Gjithçka rreth racës Akita Inu

Gjithçka rreth racës Akita Inu
Ruben Taylor

Akita tërheq legjione fansash në mbarë botën. Disave u pëlqen pamja e tij "ariu" dhe stili i tij i veçantë. Të tjerëve u pëlqen mënyra e tij më serioze, më pak lozonjare. Njihuni me racën dhe bini në dashuri gjithashtu.

Shiko gjithashtu: Pse dridhen qentë kur flenë?

Familja: spitz, veri (gjueti)

Zona e origjinës: Japoni

Funksioni origjinal: gjuetia e gjatë, luftimi i qenve

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës së Bariut Gjerman (Kepi i Zi).

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 63-71 cm, Pesha: 38-58 kg

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia: 58-66 cm, Pesha: 29-49 kg

<0 0>Emrat e tjerë: Akita Inu, Akita japoneze

Pozicioni i renditjes së inteligjencës: Pozicioni i 54-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Pëlqen të luajë lojëra
Miqësi me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshë të tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Tolerancë ndaj të ftohtit
Nevoja për ushtrime
Bashkimi me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Origjina dhe historia e racës

Raca Akita është ndoshta më e njohura dhe më e nderuara nga racat vendase japoneze. Pavarësisht ngjashmërisë së tyre me qentë nga varret e lashta japoneze, Akita moderne daton në shekullin e 17-të, kur një fisnik me një interes të madh për qentë u internua në Japoni.Prefektura Akita në ishullin Honshu, një zonë e ashpër me të ftohtë të fortë gjatë dimrit. Ai sfidoi pronarët vendas që të konkurrojnë në krijimin e një race qensh të fuqishëm gjuetie. Këta qen shkëlqyen në gjuetinë e ariut, drerit dhe derrit të egër, duke e mbajtur këtë sport në gji për gjahtarin. Këta paraardhës të Akitës quheshin matagi-inu, ose "qen gjuetie". Numri dhe cilësia e racës ndryshuan gjatë 300 viteve të ardhshme. Në fund të viteve 1800, ai kaloi një periudhë ku përdorej si qen luftarak dhe disa madje u kryqëzuan me raca të tjera në përpjekje për të përmirësuar aftësitë e tyre luftarake. Në vitin 1927, Shoqëria Akita-inu Hozankai e Japonisë u formua për të ruajtur Akitën origjinale, dhe në 1931 Akita u emërua një nga thesaret natyrore të Japonisë. Akita më i nderuar i të gjitha kohërave ishte Hachiko, i cili priste tutorin e tij çdo natë në stacionin e trenit për ta shoqëruar në shtëpi. Një ditë kur kujdestari i tij vdiq në punë, Hachiko e priti dhe vazhdoi të kthehej dhe të priste çdo ditë deri në vdekjen e tij nëntë vjet më vonë, më 8 mars 1935. Sot, një statujë dhe një ceremoni vjetore bëjnë homazhe për besnikërinë e Hachiko. Akita e parë erdhi në Amerikë në vitin 1937 kur Helen Keller solli një nga Japonia. Menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, ushtarët u kthyen në shtëpi me Akitas nga Japonia. Popullariteti i racës u rritngadalë derisa mori njohjen nga AKC në 1972. Që atëherë, ajo ka fituar admirues dhe vazhdon të rritet në popullaritet. Sot Akita përdoret si qen policie dhe qen roje në Japoni.

Husky siberian ose Akita

Temperamenti i Akitës

Nderimi i trashëgimisë së saj të qenve të tipi Spitz, Akita është i guximshëm, i pavarur, kokëfortë dhe këmbëngulës. I dashur me familjen e tij, ai është tërësisht i përkushtuar dhe do të mbrojë anëtarët e familjes. Edhe pse nuk është një racë për të gjithë, Akita është një shoqërues i shkëlqyer kur është në duar të mira.

Si të kujdeseni për një Akita

Akita kënaqet me ushtrimet e përditshme fizike dhe mendore. Ai ka nevojë për mundësi për të vrapuar në një zonë të sigurt ose duke përdorur një zinxhir në shëtitje më të gjata. Me ushtrime dhe stërvitje të mjaftueshme, ai mund të jetë një qen shtëpiak i qetë dhe i edukuar. Akita është më e lumtur nëse mund të kalojë shumicën e kohës me familjen e saj. Shtresa duhet të lahet rreth një herë në javë për të hequr qimet e vdekura, dhe më shpesh gjatë rënies së flokëve. Akitas priren të jenë pak të çrregullt kur pinë ujë!
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.