25 arsye pse nuk duhet të zotëroni një bulldog (anglisht ose frëngjisht)

25 arsye pse nuk duhet të zotëroni një bulldog (anglisht ose frëngjisht)
Ruben Taylor

Në Brazil, llojet më të zakonshme të Buldogut janë Buldogu anglez dhe buldogu francez . Të dyja janë shumë të ngjashme për sa i përket kujdesit dhe problemeve, edhe pse në përgjithësi mund të merrni problemet/kujdeset Bulldogu francez dhe të shumëzoni me 10, atëherë do të dini se cilat janë problemet dhe kujdeset . .

Lexo këtu të gjitha për Bulldog-in Anglez.

Lexo këtu gjithçka për Bulldog-in Francez.

Shiko gjithashtu: Lënia e qenit tuaj në shtëpinë e një miku ose të afërmi

Nëse po e lexon këtë artikull, ndoshta po mendon në lidhje me marrjen e një bulldogu francez ose një bulldogu anglez . Ju mund të jeni në dyshim midis njërës dhe tjetrës ose midis një Bulldog dhe një race tjetër. Dhe nëse tashmë keni një bulldog në shtëpi, mirë, është gjithmonë mirë të informoheni dhe të dini se çfarë të prisni.

Ne ju këshillojmë të konsultoheni me ata që tashmë kanë një qen të këtyre racave, për të ditur pro dhe kundër dhe jini të përgatitur për gjithçka. Grupet në Facebook ndihmojnë shumë në këtë drejtim. Këto janë grupet që ne rekomandojmë:

– Grupi Bulldog Francez – Brazil (Bulldog Francez)

– Grupi Bulldogada (Bulldog Anglisht)

Halina Medina, themeluesja e Tudo Sobre Cachorros , ka një Bulldog francez, Pandora. Pra, më besoni, ne nuk po kritikojmë garat. Bulldogët janë qen të mrekullueshëm dhe jashtëzakonisht të varur. Çështja është rëndësia e informimit të vetes dhe marrja e një Bulldog me vetëdije, në mënyrë që të mos ketë surpriza - dhe qeni nuk përfundon të jetëduke menduar se gjithçka është e mrekullueshme, se është një qen si gjithë të tjerët, sepse nuk është. Bulldog është një qen që kërkon shumë kujdes dhe përkushtim, por gëzimi për të pasur një Bulldog në shtëpi është i pakrahasueshëm!

Si ta edukoni dhe edukoni një qen në mënyrë perfekte

<​​0>Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës. Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Shihni gjithçka këtu rreth BULLDOG FRANCEZ:

i dhuruar apo i braktisur.

Ka disa raste qe njerezit blejne nje Bulldog sepse eshte ne mode dhe 3 muaj me vone vendosin ta dhurojne qenin sepse po shkaterron cdo gje ne shtepi. Kjo është arsyeja pse është mirë të hulumtoni paraprakisht. Është mirë që njeriu dhe qeni të mos përfundojnë në duar të gabuara.

Këtu janë 20 arsye për të zotëruar një qen

Këtu janë 20 arsye për të mos zotëruar një qen

Si janë demat

Qentë e familjes së demave kanë shumë gjëra të përbashkëta, për shembull, ata janë qentë që luftojnë. Por qetësohuni, mos kini frikë. Në këtë video shpjegojmë gjithçka rreth demave:

25 arsye pse nuk duhet të keni një Bulldog anglez ose një Bulldog Francez

1- Ata lëshojnë gazra. Shumë gaz.

Ka njerëz që përfundojnë duke blerë një Bulldog pa ditur për këtë çështje. Bulldogët pjerdhin shumë, pothuajse gjatë gjithë kohës. Kjo foto mund të bëhet më e mirë ose e keqe sipas ushqimit, ka ushqime që e bëjnë qenin të pjerdhë më shumë e të tjera më pak. Dhe nuk ka dobi që dikush të tregojë, çdo qen është një individ unik, një ushqim i mirë për një mund të mos jetë ideal për një tjetër.

2- Flokët në të gjithë shtëpinë

Njerëzit kanë idenë e gabuar se qentë me flokë të shkurtër lëshojnë më pak qime, por zakonisht ndodh e kundërta. Qentë që heqin më pak qime janë ata që kanë nevojë për kujdes. Mësohuni me flokët në divan, në dysheme, në rroba, në banjë, në shtrat dhe mos u habitni nëse gjeni qime në ushqimin tuaj.

