Tartari tek qentë - Rreziqet, si të parandaloni dhe trajtoni

Tartari tek qentë - Rreziqet, si të parandaloni dhe trajtoni
Ruben Taylor

Ashtu si njerëzit, qentë gjithashtu zhvillojnë gurin e dhëmbëve dhe kjo shpesh anashkalohet nga tutorët e qenve dhe maceve. Pronarët shpesh as nuk e dinë se në çfarë gjendje janë dhëmbët e kafshës, sepse ata nuk e kanë zakon të kontrollojnë shpesh gojën e qenit.

Ndonjëherë dhëmbët e përparmë duken të shëndetshëm, por dhëmbët e pasmë janë plot me gurë. Bëjeni zakon që gjithmonë të kontrolloni dhëmbët e qenit tuaj dhe të dini se si të identifikoni gurin.

Nëse nuk ndiheni të sigurt duke e trajtuar gojën e qenit tuaj (në mënyrë ideale, mësohuni me të nga një qenush), çojini në veterineri për të informuar profesionistin nëse qeni juaj ka nevojë për kirurgji për pastrimin e gurëve.

Çfarë është guri i dhëmbëve?

Tatari është një pllakë bakteresh që krijohet me kalimin e kohës për shkak të ushqimit të mbetur. Edhe nëse qeni ushqehet vetëm me ushqim të thatë, biskota krokante dhe ushqime që “pastrojnë” dhëmbët, shumë herë kjo nuk mjafton.

Rreziqet e gurëve të dhëmbëve

Tatarja është një grumbullimi i baktereve dhe konsumon mishrat e dhëmbëve të kafshës. Ndërsa guri përparon, bakteret mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe të përfundojnë në zemër, veshka dhe mëlçi, duke çuar në vdekjen e qenit. Po, guri mund të vrasë qenin tuaj.

Si të shmangni gurët?

Është e rëndësishme të dini se tartari është një çështje trendi. Disa qen kanë pHzgavrën e gojës që lehtëson grumbullimin e gurëve, ashtu si disa njerëz janë më të prirur ndaj pllakave dhe të tjerë jo.

Racat e vogla zakonisht janë më të prirura ndaj gurëve, por ky nuk është një rregull. Qentë e mëdhenj gjithashtu mund të kenë gurë dhe ka qen të vegjël që nuk e kanë këtë tendencë. Ai do të ndryshojë sipas individit.

E vetmja mënyrë për të shmangur gurët (ose për të vonuar shfaqjen e tij, nëse jeni një qen më i prirur) është të lani çdo ditë. Po, ju duhet të lani dhëmbët e qenit tuaj çdo ditë. Shikoni këtu se si t'i lani dhëmbët e qenit tuaj.

Pasta e dhëmbëve për qenin më e rekomanduar nga dentistët veterinar është C.E.T e Virbac. Pavarësisht se është më e shtrenjtë se pastat e tjera, ajo është më e rekomanduara nga veterinerët kur bëhet fjalë për parandalimin e gurit. Mund ta gjeni këtu.

Mos harroni se nëse qeni juaj është shumë i prirur ndaj gurëve të dhëmbëve, edhe larja e gurit mund të shfaqet, por nëse e lani atë çdo ditë do ta shtyni këtë paraqitje.

Si të di nëse qeni im ka gurë?

Një nga simptomat e para të tartarit është era e keqe e gojës. Ndonjëherë ju nuk shihni shumë ndryshim në ngjyrën e dhëmbëve, por filloni të ndjeni se qeni ka "frymë të ëmbël", kjo zakonisht tregon se guri po grumbullohet.

Dhëmbët e prekur nga guri kthehen të verdhë dhe të kalojë për kafe. Përveç kësaj, tartari fillon tështyjnë çamçakëzin, duke e lënë atë të skuqur, të përflakur dhe në raste më të rënda, gërryen indin gingival.

Në raste edhe më të rënda, qeni ndalon së ngrëni, pasi guri shkakton dhimbje dhe qeni fillon të shmangë përtypjen.

Qeni im tashmë ka gurë, çfarë të bëj?

Mos kërkoni ilaçe shtëpiake për të hequr qafe gurin e dhëmbëve të qenit tuaj, kërkoni një veteriner dhe ai do t'ju tregojë nëse është i nevojshëm një operacion për pastrimin e gurëve. Asgjë që mund të bëni në shtëpi nuk do të heqë qafe gurin e qenit tuaj pasi të jetë ngurtësuar.

Si trajtohet guri i dhëmbëve tek qentë?

Kryhet një operacion i thjeshtë për pastrimin e gurit, zakonisht nga një dentist veterinar (stomatolog) dhe një anesteziolog. Anestezia më e indikuar është inhalimi, pasi është më i sigurt për shumicën e qenve.

Shiko gjithashtu: Si ta inkurajoni qenin tuaj të pijë më shumë ujë

Ekzaminimet para operacionit janë të nevojshme për t'u siguruar që qeni juaj është i shëndetshëm për t'iu nënshtruar procedurës, e cila është e thjeshtë dhe qeni kthehet në shtëpi në të njëjtën ditë.

Shihni më poshtë vlogun tonë që tregon ditën e operacionit të Cleos:

Pastrimi i gurëve në shtëpi

Mos ndiqni zgjidhjet e bëra në shtëpi, sepse gurët janë më të thellë se sa duket, duhet të kruahet nga dentisti dhe qeni duhet të anestezohet në mënyrë që të mos ndjejë dhimbje. Duhet të bëhet nga një profesionist i kualifikuar.

A funksionon spray tartar?

VetëmLarja e përditshme ndihmon në parandalimin e gurëve të dhëmbëve dhe vetëm pastrimi i bërë në zyrë mund të eliminojë gurët tek qentë.

Shiko gjithashtu: 7 emrat më të zakonshëm të qenve në Brazil

Çmimi i operacionit për heqjen e gurëve

Shuma kushton mesatarisht 600 R$, pa llogaritur fillestarin konsultat dhe ekzaminimet para operacionit. Kjo shumë do të varet nga qyteti dhe klinika e zgjedhur. Nëse veterineri thotë se nuk keni nevojë për provime para operacionit, IKUR. Asnjë veteriner nuk mund të tregojë se sa i shëndetshëm është një qen vetëm duke e parë atë.

Rreziqet e pastrimit të gurëve të dhëmbëve

Ashtu si çdo procedurë kirurgjikale me anestezi, ka rreziqe. Por këto rreziqe zvogëlohen nëse bëni kujdes, si p.sh.:

– ekzaminimet para operacionit

– zgjedhja e një klinike me infrastrukturë

– zgjedhja e një veterineri të mirë

– prania e një anestezisti përveç veterinerit që do të kryejë pastrimin

Është një operacion shumë i thjeshtë, pa prerje. Duke marrë këto masa paraprake, është shumë e vështirë që qeni të vdesë.

A kthehet guri?

Po, është e zakonshme që guri të kthehet përsëri. Disa njerëz kanë një procedurë pastrimi të gurëve (tartarektomi) çdo 6 muaj ose çdo vit. Por, nëse i lani dhëmbët e qenit tuaj çdo ditë, guri kërkon më shumë kohë për t'u rikthyer.

Shihni në videon më poshtë se si ta mësoni qenin tuaj të lajë dhëmbët:
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.