qentë brakicefalik

qentë brakicefalik
Ruben Taylor

Shumica e njerëzve nuk janë të njohur me termin "Brachycephalic", por nëse keni një Bulldog Francez, Pug, Boston Terrier, Pekinez, Boxer, English Bulldog, Shih Tzu, Dogue de Bordeaux ose ndonjë tjetër gara me fytyrë “të dërrmuar”, duhet të familjarizoheni me atë fjalë. Fjala vjen nga origjina greke, "brachi" që do të thotë e shkurtër dhe "cefalic" që do të thotë kokë.

Qentë brachycephalic u edukuan për të pasur një nofullë normale të poshtme, domethënë një nofull proporcionale. në madhësinë e trupit të tij dhe një nofullën e sipërme që tërhiqet. Në prodhimin e kësaj pamjeje kozmetike, këto kafshë janë komprometuar në disa mënyra të rëndësishme dhe ju, si pronar, duhet të njiheni me nevojat e veçanta të qenit tuaj.

A jeni psikologjikisht dhe financiarisht i përgatitur për të zotëruar një të tillë? brachycephalic qen?

Frymëmarrja tek qentë brakicefalik

Racat brakicefalike karakterizohen nga sindroma respiratore brakicefalike , e cila prek zona të ndryshme të traktit respirator. Për fat të mirë, shumica e qenve nuk vuajnë nga të gjitha aspektet e sindromës, por ju duhet të jeni të vetëdijshëm se cilat nga këto aspekte mund të ketë kafsha juaj.

Stenoza e vrimave të hundës

Ky është një emër i zbukuruar për vrimat e ngushta të hundës. Qentë brakicefalik fillojnë me një hapje shumë të vogël të hundës për frymëmarrje. Nëse është një rast serioz,Korrigjimi kirurgjik është i mundur.

Para dhe pas operacionit.

Qiellza e zgjatur

Pandora tashmë më ka futur në telashe! Është e vështirë të përshtatem me indet e buta e gojës dhe fytit të qenit në fytyrën e shkurtër të qenve brakicefalik. Si rezultat, qiellza e butë (e cila ndan pasazhin e hundës nga zgavra me gojë) varet e lirshme deri në fyt, duke krijuar tinguj gërhitës.

Pothuajse të gjithë qentë brakicefalë vuajnë nga ky problem. Megjithatë, me përjashtim të Bulldogëve (Bulldogu anglez dhe bulldogu francez), problemet e frymëmarrjes janë të rralla. Lehja e tepërt ose gulçimi mund të shkaktojë ënjtje të fytit, e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë probleme.

Pra, nëse po mendoni të merrni një bulldog anglez ose një bulldog francez, problemet tuaja do të dyfishohen. Pandora tashmë më ka frikësuar disa herë, si fyti, teshtitja e kundërt dhe hipertermia.

Hipoplazia trakeale

Bulldogat janë ata që kanë më shumë probleme. Trakeja e një qeni brakicefalik mund të jetë i ngushtë në mënyrë të rrezikshme në disa pika. Kjo gjendje rezulton në një rrezik të madh anestezie dhe duhet të përjashtohet me rreze x të gjoksit përpara çdo procedure kirurgjikale. Sa herë që qeni juaj duhet t'i nënshtrohet një operacioni, të tillë si sterilizimi, për shembull, anestezia e rekomanduar është inhalimi.

Dhe nëse qeni juaj ka nevojë për anestezi ose qetësim, veterinerit tuaj mund t'i duhet të marrë masa paraprake shtesë ose të marrë rreze x përparapër të përballuar ashpërsinë e sindromës. Rreziku i anestezisë është më i madh se normalja në këto raca. Shumicën e kohës këto masa paraprake shtesë të nevojshme administrohen lehtësisht nga shumica e spitaleve të kafshëve. Anestezia e indikuar për qentë brakicefalik (pa grykë) është inhalacion, pasi nuk është injektues, procesi i anestezisë mund të ndërpritet në çdo moment nga anasteziologu veteriner, duke ulur ndjeshëm rreziqet.

Stresi i nxehtësisë – Hipertermia

Mbajeni qenin tuaj të freskët në nxehtësi gjatë gjithë kohës. Për shkak të të gjitha këtyre pengesave të sipërme të frymëmarrjes, qeni brakicefalik është një pantallona joefikase. Racat e tjera të qenve, me fytyra dhe grykë më konvencionale, janë në gjendje të kalojnë ajrin shpejt nëpër gjuhët e tyre kur gulçojnë. Pështyma avullohet nga gjuha ndërsa ajri kalon, dhe gjaku që rrjedh nëpër gjuhë ftohet në mënyrë efikase dhe qarkullon në pjesën tjetër të trupit.

Ata janë kandidatët kryesorë për të përjetuar "flice të nxehta". Në tërësi, rrugët e sipërme të frymëmarrjes së një qeni brakicefalik rrezikojnë aftësinë e tij për të thithur ajrin. Në kushte normale, kjo nuk është aq e rëndë sa të shkaktojë një problem; megjithatë, një pronar duhet të jetë i kujdesshëm që të mos lejojë që qeni të bëhet shumë mbipeshë ose shumë i nxehtë në klimat më të ngrohta. Kushtojini vëmendje gërhitjes së qenit tuaj për të ditur kur kjo gërhitje është jashtë zakonshme.

