11 racat e qenve që nuk i keni ditur

11 racat e qenve që nuk i keni ditur
Ruben Taylor

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë edukuar qentë për shoqëri, punë, xhiro, etj. Për shkak të kësaj, qentë janë kafshët më të ndryshme nga njëri-tjetri për sa i përket pamjes fizike. Ju ndoshta jeni njohur me qen qimedredhur, Labrador dhe Yorkshire. Por këtu ne do t'ju tregojmë disa raca super të rralla që mund të mos mendoni se ekzistojnë.

Azawakh

Azawakh është një qen gjueti që është shumë i rrallë jashtë Afrikës Perëndimore, ku e ka origjinën. Ai është shumë i shkathët. Ai është i turpshëm dhe në të njëjtën kohë i sjellshëm dhe i dashur pasi e njeh personin. Përdoret për të gjuajtur gazelat dhe kafshët e tjera të shkretëtirës afrikane.

Dingo amerikan

Njihet si specia më e vjetër e qenit në Amerikën e Veriut, madje duke u shfaqur në vizatimet me gurë nga amerikanët vendas. Ata ndajnë të njëjtën ADN si Dingo Australiane dhe megjithëse raca është zbutur, ajo ende ka një temperament mjaft të egër.

Catahoula Leopard Dog

Shumë i admiruar nga amerikanët vendas për aftësinë e tyre të pabesueshme të gjuetisë, këta qen ishin raca e zgjedhur për gjuetarët e famshëm si Teddy Roosevelt.

Lundehund

Fillimisht e përdorur në Norvegji për të gjuajtur puffins, Lundehund ka gjashtë gishta në secilën këmbë, një vesh të fuqishëm dhe aftësinë për ta kthyer kokën mbrapa derisa të mbështetet në shpinë. Lundehund i Norvegjisë nuk është si asnjë tjetër

Mudi

Mudi është një qen hungarez me madhësi mesatare me një shtresë të trashë, kaçurrelë dhe një fytyrë të rrudhosur. . Edhe pse i rrallë në shumicën e pjesëve të botës, Mudi po fiton popullaritet për shkathtësinë dhe qëndrimet e tij energjike.

Mastifi napolitan

Historikisht ai u edukua për luftoni me romakët, duke veshur forca të blinduara me tehe të mprehta për të shkatërruar kuajt e armikut. Mastifi Neapolitan pothuajse u zhduk në fund të Luftës së Dytë Botërore. Një piktor italian krijoi një lukuni për të mbrojtur këtë racë dhe e kryqëzoi këtë qen me mastifët anglezë për të diversifikuar prejardhjen. Mastifi Neapolitan u zhvillua si një racë e pastër dhe u shfaq në filmin e Harry Potter si qeni i Hagridit , Fang. Mos e ngatërroni këtë racë me Mastifin ose Mastifin Neapolitan .

Shiko gjithashtu: Si të zbërtheni leshin dhe të hiqni nyjet

Xoloitzcuintli

Kjo racë shpesh referohet si " Qen pa qime meksikan ” ose thjesht “Xolo”. Është aq e lashtë sa Aztekët i kishin këta qen. Ndryshe nga shumica e racave, Xolo nuk kishte shumë inbreeding në ditët e para të saj, kështu që është një racë shumë e shëndetshme pa komplikime gjenetike. Lëkura juaj pa qime ka nevojë për hidratues, krem ​​kundër diellit dhe banjë të rregullt.

Salish Wool Dog

Salish Wool Dog fatkeqësisht nuk ka më shumë. Këta qen ishin të vegjël me gëzoftë gjatë dhe të bardhë. Njerëzit në atë kohë i qethnin këta qen për të bërë batanije, ashtu siç bëjnë me delet sot. Ata mbaheshin në grupe prej 12 deri në 20 dhe jetonin të bllokuar në ishuj ose në shpella.

Thai Ridgeback

Shiko gjithashtu: 10 raca qensh të vegjël dhe të lezetshëm

Si dhe Luani Rodezian (Rodhesian Ridgeback ), Thai Ridgeback gjithashtu ka një rrip leshi në shpinë që rritet në drejtim të kundërt. Ata përdoren si qen roje në Azi (Tajlandë).

Pachón Navarro

Ky qen ka vrimat e hundës aq të gjera sa tyta e armës. Është një qen spanjoll jashtëzakonisht i rrallë dhe përdoret për gjueti. Shqisa e tij e nuhatjes besohej se ishte më e lartë se racat e tjera. Tani mbarështuesit e kësaj race e dinë se hunda e Pachón Navarro është e ndryshme në pamje, por ndjenja e tij e nuhatjes është normale për një qen.

Mastiff Tibetian

Mastifi tibetian është i madh dhe i patrembur. Krijuar tradicionalisht për të ruajtur kopetë, anëtarët e familjes dhe madje edhe fshatra të tëra. Një qenush shembullor i kësaj race u shit kohët e fundit në Kinë për gati 4 milionë realë dhe u bë qeni më i shtrenjtë në botë i shitur ndonjëherë. Për shkak të leshit të saj ngjan disi me Chow Chow.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.