Gjithçka rreth racës Cavalier King Charles Spaniel

Gjithçka rreth racës Cavalier King Charles Spaniel
Ruben Taylor

Mbreti i kalorësisë Charles Spaniel magjeps me shikimin e tij të dashur dhe sjelljen e tij të qetë. Është një qen ideal për të gjithë familjen, i do fëmijët, të moshuarit dhe është shumë tolerant. Në Brazil, raca nuk është ende e përhapur dhe ka pak lukuni vërtet të besueshëm.

Familja: Spaniel, kompania

AKC Grupi: Sportistët

Zona e origjinës: Angli

Funksioni origjinal: marrja e zogjve të vegjël, qen i prehrit

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 30-33 cm, Pesha: 5-8 kg

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia : 30-33 cm, Pesha: 5-8 kg

Emrat e tjerë: asnjë

Pozicioni i renditjes së inteligjencës: Pozicioni i 44-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësi me qentë e tjerë
Miqësi me të huaj
Miqësia me kafshët e tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Toleranca ndaj të ftohtit
Nevoja për stërvitje
Lidhja me pronarin
Lehtësia e trajnim
Roja
Kujdesi për higjienën e qen

Origjina dhe historia e racës

Siç e tregon emri i tij, mbreti i kalorësisë Charles Spaniel rrjedh nga prejardhja e spanielit. Qentë e vegjël evropianë ishin ndoshta rezultat i kryqëzimit të spanielëve të vegjël me racatOrientalët si mjekra japoneze dhe ndoshta spanieli tibetian. Këta lapdogë Tudor, të njohur si "Spaniel Consolador", shërbenin për të ngrohur prehrin dhe këmbët, madje edhe si zëvendësues për shishet e ujit të nxehtë. Për më tepër, ata kishin funksionin jetësor për të tërhequr pleshtat e njerëzve tek ata! Toy Spaniels ishin shumë të njohura, sepse u bënë thirrje të gjithë anëtarëve të familjes. Në vitet 1700, Mbreti Charles II ishte marrë aq shumë me Toy Spaniels sa u akuzua për injorimin e çështjeve shtetërore për shkak të qenve. Qentë u lidhën aq shumë me të, saqë u bënë të njohur si "King Charles Spaniels". Pas vdekjes së tij, Duka i Marlborough mori kauzën e racës. “Blenheim” kuq e bardhë, i cili ishte i preferuari i tij, mori emrin e pallatit të tij. Spanieli King Charles vazhdoi të zbukuronte shtëpitë e milionerëve për breza të tërë, por me kalimin e kohës një qen me hundë më të vogël u bë qeni i preferuar. Në fillim të viteve 1900, qentë e paktë që i ngjanin racës konsideroheshin inferiorë. Një kthesë e fatit ndodhi kur një milioner amerikan, Roswell Eldridge, mbërriti në Angli dhe ofroi një çmim të çuditshëm në para për spanielët me "feçkën më të gjatë", ato që i ngjanin më shumë modelit të vjetër. Mbarështuesit filluan të bashkëngjitnin qentë e tyre të modës së vjetër në një përpjekje për të fituar çmimin, dhe duke bërë këtë, shumë prej tyre u pëlqenin qenve.Ironikisht, këta qen, të quajtur "Cavalier King Charles spaniels" pas "King Knight", përfundimisht i kaluan spanielët e tjerë në popullaritet dhe u bënë një nga racat më të dashura në Evropë. Atyre iu desh më shumë kohë për t'u kapur në Amerikë dhe shumë tutorë kalorës luftuan për njohjen e tyre në AKC në një përpjekje për të kontrolluar problemet që shoqërojnë gjithmonë popullaritetin. Në vitin 1996, AKC njohu kalorësit. Është ende shumë herët për të thënë nëse kjo do t'i sjellë sukses të mëtejshëm racës.

Temperamenti i mbretit kalorësi Charles Spaniel

Kavalieri i përshtatet idealit të qenit të përsosur në shumë mënyra. Ai është i ëmbël, i sjellshëm, lozonjar, i pëlqen të kënaqë, i dashur dhe i qetë. Ai është i sjellshëm me qentë e tjerë dhe të huajt. Jashtë, trashëgimia e tij e spanielit zgjohet dhe atij i pëlqen të eksplorojë, nuhasë dhe gjuajë (kjo është arsyeja pse ai nuk duhet të lirohet kurrë në natyrë).

Kavalierëve Pëlqen të mbahen dhe të mbahen afër pronarit të tyre. Është një racë që nuk duhet lënë vetëm, ata kanë nevojë për shoqëri të vazhdueshme gjatë gjithë kohës, janë shumë të lidhur dhe nevojtarë.

Si të kujdeseni për një Mbret Kavalier Charles Spaniel

The Cavalier ka nevojë për stërvitje të moderuar çdo ditë, qoftë duke ecur me zinxhir apo duke vrapuar në një zonë të sigurt. Ky qen nuk duhet të jetojë jashtë, ai është shumë kurioz dhe lehtë mund të endet dhe të humbasë. Shtresa e saj e gjatë ka nevojë për krehjeçdo dy ditë dhe banjat e rekomanduara janë çdo dy javë për të hequr nyjet. Një rruajtje higjienike mund të bëhet nën putrat dhe në zonat intime.

Shikoni videon tonë me gjithçka rreth kësaj race:

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

Shiko gjithashtu: Babezioza (Piroplazmoza) - Sëmundja e rriqrave

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Shiko gjithashtu: Si ta inkurajoni qenin tuaj të pijë më shumë ujë

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

- urinimi jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.