10 racat më të mira të qenve për t'u lënë vetëm

10 racat më të mira të qenve për t'u lënë vetëm
Ruben Taylor

Ne kemi folur disa herë këtu në sajt për lënien e qenit në shtëpi gjatë gjithë ditës. Por, disa njerëz nuk kanë shumë për të bërë, ata punojnë jashtë shtëpisë dhe ende duan një qen. Kjo është arsyeja pse ne kemi shkruar artikullin “Të kesh një qen x duke punuar jashtë”, ku ofrojmë disa zgjidhje për ata që duan një qen dhe kanë nevojë të kalojnë ditën jashtë.

Siç thamë në artikullin tjetër, nuk ka racë është 100% mirë të jesh vetëm. Qentë janë kafshë jashtëzakonisht të shoqërueshme, të cilët jetojnë në tufa që në fillimet e tyre dhe nuk e tolerojnë shumë vetminë. Në realitet, ata që duan një qen dhe nuk mund të përballojnë asnjë nga sugjerimet që kemi dhënë në këtë artikull, është vërtet më mirë të kenë një mace ose një kafshë tjetër.

Por, disa raca kanë një profil më të pavarur sesa të tjerëve dhe rezultojnë të jenë më të lehtë për t'u përshtatur me situatën e të qenit vetëm në shtëpi për periudha të gjata. Megjithatë, është e rëndësishme që qeni të mësohet me këtë situatë që në moshë të re. Shikoni këtu si ta lini qenin vetëm në shtëpi.

Nga ana tjetër, ka raca që janë shumë të lidhura me tutorët e tyre, këto duhet të jenë opsionet e fundit për t'u lënë vetëm, pasi vuajnë shumë dhe kanë një tendencë të madhe për ankthin e ndarjes. Nuk është një rregull, ai gjithashtu mund të ndryshojë nga individi në individ. Po flasim vetëm për trendet . Ka bulldogë që ia dalin shumë mirë vetëm, por shumicën e rasteve nuk e bëjnë, përfundojnë duke u bërëshkatërrues, duke bërë vrima në mur dhe duke shkatërruar mobiljet.

Ne folëm me terapistin e qenve Bruno Leite, i cili renditi, sipas madhësisë, racat më të rekomanduara për tutorët që kalojnë shumë kohë larg shtëpisë.

A është qeni i lumtur që është vetëm?

Edhe pse disa raca e tolerojnë vetminë, ju duhet të merrni parasysh disa gjëra përpara se të mendoni për të lënë një qen vetëm.

Të gjithë duan një qen që të lihet vetëm dhe të jetë gjithashtu super i shëndetshëm. Njerëzit janë në kërkim të një race si kjo, magjike.

Në këtë video ne shpjegojmë pak për të:

Racat që bëjnë mirë vetëm

Madhësia e vogël

Lhasa Apso Shih Tzu Basenji

Shihni këtu të gjitha racat e vogla.

Raca e mesme

Basset Hound Shiba Inu

Shihni të gjitha racat e mesme këtu.

Madhësi e madhe

Akita Husky siberian Chow Chow
Shar Pei Samoyed

Shihni këtu të gjitha racat e mëdha.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të edukuar një qeni është përmes Krijimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

I qetë

Sillet

I bindur

Pa ankth

Jostres

Pa zhgënjim

Shiko gjithashtu: Pse përdorin Beagles në testet laboratorike? - Gjithçka për Qentë

Më i shëndetshëm

Do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinimi jashtë vendit

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

Shiko gjithashtu: pse qentë hanë bar

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.