët e tij u përkulën, por nuk u dekurajuam… pas seancës së 5-të të akupunkturës ai tashmë ishte ulur dhe pesha e tij ishte 8600 kg; gjatë kësaj periudhe në supë e përzieja ushqimin me të dhe i shtoja kokrrat gjatë ushqyerjes. Pesha juaj çdo javëai u bë më mirë.

Ai arriti të ulet pas 4 seancave akupunkture.

Pasi mbaroi akupunktura.

Sot, Neguinho ecën vetëm, ai ende bie… epo pak; ende nuk ka lehuar, mundohet të vrapojë, shikimi dhe reflekset i janë rikuperuar pothuajse plotësisht, dëgjon mirë, kërcehet... ai bën punët e tij në një vend tjetër, ha vetëm... ne ende po ushqejmë supave me ushqim dhe futja e tasit me ujë që ai të marrë vetëm, dhe çdo ditë shohim një përmirësim. Edhe pse ai ende nuk është shëruar plotësisht dhe është kthyer në mënyrën si ishte më parë, ne e dimë se e mundëm këtë sëmundje.

Djaloshi i vogël me ngjyrë më në fund ecën përsëri.

Djalë i vogël me peshë të rifituar .

Kushdo që po kalon këtë, mos u dorëzo; sepse ata kurrë nuk do të hiqnin dorë nga ne.”

Nëse doni të flisni me Tânia, dërgojini asaj një email: [email protected]
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.