Nëse jeni alergjik ose nëse jeniju bezdis shume me floket neper shtepi, shikoni ketu rracat qe heqin me pak qime.

Bulldoget dhe Pugs jane kampione ne heqjen e flokut.

3- Ata nuk janë qen të oborrit të shtëpisë

Nëse dëshironi që një qen të jetojë jashtë shtëpisë, harroni ose Bulldog. Së pari, ata kanë nevojë për shoqëri të vazhdueshme nga njerëzit ose qentë e tjerë. Së dyti, kanë shëndet shumë të brishtë në raport me temperaturën për faktin se janë brakicefalik.

4- Nuk është qen prehër

Bulldog francez peshon nga 8 deri në 14 kg dhe Bulldog anglez mund të arrijë 35 kg. Pra, nëse dëshironi që një qen të dalë jashtë në prehër ose në një çantë, harroni atë. Zgjidhni një Yorkshire ose një malteze.

Ashley Olsen duke u përpjekur të mbajë një bulldog francez në prehrin e saj.

5- Harrojeni çdo delikatesë

Bulldogët janë qen jashtëzakonisht të ashpër , edhe kur bëjnë shaka. Ata kërcejnë fort, vrapojnë nëpër shtëpi, përplasen me mobilje… Janë qen shumë të fortë dhe muskuloz dhe e kanë të vështirë të ndjejnë dhimbje. Kjo është arsyeja pse ne nuk e rekomandojmë atë për fëmijët shumë të vegjël ose të moshuarit.

6- Duhet të jeni pak të shoqërueshëm

Është e zakonshme që njerëzit të ndalojnë në rrugë kur shohin një Bulldog, qoftë anglisht apo frëngjisht. Të gjithë duan të luajnë, të prekin dhe të bëjnë një mijë pyetje. Jini të përgatitur.

7- Ata janë qen shkatërrues

Demat (Pit Bull, Bulldogs, Bull Terrier) janë qen luftarakë dhe janë edukuarpër të përdorur shumë nofullën. Prandaj, ata janë qen që janë më të prirur për t'u shkatërruar se racat e tjera. Është e zakonshme që njerëzit të ankohen për shkatërrimin nga Bulldogët e tyre, duke përfshirë ankesat për qentë që hanë murin, duke bërë vrima të vërteta në suva.

8- Bulldog francez është i shqetësuar

Kushdo që mendon se bulldogët janë të qetë dhe paqësor e ka gabim. Me përjashtime të rralla, në përgjithësi bulldogu francez është super i trazuar, nuk lodhet kurrë dhe i pëlqen të luajë. Por zakonisht ata janë të qetë kur familja është e qetë, duke parë TV për shembull. Bulldog anglez është shumë më i qetë, disave as nuk u pëlqen të ecin. Ne e dimë një histori të një bulldogu anglez që pretendon se po fle sa herë që pronari merr qaforen, madje edhe duke gërhitës.

9- Ata janë qen të synuar për vjedhje

Fatkeqësisht bulldogu po bëhet gjithnjë e më shumë popullor, veçanërisht Bulldog francez. Kjo është një nga racat më të vjedhura në Brazil, ndoshta për shkak të çmimit dhe madhësisë së saj të vogël (që është e lehtë për t'u mbajtur). Shikoni këtu racat më të shënjestruara nga banditët dhe si të mbroni veten.

10- Nëse dëshironi që një qen të ushtrojë me ju, harrojeni

Megjithëse Bulldog francez ka shumë energji, trupi i tij nuk e ndjek këtë ritëm. Në rastin e bulldogut anglez atëherë, ai nuk ka as energji. Është e pamundur të vraposh milje me një Bulldog në krah. Normalisht Bulldog do të shtrihet dhe do të refuzojë të ecë.pas disa minutash. Më keq se kaq: për shkak se janë brakicefale, nuk e shkëmbejnë normalisht nxehtësinë. Kur ushtrohen shumë, Bulldogët mund të kenë hipertermi dhe arrest kardio- frymëmarrje. Kjo nuk është shaka, ka disa raportime për bulldogë që ngordhën sepse ishin shumë të nxehtë.

11- Ata lehin pak, por është një leh e çuditshme

Bulldogs e kanë këtë avantazh: vështirë se lehin. Ata zakonisht lehin në mes të një loje kur janë shumë të emocionuar ose nëse ka një situatë të çuditshme, si dikush që mbërrin papritur në shtëpi. Kur lehin, lëvorja është e hollë dhe shpesh lëshojnë një tingull që duket sikur do të flasin.

