Fërkimi i prapanicës në dysheme - Gjëndrat anale

Fërkimi i prapanicës në dysheme - Gjëndrat anale
Ruben Taylor

Disa qen, në një fazë të jetës së tyre, fillojnë të tërheqin prapanicën e tyre në tokë, sikur të ishin duke e kruar. Shpesh mund të jetë një krimb, i cili shkakton kruajtje në rajonin e anusit. Një arsye tjetër shumë e zakonshme është se ai mund të ketë nevojë për shtrydhje/zbrazjen e gjëndrave anale. Qeni juaj mund të ketë ende diçka të mbërthyer në fund, një copë bari, rriqra, feçe ose qime. Para së gjithash, kontrolloni nëse ka diçka që po shqetëson qenin tuaj.

Zbrazja e gjëndrave anale është një procedurë e thjeshtë që mund ta bëni në shtëpi. Nëse qeni juaj është i egër, ju rekomandojmë që t'i vendosni një surrat përpara procedurës.

Kujdes:

– Nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim në lidhje me këtë procedurë , Konsultohuni me veterinerin tuaj përpara se ta provoni .

– Merrni mjaft peshqirë letre në mënyrë që të mund ta përsërisni procesin disa herë derisa të përfundoni.

– Qentë në përgjithësi do bëhu më elektrik pasi të përfundojë procedura.

– dhe lëngu është i pastruar ose i përgjakshëm, duhet të konsultoheni me veterinerin për të kontrolluar se nuk ka infeksion.

– Qentë më të vegjël do të duhet të t'i nënshtrohen kësaj procedure me më shpesh se qentë më të mëdhenj.

- Rritja e marrjes së fibrave mund ta ndihmojë qenin tuaj të nxjerrë normalisht përmbajtjen e gjëndrave të tij anale, duke reduktuar nevojën për këtë procedurë.

Qentë që i fërkojnë fundevenë dysheme:

Si të zbrazni gjëndrat anale në shtëpi

1. Merrni 3 ose 4 peshqirë letre të lagura

Shiko gjithashtu: 10 arsye për të mos blerë një qen nga një dyqan kafshësh ose njoftime në internet

2. Vishni doreza gome

3. Drejtojeni pjesën e pasme të qenit larg jush

4. Ngrini bishtin e qenit për të ekspozuar anusin

5. Gjeni gjëndrat anale sipas imazhit (zakonisht në një kënd si ora 4 dhe 8 në një orë). Nëse gjëndrat janë plot ju duhet të ndjeni pak kallo kur i shtypni ato.

6. Shtrydheni butësisht duke mbajtur një peshqir letre për të thithur lëngun që do të dalë.

7. Përsëriteni procesin derisa gjëndrat të zbrazen.

8. Kur të mbaroni, lani pjesën e poshtme të qenit për të zvogëluar erën.

9. Nëse është e mundur, këshillohet ta bëni këtë gjatë banjës së tij.

Shiko gjithashtu: Dallimet midis Shih Tzu dhe Lhasa Apso

Mos harroni: nëse nuk jeni të sigurt ose të pasigurt nëse gjëndrat anale duhet të jenë bosh, merrni qeni te veterineri.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa zhgënjim

Më i shëndetshëm

Do të jeni në gjendje të eliminoni problemet esjellja e qenit tuaj në mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinim jashtë vendit

– lëpirja e putrave

– posesivitet me objektet dhe njerëzit

– injoroni komandat dhe rregullat

– lehjen e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Klikoni këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jeta e qenit tuaj (dhe e juaja gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.