qen gjithmonë i uritur

qen gjithmonë i uritur
Ruben Taylor

Nëse keni një qen, me siguri i keni bërë vetes një nga këto pyetje: Si mund të dëshirojë më shumë pasi sapo ka ngrënë një mëngjes të madh? A e ushqej mjaftueshëm? Ai është i sëmurë? A janë qentë e tjerë gjithmonë të uritur? A është kjo normale?

Uria e tepruar mund të tregojë ndonjë sëmundje, një dietë të keqe ose që qeni juaj është një aktor i shkëlqyer dhe po ju manipulon. Po, kjo është e mundur dhe shumë më e zakonshme nga sa mund të mendoni.

Qentë janë manipulues të mëdhenj të njerëzve dhe me kalimin e kohës kanë mësuar saktësisht se si të marrin atë që duan nga ne. Nëse qeni juaj filloi të kërkonte ushqim, të lehte, të gërmonte në tenxhere ose të bënte një fytyrë të dhembshur, dhe ju e interpretuat këtë si uri dhe i dhatë ushqim…bingo! Strategjia e tij funksionoi dhe tani ai e bën këtë lloj gjëje sepse ai e di se merr jo vetëm ushqimin, por edhe vëmendjen tuaj.

Si të kuptoni nëse qeni është i uritur

Ne bëmë një video në kanalin tonë në YouTube që shpjegon se si të dalloni nëse qeni është i uritur. Shikoni videon me shpjegimin!

Si të kuptoni nëse qeni është i uritur

Në shumicën e rasteve, sjellja konsiderohet absolutisht normale. Qentë kanë marrë ushqim nga njerëzit për mijëvjeçarë. Në fakt, një nga teoritë kryesore se si qentë u zbutën thotë se kjo lidhet drejtpërdrejt me mbetjet ushqimore në fshatrat e lashtë.

Qeni juajA është me të vërtetë i uritur qeni i fortë dhe i ushqyer mirë, apo ai thjesht po bën pjesën e të qenit i uritur sepse ka mësuar se mund të marrë diçka?

Nuk duhet të jetë befasi për shumicën e pronarëve që qentë mund të jenë manipulues ekspertë të mjedisit.sjellja njerëzore. Ka shumë qen që e dinë saktësisht se çfarë të bëjnë për të marrë atë pjesë të karotës që keni prerë.

Qentë që hanë me dëshpërim

Qenët e tjerë Bihevioristët ndezin oreksin e qenve të mëdhenj për biologji, duke sugjeruar se ata thjesht po dëgjojnë guximin e tyre, ashtu si kushërinjtë e tyre të egër. Ushqimi është një burim i kufizuar, kështu që kur ta merrni atë, nuk duhet të ndaloni së ngrëni, sepse nuk e dini nëse do të jetë vakti juaj i fundit për ditë të tëra.

Një teori tjetër pohon se disa qen thjesht po kujtojnë se çfarë me të vërtetë është, ndjehu i uritur. Në fund të fundit, shumë qen kanë ardhur në ndihmë pas periudhave të konsiderueshme të kequshqyerjes dhe mungesës kronike të ushqimit.

Sëmundjet që shkaktojnë urinë

Ka disa qen që në fakt vuajnë nga sëmundjet endokrine dhe gastrointestinale që mund të çojë në rritje të oreksit. Diabeti, sëmundja e Cushing-ut, hipertiroidizmi (i rrallë tek qentë) dhe disa çrregullime të pankreasit janë të gjitha potencialisht përgjegjëse për një dëshirë të madhe për të ngrënë.

Megjithatë, arsyetimi mjekësor për një qen "të uritur" konsiderohet i pazakontë në lidhje me Tëpopullatë e madhe e qenve "të uritur" atje. Por, në mënyrë ideale, duhet ta çoni qenin tuaj te veterineri për të përjashtuar problemet shëndetësore.

Shiko gjithashtu: FURminator: si funksionon, ku të blini - Gjithçka për Qentë

Si të kënaqni urinë e qenit tuaj

Përgjigja është e thjeshtë: USHQIM CILËSOR . Shumë qen mund të hanë një ushqim të keq dhe pa shumë cilësi ushqyese dhe kjo është arsyeja pse ata përfundojnë të ndjehen më të uritur, sepse nuk po marrin lëndët ushqyese që u nevojiten. Qentë janë më të kënaqur kur hanë ushqim Super Premium.

Ushqimi më i mirë Super Premium

Klikoni mbi emër për të parë çmimet.

– Cibau

– Farmina N&D

– Royal Canin

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Mareano Abruzze Shepherd

– Hill's

– Purina Pro Plan

– Premier Pet

– Total Equilíbrio

– Biofresh
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.