12- Urinim jashtë vendit

Të mësojmë qenin të urinojë dhe të jakë jashtë vendit sigurisht eshte puna jote. Asnjë qen nuk ka lindur duke e ditur këtë dhe qeni juaj nuk mund ta marrë me mend se ku duhet të shkojë. Qentë gjithmonë do të kërkojnë vende me absorbim të mirë, si qilimi i dhomës tuaj të ndenjes. Bulldogët nuk janë qentë më të zgjuar, kështu që t'u mësosh atyre çdo gjë kërkon shumë më tepër durim. Shihni këtu ku janë bulldogët në renditjen e inteligjencës së qenit.

13- Ata mund të luftojnë me qentë e tjerë

Bulldogët janë qen luftarakë, siç thamë tashmë. Është e zakonshme që të shpërthejnë zënka midis bulldogëve në një park qensh, për shembull, ku përqendrimi i qenve është i madh. Për t'u përpjekur ta lehtësoni këtë, është e rëndësishme të shoqëroheni që në moshë të re, e cila përfshin fillimint'i çoni në parqe dhe parqe qensh nga mosha katër muajshe. Edhe kështu, kjo nuk është një garanci. Lufta është pjesë e instinktit të demave.

Është e rëndësishme të shoqërohesh që në moshë të re.

14- 100% kokëfortësi

Bulldogët janë qen dominues. Pra, ata janë gjithmonë duke sfiduar udhëheqësin e paketës, në këtë rast, ju. Ata gjithmonë do të testojnë durimin tuaj dhe kufijtë tuaj, për shembull, vjedhjen e telekomandës në mënyrë që të mund ta ndiqni atë. Mos u dorëzoni para këtij presioni, injoroni qenin kur ai përpiqet të tërheqë vëmendjen tuaj dhe të marrë drejtimin tuaj. Edhe nëse roli udhëheqës-pasues është i përcaktuar mirë, herë pas here ata na testojnë përsëri.

15- Ata nuk janë shumë të lidhur

Nëse ju dëshironi një qen që të ngjitet, që e do prehrin dhe nuk largohet kurrë nga ana juaj, Bulldogët nuk janë për ju. Sigurisht që janë të dashur, por janë larg të qenit si racat e tjera. Shihni këtu racat më të lidhura me tutorët. Shumica e bulldogëve urrejnë të mbahen, por gëzojnë shoqërinë e pronarit të tyre. Ata zakonisht zgjedhin një mësues të preferuar, por nëse dikush tjetër shfaqet me një rostiçeri, lodër ose ushqim, mësuesi "i preferuar" lihet jashtë në më pak se 1 sekondë.

16 - Gërhitja

Gërhitja e bulldogut tingëllon si gërhitja e një personi. Është serioze. Nëse gjumi juaj është i lehtë, Bulldog-u juaj nuk do të jetë në gjendje të flejë në të njëjtën dhomë me ju. Bulldogët gjithashtu gërhijnë zgjuar. Ata gërhijnë gjatë gjithë kohës.

17- Fryrja

Rrallëherë një Bulldog francez pështjell, zakonisht kjokjo ndodh kur ata janë duke luajtur në parqe dhe janë shumë të emocionuar. Bulldog anglez derdh shumë më tepër. Nëse ju shqetëson jargja, është më mirë të zgjidhni një racë tjetër.

18- Kujdesi ndaj rrudhave etj

Rrudhat e bulldogut duhet të jenë gjithmonë të thata . Idealja është që të pastrohet me një pecetë të lagur dhe më pas të thahet mirë për të shmangur kërpudhat. Kjo duhet të bëhet çdo ditë, mundësisht dy herë në ditë. Një tjetër gjë që është pjesë e rutinës së disa bulldogëve është pastrimi i pjesëve intime të femrave dhe aplikimi i një pomadë të tillë si Bepantol Baby ose Hipoglós . Shumë bulldogë nuk mund të përkulen për të bërë higjienën personale dhe kjo zonë përfundon në pjekje. Kur piqet, femrat fillojnë të fërkojnë vulvën e tyre në dysheme, gjë që shkakton hyrjen e baktereve dhe shkakton cistit .

19- Ato mund të hanë jashtëqitjen

Nuk është e pazakontë rastet e Bulldogëve me koprofagi. Por ka trajtim. Shihni këtu gjithçka rreth koprofagjisë.

