Gjithçka rreth racës Bichon Frize

Gjithçka rreth racës Bichon Frize
Ruben Taylor

Bichon Frize mund të ngatërrohet lehtësisht me qen qimedredhur nga shumë njerëz. Megjithatë, përveç që mësohet më pak, ai ka një temperament të ndryshëm.

Familja: Bichon, kompani, qeni uji

AKC Grupi: Jo sportiv

Zona e origjina: Francë

Roli origjinal: kompani, artist

Shiko gjithashtu: qeni më i madh në botë

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 24-29 cm, Pesha: 3-5 kg

Madhësia mesatare femërore : Lartësia: 24-29 cm, Pesha: 3-5 kg

Emrat e tjerë: Tenerife, Bichon Tenerife, Bichon a Poil Frisé

Pozicioni në renditjen e inteligjencës: Pozicioni i 45-të

Standardi i racës: kontrollo këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësi me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtje
Toleranca ndaj nxehtësisë
Toleranca ndaj të ftohtit
Nevoja për ushtrim
Bashkim me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Origjina dhe historia e racës

O Bichon Frisé e ka origjinën nga Mesdheu , i lindur nga kryqëzimi midis Barbetit (një qen më i madh uji) dhe qenve të vegjël në prehër. Kryqet përfunduan duke gjeneruar një familje qensh të njohur si Barbichons, një emër i shkurtuar më vonëpër Bichons. Bichons janë ndarë në katër lloje: Malteze, Bolognese, Havanese dhe Teneriffe Bichon. Teneriffe, e cila më vonë u bë Bichon Brise, u zhvillua në ishullin Kanarie të Teneriffe, ndoshta marrë nga marinarët spanjollë në kohët e lashta. Në shekullin e 14-të, lundërtarët italianë sollën disa ekzemplarë në Evropë, ku ata shpejt u bënë kafshët shtëpiake të preferuara të klasës së lartë. Pas një serie pushtimesh franceze të Italisë në vitet 1500, këlyshët u adoptuan nga Franca. Ata ishin kafshët shtëpiake të veçanta të Francis I dhe Henry III. Ata gjithashtu u bënë të njohura në Spanjë, por për disa arsye popullariteti i racës ra në Evropë. Pati një ringjallje të shkurtër gjatë mbretërimit të Napoleonit III në fillim të shekullit të 19-të, por përsëri raca ra jashtë favorit. Kjo filloi një kapitull të ri në historinë e Bichon, pasi ai u shndërrua nga një i preferuar i gjykatës në një qen të zakonshëm rrugicë. Bichon mbijetoi nga aftësia e tij për të bërë hile. Ai u bashkua me shitësit ambulantë dhe filloi të argëtonte këmbësorët. Me Luftën e Parë Botërore, këlyshët pothuajse u zhdukën. Disa qen u morën në shtëpi nga ushtarët, por nuk pati asnjë përpjekje për të shpëtuar racën derisa disa mbarështues francezë u përkushtuan për t'i shpëtuar. Në vitin 1933, emri zyrtar u ndryshua në Bichon a Poil Frize.Raca u kërcënua përsëri, këtë herë nga Lufta e Dytë Botërore, dhe vetëm kur mbërriti në Amerikë në vitet 1950 e ardhmja e saj u bë e sigurt. E megjithatë, Bichon Frize nuk u shfaq me të vërtetë derisa mori një prerje të re dhe më shumë publicitet në vitet 1960. Raca u bë befas në modë dhe u njoh nga AKC në 1971.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth Racës Boston Terrier

Temperamenti i Bichon Frize

E gëzuar, e gjallë dhe lozonjare, mënyra e gëzuar e Bichon Frize e ka bërë atë të dashur nga të gjithë njerëzit. Ai është i shoqërueshëm me të huajt dhe me qentë dhe kafshët e tjera shtëpiake, si dhe shkon shumë mirë me fëmijët. Ai është i ndjeshëm, i zhytur në mendime, i dashur dhe i pëlqen të përkëdhelet dhe të luajë. Ai mund të leh shumë.

Si të kujdeseni për një Bichon Frize

Edhe pse i vogël, Bichon është një qen aktiv dhe ka nevojë për stërvitje të përditshme. Ai kënaqet duke luajtur në ambiente të mbyllura ose, më mirë akoma, duke luajtur në oborr ose duke ecur me zinxhir. Shtresa e saj e bardhë ka nevojë për krehje dhe krehje çdo dy ditë, si dhe prerje dhe shkurtim çdo dy muaj. Ai nuk i lëshon flokët, por flokët e gjatë mund të ngatërrohen. Mund të jetë e vështirë të mbash pallton të bardhë në disa zona. Ky qen nuk duhet të jetojë jashtë.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.