Gjithçka rreth racës Cane Corso

Gjithçka rreth racës Cane Corso
Ruben Taylor

Cane Corso është një qen i madh, i fortë dhe shumë impozant. Di gjithçka rreth kësaj race.

Familja: mastiff

Grupi AKC: Punëtorët

Zona e origjinës: Itali

Roli origjinal: roje

Madhësia mesatare: Lartësia: 62-72 cm, Pesha: 45-50 kg

Emrat e tjerë: Cane Corso Italiano

Renditja e inteligjencës: N/A

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Shije për lojëra
Miqësi me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtje
Toleranca ndaj nxehtësisë
Tolerancë ndaj të ftohtit
Nevoja për ushtrim
Lidhja me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Origjina dhe historia e racës

Zbret Cane Corso nga canis pugnax, të cilët ishin qen të përdorur nga romakët në aktivitetet e luftës. Emri vjen nga "Cane de Corso", një term italian që përcaktoi qentë që përdoren në aktivitetet rurale si gjuetia e derrit të egër, lufta etj. Në të kaluarën, shpërndarja e këtij qeni ishte e kufizuar në disa rajone të Italisë jugore si Basilicata, Campania dhe Puglia.

Cane Corso përdorej kryesisht për kapjen e bagëtive dhe derravedhe gjithashtu për të gjuajtur derr të egër. Ato përdoreshin gjithashtu për të ruajtur fermat dhe bagëtinë dhe sot përdoren gjerësisht si qen roje.

Sot, Cane Corso është shumë i rrallë në vendin e origjinës. Ai ishte pothuajse instinktiv në vitet '70, por disa të apasionuar pas racës arritën që kjo të mos ndodhte. Në Brazil, raca përdoret shpesh si qen roje.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Border Collie

Temperamenti i Cane Corso

Kjo racë nuk rekomandohet për këdo që nuk ka pasur kurrë qen. Ai ka nevojë për një lider shumë imponues dhe shumë stërvitje. Ai është një qen dyshues ndaj të huajve dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme ta socializosh që në moshë të re. Cane Corso ideal është ai që është indiferent nëse dikush ngatërrohet me të dhe sulmon vetëm kur shfaqet një kërcënim i vërtetë.

Si të kujdeseni për një Cane Corso

Ata janë qen të mëdhenj me shumë të energjisë, ata kanë nevojë për shumë hapësirë ​​për të ushtruar. Ata kanë nevojë për një oborr të madh shtëpie ose një hapësirë ​​të gjerë ku mund të shpenzojnë energjinë e tyre. Megjithatë, është e rëndësishme që ta çoni në shëtitje të gjata çdo ditë, në mënyrë që të qëndrojë i shëndetshëm fizikisht dhe psikologjikisht. Nuk rekomandohet për apartamente ose ambiente shumë të vogla.

Cane Corso nuk ka nevojë për prerje, palltoja e saj është e shkurtër dhe e lehtë për t'u mirëmbajtur. Në të kaluarën, veshët priheshin për t'i mbajtur në këmbë, por në ditët e sotme kjo është e ndaluar me ligj dhe veterineri ose personi që e bën këtë është duke kryer një krim.krimi.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Cane Corso Health

Shqetësimet kryesore: Displasia e ijeve, Displasia e bërrylit

Shqetësime të vogla: Entropion, ektropion dhe probleme të hiperplazisë vaginale tek femrat

Teste të sugjeruara: ije, bërryla, sy (gjak)

Jetëgjatësia: 10-12 vjet

Çmimi Cane Corso

Doni të blini ? Zbuloni sa kushton një qenush Cane Corso . Vlera e Cane Corso varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të pjellës (nëse janë kampionë kombëtarë apo ndërkombëtarë, etj.). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e qenve. Shihni pse juJu nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet ose nga dyqanet e kafshëve shtëpiake. Shikoni këtu se si të zgjidhni një lukuni.

Qentë të ngjashëm me Cane Corso

Neapolitan Mastiff

Shiko gjithashtu: Si të prisni thonjtë e qenit

Mastiff

Argentino Dogo

Fotografitë e Cane Corso

Shihni fotot e këlyshëve Cane Corso dhe qenve të rritur.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.