Problemet e syve

Sytë e fryrë sjellin shumë probleme. Me shumicën e kockave të hundës të ngjeshur, qentë brakicefalik priren të kenë probleme me mënyrën se si janë vendosur sytë e tyre.

Vëzhgimi i syve të spikatur të këta qen, vërejmë se gropa e syrit është shumë e “cekët”. Kjo do të thotë se çdo përplasje në pjesën e pasme të kokës mund të bëjë që njëri prej syve tuaj të dalë nga gropa dhe të ketë nevojë për zëvendësim kirurgjik . Kjo mund të ndodhë edhe me tërheqjen e shumë zinxhirëve nëse këlyshi ka një jakë. Për këtë arsye, një jakë gjoksi për qenin tuaj mund të jetë interesante. Tashmë e njohim një Pug që i hoqi syrin, sepse kur tutorët arritën në shtëpi, syri i varej nga fytyra. Pronari duhej të mbante syrin dhe qenushin, ata e çuan te veterineri dhe syri nuk mund të rikthehet.

Ndonjëherë sytë janë aq të spikatur sa qepallat nuk mund të mbyllen plotësisht mbi sy. Kjo mund të shkaktojë acarim dhe qendrat e syve mund të thahen nëse nuk bëhet korrigjimi kirurgjik. Nëse nuk e vëreni kur qeni juaj pulson, shikojeni kur ai fle. Qentë që flenë vazhdimisht pa i mbyllur plotësisht sytë mund të kenë nevojë për korrigjim kirurgjik. Konsultohuni me veterinerin.

Shiko gjithashtu: 10 racat e qenve që jetojnë më gjatë

Problemet e qepallave janë të zakonshme në këto raca. Kërkoni lagështi të vazhdueshme rreth syve. NëTek disa qen, forma e qepallave pengon rrjedhjen e lotëve, të cilët mund të grumbullohen. Ky problem nuk mund të korrigjohet kirurgjik dhe nuk është i pakëndshëm. Megjithatë, ekziston një problem më serioz që duket kështu. Ky problem i dytë është kur qepallat "rrotullohen nga brenda" në mënyrë që qepallat të fërkohen me sytë, gjë që mund të çojë në ulçera. Ky problem mund të ketë nevojë për kirurgji. Irritimi kronik shfaqet si një zonë e pigmentuar në sipërfaqen e syrit, veçanërisht në anën afër surratit. Është e vështirë të shihet pa dritë të fortë, por nëse vërehet, duhet kërkuar shkaku. Në varësi të vendndodhjes së pigmentimit, mund të rekomandohet operacioni.

Probleme të tjera shëndetësore te qentë brakicefalik

Pugët kanë shumë probleme shëndetësore.Qentë në përgjithësi kanë 42 dhëmbë në gojë. Qeni brakicefalik ka gjithashtu 42 dhëmbë, por shumë më pak hapësirë ​​për ta. Kjo do të thotë që dhëmbët do të jenë shumë më afër njëri-tjetrit dhe do të priren të rriten në kënde të ndryshme, të cilat nga ana e tyre bllokojnë mbetjet e ushqimit dhe mund të shkaktojnë sëmundje periodontale shumë më shpejt se në racat e tjera jo brakicefalike. Sa më shpejt të filloni të përdorni produkte dentare për qenin tuaj, aq më gjatë do të shmangni operacionin e mundshëm dentar. Infeksionet e lëkurës janë të zakonshme në rrudhat në faqet e qenve të racës brakicefalike. Mos harroni të kontrolloni këto zona.periodikisht dhe shikoni për skuqje. Kokat e mëdha të këtyre racave e vështirësojnë mbarështimin, prandaj shpesh përdoret prerja cezariane. Lindja e vështirë është e zakonshme dhe shpesh kërkohet ndihmë kirurgjikale. Është e rëndësishme të mos rriten femrat me hipoplazi trakeale. Nga rruga, është e rëndësishme të mos rritni qen me sëmundje gjenetike (të trashëguara). Prandaj, është më mirë t'ia lini mbarështimin mbarështuesve me përvojë dhe të përgjegjshëm dhe më e këshillueshme është tredhja e hershme e qenit tuaj. Kjo është një nga arsyet e shumta që më shtynë të tredh Pandorën edhe para vapës së parë.

Me pak fjalë, racat brakicefalike janë të parezistueshme, me fytyrat e tyre të rrudhura dhe shprehjet e pagabueshme, por për shkak të nevojave të tyre të veçanta, ata që kanë qen të kësaj race duhet të jenë të informuar për këtë temë. Nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim në lidhje me qenin tuaj brachycephalic, ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni veterinerin tuaj.

Racat e qenve Brachycephalic

Bulldogu anglez

Bulldogu francez

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës malteze

Boston Terrier

Pekingese

Boksier

Dogue de Bordeaux

Cavalier King Charles Spaniel

Shih Tzu

Pug

Ndër të tjera.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.