pse qentë hanë bar

pse qentë hanë bar
Ruben Taylor

Është mjaft e zakonshme që qentë të hanë bar dhe ka disa shpjegime për këtë lloj sjelljeje. Së pari, kanidet e egra (ujqërit dhe dhelprat, për shembull) do të hanë çdo lloj kafshe që mund të kapin. Meqenëse hanë shumë barngrënës (kafshë që hanë bimë), ata përfundojnë duke ngrënë shumë bar dhe bimë që mbeten në zorrët e këtyre kafshëve. Përveç kësaj, ata kanë qenë të njohur për të ngrënë disa fruta dhe perime të egra. Për shkak të kësaj, qentë hanë bar sepse në fakt është pjesë e dietës së tyre natyrale.

Shpesh, qentë vjellin menjëherë pasi hanë bar. A hanë ata që të mund të nxirren? Apo hidhen se hëngrën barin? Është një mister, por me sa duket qentë priren të hanë bar kur ka diçka që nuk shkon me stomakun e tyre.

Një arsye tjetër: u pëlqen. Disa qen duket se preferojnë disa lloje bari ose perimesh për të cilat do të hanë dhe më pas do t'i hanë.

Pse qentë hanë bar

1. Uria

Qentë e konsiderojnë barin një ushqim dhe mund të hanë bar kryesisht kur janë të uritur. Siç e përmendëm më lart, qentë primitivë ishin mësuar të hanin bar, sepse hanin kafshë barngrënëse dhe përfunduan duke ngrënë barin/perimet që ndodheshin në stomakun e këtyre kafshëve.

2. Dieta e mangët

Qenit mund t'i mungojnë disa lëndë ushqyese dhe mund të përpiqet ta kompensojë këtë duke gëlltitur lloje të tjera ushqimi. Dieta mundtë jetë i pabalancuar, me mungesë për shembull vitamina dhe minerale. Gëlltitja e barit bën që trupi të prodhojë vitaminat A, E dhe K. Sigurohuni që qeni juaj të hajë mirë, nëse e ushqeni atë ushqim natyral , flisni me nutricionistin. Nëse jep furnizim, përpiqu të ofrosh një furnizim super premium.

Shiko gjithashtu: Qentë duhet të punojnë

3. Gastriti kronik dhe dhimbje stomaku

Ekziston një besim popullor se qeni ha bar kur ka gastrit ose nauze, për të provokuar të vjellat e tij. Kjo ende nuk është vërtetuar. Klorofili i pranishëm në bimë vepron si një antibakterial në plagë dhe mund të luftojë infeksionet në mishrat e dhëmbëve, fyt etj.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës amerikane Staffordshire Terrier

4. Ankthi

Ngrënia e barit mund të jetë shenjë e stresit dhe ankthit. Ai mund të hante bar nga mërzia e madhe. Shenja të tjera të mërzisë dhe ankthit janë: lehjet e shumta, vetëgjymtimi, përtypja e mobiljeve etj. Ju mund ta përmirësoni këtë nëse i kushtoni më shumë vëmendje qenit tuaj dhe e shëtisni më shumë në mënyrë që ai të harxhojë energji.

5. Instinkti i gjuetisë

Ka studime që thonë se qeni ha bar për të ndjerë praninë e gjahut në atë rajon, sikur mund të përgatitej për një sulm. Është krejtësisht instinktive.

Nuk duhet të shqetësoheni aq shumë kur qeni juaj ha bar, megjithatë, siç u përmend më lart, mund të jetë një shenjë e problemeve të tjera. Kontrolloni nëse gjithçka është në rregull me qenin tuaj dhe nëse ai ende vazhdon të hajë bar, nuk është ashtunjë shkak për shqetësim të madh, përveç nëse, sigurisht, dikush ka hedhur helm për miu në kopsht. Shumë banesa zakonisht e bëjnë këtë, kështu që jini shumë të kujdesshëm.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.