11 shenja që tregojnë se duhet ta çoni qenin tek veterineri

11 shenja që tregojnë se duhet ta çoni qenin tek veterineri
Ruben Taylor

Të kesh një qen është një nga gjërat më të mrekullueshme që ekzistojnë, por vjen me një përgjegjësi të madhe.

Ju ndoshta e dini tashmë se qeni juaj ka nevojë për një kontroll te veterineri çdo vit dhe qentë më të vjetër ( nga 8 vjeç) duhet të vizitoni veterinerin çdo 6 muaj. Por ndonjëherë ju duhet ta çoni qenin tuaj te veterineri nëse diçka nuk shkon me të.

Nëse vëreni një nga simptomat e mëposhtme tek qeni juaj, mos u frikësoni. Edhe pse këto janë probleme që kërkojnë trajtim, shumica zakonisht nuk janë serioze.

Të jesh pronar i përgjegjshëm përfshin t'i kushtosh vëmendje qenit tuaj. Qofshin ndryshime në sjellje apo fizike, sa më shumë ta njihni qenin tuaj, aq më lehtë do të jetë të identifikoni çdo ndryshim dhe aq më lehtë do të jetë për t'u trajtuar nëse diçka identifikohet herët.

Shenjat për gjëra që duhet t'i keni parasysh

Shtimi ose humbja e peshës

Shitja dhe humbja e peshës mund të jenë shenjë e një problemi shëndetësor. Megjithatë, pronarët e qenve priren të mos e vërejnë këtë luhatje në peshën e qenit. Bëjeni zakon të peshoni qenin tuaj herë pas here për të mbajtur gjurmët e peshës së tij. Humbja e peshës mund të nënkuptojë diabet, anemi, kequshqyerje ose qeni mund të ketë ndaluar së ngrëni për shkak të dhimbjes. Shtimi në peshë mund të nënkuptojë probleme të tiroides, bark të zgjeruar ose probleme të gjëndrës mbiveshkore.

Zvogëlimi i energjisë/aktivitetit

Nëse qeni juaj dikur ishte aktiv dhe tani ecën më shumë, kjo mund të nënkuptojë anemi, dhimbje kyçesh, probleme me zemrën, artrit ose thjesht dobësi. Zakonisht një qen i sëmurë është më i përulur dhe më i qetë, kështu që mund të ketë shumë gjëra. Jini të vëmendshëm.

Kërvishtja, lëpirja ose përtypja e vetes

Një nga këto tre simptoma mund të nënkuptojë se kafsha juaj ka një zonë që kruhet. Sipas veterinerëve, alergjitë janë shkaku numër 1 i vizitave në zyrë. Mund të jetë një alergji ushqimore, një alergji kontakti, apo edhe gjëra të tjera si zgjebe e qenit ose pleshtat dhe rriqrat.

Erë e keqe

Një erë më e fortë se normalja është diçka për t'u kujdesur. Nëse e vëreni këtë, kontrolloni menjëherë:

– veshët

– gjëndrat anale

– gojë

– dhëmbët

Është ende Është e rëndësishme që qeni juaj të shikohet nga një profesionist, pasi mund të jetë një infeksion.

Të vjella dhe diarre

Ndonjëherë qentë vjellin. Nëse qeni juaj vjell një herë, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Por në qoftë se ai bën vrima disa herë në ditë, ose ka derdhje dhe ka diarre në të njëjtën kohë, ndoshta ka diçka që nuk shkon me të. Veterineri mund të kontrollojë për parazitë të zorrëve ose pengim të zorrëve (qeni gëlltiti diçka që u mbërthye në zorrë). Vetëm diarre mund të nënkuptojë se qeni ka giardia dhe kaqKrimbi duhet të trajtohet urgjentisht.

