30 këshilla për ata që kanë një qen të ri

30 këshilla për ata që kanë një qen të ri
Ruben Taylor

Kush është "pronar për herë të parë" zakonisht ka shumë pyetje kur blen qenin e parë, qoftë ky qen i blerë apo i adoptuar. Le t'ju japim disa këshilla për ata që sapo kanë hyrë në këtë aventurë që është të kesh një qen.

1. Nëse keni ndërmend të sillni një qen në shtëpi së shpejti, mblidhni familjen për të ngritur një plan, zgjidhni komandat dhe diskutoni se kush do të bëjë secilën detyrë. Të gjithë duhet të jenë në përputhje me rregullat e shtëpisë në mënyrë që qeni të mos ngatërrohet me trajtime të ndryshme.

2. Një vizitë te mjeku veteriner duhet të planifikohet menjëherë pas blerjes së një qenush ose qeni. Sigurohuni që të sillni të gjithë historinë tuaj mjekësore me vete, si dhe një mostër të fundit të jashtëqitjes. Shihni vaksinat e nevojshme për qenin tuaj.

3. Kur zgjidhni emrin e shokut tuaj, shmangni konfuzionin duke zgjedhur emra që nuk duken si komandat e tjera si "jo", " po”, “uluni”. Ja se si të zgjidhni një emër për qenin tuaj.

4. Ndryshimet e papritura në dietë mund të shkaktojnë probleme me tretjen. Zbuloni se çfarë i ofronte streha/lukuni dhe prezantojeni me ushqime të reja gradualisht gjatë disa ditëve. Nëse ndryshoni furnizimin, kaloni 1 javë duke dhënë 1/3 e furnizimit të ri me 2/3 e furnizimit të vjetër. Javën në vijim jepni 1/2 e secilës. Dhe java e tretë jep 1/3 e së vjetrës dhe 2/3 e së resë. Nëse vëreni se jashtëqitja është ende e fortë dhe e shëndetshme, në javën e katërt hiqni ushqimin e vjetër dhe thjeshtme të renë. Shihni sasinë ideale të ushqimit për qenin dhe ndryshimin midis llojeve të ushqimit.

5. Kolla e lukinës shkaktohet nga viruset dhe bakteret. Kolla mund të vazhdojë deri në 6 javë. Trajtimi mund të jetë ose jo i nevojshëm, në varësi të ashpërsisë.

Shiko gjithashtu: 20 foto tregojnë se pitbullët mund të jenë të bindur

6. Dy qen mund të jenë dy herë më shumë argëtues, por është e rëndësishme që secili të ketë një marrëdhënie individuale me ju dhe aftësia për të qenë vetëm ndonjëherë.

7. “Qeni më i lezetshëm në botë është një shoqërues për të cilin thjesht duhet folur. Jini të gëzuar ose serioz; ai do t'ju ngushëllojë në momentet tuaja më të trishtuara." – Ludwig Bemelmans

8. Zbutja arrihet duke përdorur tre C-të: konsistenca në kohën e të ushqyerit dhe ecjet; c ngujimi, ndonjëherë në një zonë të izoluar për të arritur kontrollin e fshikëzës dhe zorrëve; dhe kujdes kujdes higjienik, me një neutralizues të erërave kur ndodhin aksidente. Ja si të hiqni erën e urinimit dhe urinës nga mjedisi.

9. Përdorni një dietë të përshtatshme për moshën. Këlyshët kanë nevojë për proteina dhe kalori shtesë që gjenden në formulat e rritjes. Qentë e moshuar kanë nevojë për më pak për të ruajtur figurën e tyre rinore.

10. Katerizimi i femrës jo vetëm që parandalon shtatzënitë e padëshiruara, shtatzënitë psikologjike, por edhe e mbron atë nga tumoret e qumështit dhe infeksionet urinare. Kastrimi i mashkullit mbron nga kanceri dhe problemet e testikujvenë prostatë. Këto procedura mund të kryhen në mënyrë të sigurtë te kafshët e reja deri në gjashtë muajsh.

11. Shumica e veprimeve që pronarët i përcaktojnë si sjellje të keqe janë në fakt sjellje normale të kryera në kohën e gabuar dhe në vendin e gabuar. Kuptoni më shumë rreth psikologjisë së qenve.

12. Duke e regjistruar qenin tuaj të ri në klasa për këlyshët midis moshës 11-19 javëshe, ai ose ajo do të bëjë një hap përpara në shoqërizim dhe sjellje të përshtatshme . Kërkoni një në qytetin tuaj.

