Pse duhet të ec me qenin tim - Rëndësia e të ecurit me qenin tim

Pse duhet të ec me qenin tim - Rëndësia e të ecurit me qenin tim
Ruben Taylor

Unë jetoj në një shtëpi me një kopsht të madh. A duhet të shëtis qenin tim? “. PO. Ecja është e nevojshme dhe thelbësore për shëndetin fizik dhe psikologjik të qenit tuaj. Terapisti i qenve Bruno Leite shpjegon:

Shumica e njerëzve ankohen se qentë e tyre janë hiperaktivë, destruktivë, të shqetësuar, lehin shumë ose kanë sjellje kompulsive. Nëse ju, si ata, nuk dini çfarë të bëni, jini të sigurt se zgjidhja mund të jetë shumë më e thjeshtë nga sa mund të mendoni.

Siç e thashë në tekstin tim mbi psikologjinë e qenit, në studimet e mia dhe në trajtimin me qentë e qenve, unë përcaktova tre shkaqe kryesore të sjelljes së keqe te qentë e shëndetshëm: FRIKA, FRUSTRIMIN dhe KONFLIKTIN. Në rastet e mësipërme, pothuajse gjithmonë komponenti më i fortë është FRUSTRIMI, që vjen nga akumulimi i energjisë.

Rutina e një tufe qensh në habitatin e tyre natyror është: zgjimi në lindjen e diellit, migrimi pas ushqim dhe ujë, kthehu në perëndim të diellit, ha, luaj dhe fle. Në natyrë, qentë ecin nga ora 8 deri në 12 orë në ditë.

Shumë imagjinojnë se, për shkak se kanë oborre të mëdha, është e panevojshme të ecin me qenin e tyre. Ky është një gabim i rëndë. Shtëpitë, fermat dhe madje edhe fermat kanë një kufi fizik. Qeni nuk ushtron eksplorim përtej territorit të tij dhe, pa një motivim të jashtëm, si gjuetia, uji apo zgjerimi i domeneve të tij, ai nuk ushtron i vetëm në mënyrën e duhur. Për të, një oborr i madh i shtëpisë ështëvetëm një lukuni e madhe.

Një gabim tjetër është të besosh se lojërat rraskapitëse do ta çojnë qenin në një gjendje relaksi. Me energji të ethshme, në vend të energjisë së qetë të një shëtitjeje të mirë, qeni me siguri do të jetë i lodhur, por euforik. Ju duhet të luani me qenin tuaj çdo ditë, por jo për të zëvendësuar shëtitjen.

Shiko gjithashtu: Giardia - Giardiasis - Gjithçka për Qentë

Tani që rëndësia e shëtitjes së përditshme për ekuilibrin psikologjik të qenit tuaj është e qartë, duhet thënë se ekzistojnë dy lloje të ecni: ecja e keqe, e cila krijon tension, dhe ecja e mirë, e cila ofron relaksim.

Nëse qeni juaj ju tërheq në rrugë, leh dhe kërcen mbi qentë dhe/ose njerëzit, ose ka vetëm një nga këto simptomat, që është një udhëtim i keq. Mbani mend: një qen i lodhur NUK është një qen i relaksuar!

Për një shëtitje të mirë, një qen duhet të nuhasë, të EKSPLOROJ MJEDISIN dhe PA NXITAT.

Qentë e shohin botën me hundët e tyre dhe më shumë stimuloni shqisën e nuhatjes së qenit tuaj, ai do të jetë më i ekuilibruar, i qetë dhe i lumtur.

Këshilla për një shëtitje të mirë

a) Zakonisht qeni emocionohet kur sheh jakën. Mos dilni nga shtëpia derisa ai të qetësohet, në fillim mund të marrë pak kohë, por pak nga pak do të kuptojë se do të largohet vetëm nëse është i qetë. Qentë që janë të tensionuar e nxjerrin atë tension në rrugë.

b) Sa herë që qeni juaj interesohet për një pemë ose shtrat lulesh, kjo do të thotë se ai ka identifikuar një erë interesante. Prit, le të jetojë qeni këtëpërvojë.

c) Përdorni një jakë gjoksi për të shmangur lëndimin e qafës së qenit tuaj. Asnjëherë mos përdorni mbytëse dhe udhëzues të unifikuar. Nëse qeni juaj tërhiqet në shëtitje, duhet ta mësoni të mos tërhiqet, sepse mbytja e tij, përveçse nuk e zgjidh (qeni mësohet dhe tërhiqet përsëri), është mizori ndaj kafshës.

d ) Përdorni një zinxhir 2 metra të gjatë që qeni të lëvizë lirshëm. Por sigurisht, ai duhet të jetë mësuar të ecë në mënyrën e duhur.

Si të stërvitni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të rritur një qen është nëpërmjet Gjithëpërfshirës Mbarështimi . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Labrador

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.