Si të prisni thonjtë e qenit

Si të prisni thonjtë e qenit
Ruben Taylor

Është e rëndësishme të filloni t'i prisni thonjtë e qenit tuaj herët, në mënyrë që ai të mësohet të trajtohet dhe të heshtë kur është koha për t'i prerë. Ndaj ju këshilloj të bëni sikur po i prisni thonjtë qenit tuaj kur të jetë 2 muajsh e lart, kështu që ai do të mësohet me idenë. //www.youtube.com/watch?v=8kEIpRBB5aU” target=”_blank”>Shikoni videon tonë që shpjegon rëndësinë e trajtimit të hershëm.

Qentë që jetojnë në apartamente zakonisht duhet të presin më shumë thonjtë shpesh sesa qentë që kalojnë një pjesë të mirë të ditës në oborrin e shtëpisë. Kjo për shkak se çimentoja lyen natyrshëm thonjtë e qenve, duke e bërë prerjen me pincë të panevojshme.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Chihuahua

Epo, nëse keni nevojë t'i prisni thonjtë e qenit tuaj dhe nuk dëshironi të vareni nga dyqani i kafshëve ose veterineri për ta bërë këtë , do t'ju japim këshillat që ju nevojiten që thonjtë e qenit tuaj të mos rrjedhin gjak. Duke kujtuar se nëse prisni venën që është brenda thoit, qeni juaj do të ndjejë shumë dhimbje dhe do të rrjedhë shumë gjak. Prandaj, ka pak kujdes.

Prerja e thonjve është thelbësore sepse parandalon që thonjtë e qenit të ngecin në dysheme, qilima dhe qilima, të cilat mund të çojnë në thonj të rrënjosur, gjakderdhje dhe madje edhe heqjen e thoit të mbërthyer. duke shkaktuar dhimbje të forta. Për më tepër, kur gozhda rritet shumë dhe fillon të përkulet, përveçse është e dhimbshme, kjo ndikon edhe në qëndrimin e qenit, i cili fillon të ecë me dhimbje dhe në përpjekje për të parandaluar rënien e thonjve.prek tokën.

Shiko gjithashtu: Gjithçka për kurvat në vapë

Shihni në videon më poshtë se si dhe pse të prisni thonjtë:

Këshillë shumë e rëndësishme: Është më mirë t'i prisni thonjtë pak nga pak pak dhe shpesh sesa prerja e një sasie të madhe menjëherë. Mundohuni ta bëni çdo javë edhe pse shëtitjet natyrisht i mbajnë ato të shkurtra. Rrënja, e cila kalon nëpër thoin e qenit tuaj, rritet me rritjen e thoit, kështu që nëse dëshironi më shumë kohë midis prerjeve, rrënja do të jetë më afër majave të thonjve. Kjo i bën thonjtë më të prirur ndaj gjakderdhjes gjatë prerjes.

Le t'i hyjmë punës!

Së pari do t'ju duhen:

– ushqime të lehta

– pincë për thonjtë e qenit

– letër zmerile

– pluhur hemostatik (për të ndaluar gjakun) ose niseshte misri

1. Shijoni një moment kur qeni juaj është i qetë dhe paqësor, për shembull pas një sy gjumë. Në këtë mënyrë ai do të jetë më pak reaktiv.

2. Mos u grindni me të gjatë prerjes së thonjve, sepse ai duhet ta shoqërojë këtë moment me diçka pozitive.

3. Kur ai është i qetë, jepini ëmbëlsira. Sa herë që prisni një ose dy gozhdë dhe ai tregon qetësi dhe qetësi, vazhdoni të përgëzoni me një zë të butë, fjalë të këndshme dhe trajtime.

4. Prisni majën e thoit, duke u kujdesur që të mos arrini shpejt/venën. Thonjtë e zinj janë më të vështirë për t'u vizualizuar kalli, prandaj KUJDES SHUMË. Prerjevetëm majën vetë.

5. Nëse ajo bëhet e rrudhur, merrni dosjen dhe madje edhe gozhdën.

6. Nëse rrjedh gjak, vendosni në vend pluhur stiptik ose niseshte misri derisa gjakderdhja të ndalet.

7. Kur të mbarojë, shpërblejeni qenin tuaj me shumë dashuri dhe lavdërime.

Shiko si ta mësosh qenin të presë thonjtë:
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.