Pirja e më shumë ujit se zakonisht

Nëse qeni juaj fillon të pijë më shumë ujë se zakonisht pa e rritur nivelin e aktivitetit fizik, kjo mund të nënkuptojë një problem. Këta qen e përfundojnë të gjithë ujin në tas më shpejt se normalisht, kërkojnë ujë në pellgje dhe tenxhere të kafshëve të tjera, lëpin fundin e tenxhere bosh ose shkojnë në tualet për të pirë më shumë ujë. Kjo mund të jetë një shenjë e diabetit, problemeve të veshkave ose problemeve të gjëndrës mbiveshkore. Çojeni tek veterineri për analiza.

Kollitja dhe teshtitja

Mund të jetë shenjë e një infeksioni të rrugëve të frymëmarrjes: gripi i qenit. Mund të jetë gjithashtu kollë në lukuni ose pneumoni. Një tjetër shenjë e gripit është rrjedhja e hundës në të gjelbër në të verdhë që del nga hunda e qenit. Zakonisht nevojiten antibiotikë, dhe veterineri juaj duhet të vlerësojë.

Gjakderdhjet

Qeni juaj nuk duhet të rrjedhë kurrë gjak askund. Nëse gjeni gjak, është shenjë e një problemi. I vetmi gjak "normal" është kur kurva është në vapë, gjatë periudhës së gjakderdhjes. Shihni këtu gjithçka rreth nxehtësisë tek qentë femra. Pavarësisht nëse keni një qen femër të sterilizuar, jashtë sezonit, apo një mashkull, qeni juaj nuk duhet të rrjedhë kurrë gjak.

Shiko gjithashtu: Pse qenit i duhet kaq shumë jashtëqitje?

Këlyshët mund të rrjedhin gjak nga hunda, nga një prerje në putrat e tyre ose të kenë gjak në urinë . Nëse qeni ka një lëndim, mund të ketë nevojë për qepje. Nëse ka gjak në urinë ose jashtëqitje, do të nevojiten analiza laboratorike për të kontrolluarproblem.

Aksidentet e papritura

Qentë janë subjekt i po aq problemeve shëndetësore sa edhe njerëzit. Problemet me zorrët, gjaku në urinë, aksidentet në shtëpi mund të jenë po aq serioze për qentë sa edhe për njerëzit. Mund të nënkuptojë një gur në fshikëz ose qëndrim në ICU. Ka nevojë për trajtim dhe ndjekje nga veterineri. Ju nuk dëshironi ta shihni qenin tuaj duke vuajtur nga dhimbja, apo jo?

Shiko gjithashtu: Fushata tregon trupin e matricave të qenit, të detyruar të shumohen në mënyrë të përsëritur

Çalëzim i qenit

Qeni mund të çalë për disa arsye, për të cilat kemi folur tashmë në këtë artikull këtu. Por çalimi mund të nënkuptojë edhe kancerin e kockave, kështu që është e rëndësishme që të përfshihet veterineri juaj sa më shpejt të jetë e mundur. Një çalim mund të nënkuptojë gjithashtu një ligament të këputur, artrit ose diçka të mbërthyer nën putra.

Gungë ose ënjtje

Një gungë kudo në trup (goja, shpina, putrat, gishtat) duhet të kontrollohen nga veterineri. Mjeku do të bëjë një procedurë të thjeshtë (merr një mostër me gjilpërë). Shumica do të jenë beninje, por është më mirë t'i kontrolloni.

Veshët që janë të irrituar ose kanë shumë dyll

Nëse veshët janë të kuq ose që prodhojnë shumë dyll, kjo mund të jetë një shenjë e otitit. Çoje te veterineri që ai të mund ta kontrollojë, të zbulojë shkakun e otitit dhe të përshkruajë mjekimin e duhur.

Qeni duke shtypur kokën pas murit

Kjo është një shenjë serioze që diçka nuk është në rregull me pjesën neurologjike të qenit. Nëse shihni qenin tuaj duke e bërë këtë,çoje menjëherë te veterineri.

Referenca: Bustle.com
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.