20- Nëse doni të “merrni mbeturina” për të fituar ca para

Para se të mendoni për këtë, dijeni se përveç kostove normale të një pjellë (krimbi , vaksina, , vend i përshtatshëm, ushqim special, etj.), Bulldogët riprodhohen vetëm me inseminim artificial (ato nuk mund t'i nënshtrohen aktiviteteve intensive, mbani mend? Shumë qen vdesin në momentin e derdhjes dhe nuk durojnë të montohen). Për më tepër, lindja e Buldogut është gjithmonë një seksion cezarian. Koka e Buldogut është shumë e gjerë dhenuk kalon nga vagina e femrës, kështu që foshnjat duhet të hiqen përmes barkut. Krahas kostos së prerjes cezariane, ka ende një shtrim të mundshëm të femrës dhe rrezik për vdekje, në fund të fundit është një operacion si çdo tjetër dhe femra do t'i nënshtrohet anestezisë së përgjithshme.

21- Janë të mërzitshëm për të ngrënë

Është normale që një Bulldog të mërzitet nga kibble dhe thjesht të refuzojë të hajë nga hiçi. Ose mos e pranoni ushqimin super premium që keni blerë 20 kg. Është gjithashtu e zakonshme që ushqimi të shkaktojë reaksione alergjike te Bulldogët, gjë që shkakton probleme të lëkurës që janë të vështira dhe të shtrenjta për t'u trajtuar. Nëse mendoni se një bulldog francez ose anglez është i shtrenjtë, kjo ndodh sepse nuk e keni parë sa do të shpenzoni gjatë jetës së tij.

22- Probleme me lëkurën

Është e vështirë të shohësh një Bulldog që nuk ka ose nuk ka pasur kurrë një problem të lëkurës. Alergji ushqimore, alergji ndaj produkteve të pastrimit, alergji ndaj llojit të dyshemesë. Përveç problemeve me kërpudhat. Imuniteti i bulldogs është i ulët dhe ju duhet të përgatiteni për ekzaminime, banja trajtimi dhe vizita te veterineri. Pandora është 2 vjeç dhe tashmë ka pasur: alergji ushqimore, dermatit në buzë dhe Malassezia.

23- Më shumë probleme shëndetësore

Ka një veteriner që thotë se Bulldogët nuk duhet të ekzistojnë, sepse vetëm vuajnë. Në natyrë, Bulldogët nuk do të ekzistonin kurrë dhe kjo është e vërtetë. Nëse shkon mbi 25 gradë, mjafton që t'i sëmurin. Ka shumë teshtitjee kundërta. Problemet e shtyllës kurrizore janë të zakonshme dhe gjithashtu në kyçe. Displasia është normale në racë dhe duhet të shmangni që qeni të zbresë vetëm nga divanet, shkallët dhe shtretërit, në mënyrë që të mos tendosni nyjet. Problemet e syve janë të zakonshme, disa ekzemplarë kanë sy shumë të fryrë, gjë që i bën ato të gërvishten lehtësisht në qoshe, gjemba etj. Qentë me origjinë të mirë nuk duhet të kenë sy të fryrë ose me sy të kryqëzuar. Mbarështuesit seriozë dhe të përgjegjshëm nuk i rritin qentë me sy të tillë dhe nëse lindin të tillë, i sterilizojnë. Nëse dëshironi të blini një qenush, shikoni gjithmonë foton e prindërve dhe vëzhgoni se si janë sytë. Ka edhe raste të bulldogëve anglezë që kanë shumë lëkurë mbi sy dhe kanë nevojë për operacion për të parë.

Shiko gjithashtu: Qen me erë shumë të fortë

24- Përgatituni për të ardhmen

Një Bulldog jeton rreth 10 vjet. Të rrallë janë ata që jetojnë më shumë se 12 vjet. Mos prisni që Bulldog juaj të jetojë si një qimedredhur, sepse kjo nuk ndodh në praktikë. Mos llogarisni që qeni juaj të jetojë 15, 18 vjet. Dijeni që po përvetësoni një racë problematike nga pikëpamja shëndetësore dhe se jeta e tyre mund të përfundojë më shpejt nga sa do të dëshironim. Jini të përgatitur.

25- Mund të bëheni të varur

Shumë njerëz kanë më shumë se një Bulldog. Ata janë të varur! Përgatituni për t'u lidhur.

Ky artikull nuk ka për qëllim të kritikojë racën. Ne po paralajmërojmë njerëzit që tashmë kanë ose duan të kenë një Bulldog të mos e bëjnë këtë
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.