13. Mësoni se si ta bëni qenin tuaj të pëlqejë ju.

14. Nuk është kurrë dhemb të krijosh identifikim për qenin tuaj! Mikroçipi është një formë e shkëlqyer e identifikimit të përhershëm. Mbani gjithmonë të azhurnuar të dhënat kur zhvendoseni në shtëpi ose punë, ose kur ndryshoni numrin tuaj të telefonit. Vendosni gjithashtu një pllakë emri mbi të.

15. Edhe pse shumica e njerëzve mendojnë për qentë si mishngrënës të mëdhenj, ata janë në të vërtetë omnivorë – që do të thotë se hanë inde bimore dhe shtazore. Ndryshe nga macet, qentë mund të lulëzojnë me një dietë vegjetariane të ekuilibruar.

16. Peroksidi i hidrogjenit është një artikull shumë i dobishëm për t'u mbajtur në kabinetin tuaj të ilaçeve. Përveçse është një antiseptik, ai mund të përdoret për të nxitur të vjella nëse veterineri juaj ose qendra e kontrollit të helmeve ju këshillon ta bëni këtë nëse qeni juaj ka gëlltitur një të tillë.substancë toksike.

17. Të luash "fsheh ushqimin" është një mënyrë e mirë për të ushtruar qenin tuaj në një ditë me shi. Fshihni një grusht kibble në disa pika të ndryshme rreth shtëpisë dhe më pas dërgoni qenin tuaj për t'i gjetur ato.

18. Qentë adoleshentë testojnë kufijtë dhe duket se posedojnë energji të pakufishme – jo ndryshe nga ata kolegët njerëzorë. Ushtrimet aerobike, shumë lojëra sfiduese mendore dhe trajtimi i kujdesshëm do t'ju ndihmojnë të dy të kaloni këtë fazë të vështirë të zhvillimit. Njihni fazat e jetës së një qeni.

19. Bëni shëtitje të gjata në një pyll ose pyll. Qeni juaj është i mirëpritur, por duhet të jetë i lidhur në zonat e lojës. Mos harroni gjithmonë të merrni papastërtitë dhe të kontrolloni për rriqrat kur të ktheheni nga shëtitja.

Shiko gjithashtu: Pse qeni im gërmon para gjumit?

20. Për të shmangur mërzinë, çdo qen ka nevojë për shumë lodra për të përtypur, tërhequr , tunde dhe vrit, hedh, merr, fshih, varros dhe madje fle me të. Alternoni lodrat për ta mbajtur atë të interesuar. Mos vini gjithçka në dispozicion.

21. Qentë janë terapistë të shkëlqyer. Nëse qeni juaj u përgjigjet gjithmonë komandave bazë, kënaqet me situatat e reja dhe është i ngazëllyer për të huajt, terapia me ndihmën e kafshëve mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të bërë një punë vullnetare ndërsa kaloni kohë me qenin tuaj.

22 . Vitet e fundit, kujdesi shëndetësor i qenve është bërë holistik. veterinerëtmjekët kiropraktikë dhe akupunkturistët janë konsultuar për të lehtësuar dhimbjen së bashku me praktikat tradicionale.

23. Mbani mendjen e qenit tuaj të mprehtë dhe trupin të tonifikuar duke e angazhuar atë në sportet e qenve si zhdërvjelltësia, gara, tufa ose uji sfidat. Fushat dhe parqet e qenve janë vendet më të mira për të provuar një shumëllojshmëri të këtyre aktiviteteve. Kujdes nga qentë brakicefalik, të cilët nuk tolerojnë një sasi të madhe ushtrimesh.

24. Sado joshëse të jetë, mos i jepni kurrë çokollatë. Edhe sasitë e vogla mund të jenë toksike, duke shkaktuar përshpejtimin e zemrës, kolapsin dhe, në disa raste, vdekjen. Ushqimet e tjera janë toksike edhe për qentë..

25. Nëse gjuani, merrni atij një jelek reflektues portokalli që ta veshë gjatë gjuetisë. Mos lejoni që qeni juaj të bëhet një viktimë tjetër e gjuetisë.

26. Ta veshësh apo jo ta veshësh, kjo është çështja. Nëse ju pëlqen të vishni qenin tuaj (dhe nëse e bën gjithashtu), sigurohuni që rrobat të mos pengojnë shikimin ose lëvizjen e tij. Merrni disa ditë për ta mësuar atë me rrobat para se të dilni duke ua treguar ato miqve dhe të afërmve.

27. Kthesa e vitit mund të jetë e frikshme për qentë. Shihni se çfarë të bëni për ta mbajtur qenin tuaj të qetë gjatë fishekzjarreve.

28. Mësoni disa kuriozitete për qentë.

29. Disa mite rreth qenve atë popullnjerëzit shpesh mendojnë.

Dhe së fundi, lexoni të gjithë faqen tonë dhe mësoni gjithçka për qentë! :)
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.