Gjithçka rreth racës Dachshund (Teckel, Cofap, Basset ose Shaggy)

Gjithçka rreth racës Dachshund (Teckel, Cofap, Basset ose Shaggy)
Ruben Taylor

Shumë e quajnë suxhuk ose sallam, por emri i kësaj race është Dachshund.

Familja: ScentHound, Terrier, Dachshund

AKC Group: Hounds

Zona e Origjina: Gjermani

Funksioni origjinal: Badger Control

Standard

Mashkull Madhësia mesatare: Lartësia: 20-22 cm, Pesha: 5- 14 kg

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia: 20-22 cm, Pesha: 5-14 kg

Shiko gjithashtu: Pyometra në kurva

Miniaturë

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 12- 15 cm, Pesha: 0,5-5 kg

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia: 12-15 cm, Pesha: 0,5-5 kg

Emra të tjerë: Teckel, Cofap, Sausage, Basset Hound

Renditja e inteligjencës: Pozicioni i 49-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësia me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Tolerancë ndaj të ftohtit
Nevoja për ushtrime
Bashkëngjitje me pronari
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi higjenik për qenin

Origjina dhe historia e racës

Dëshmitë për Dachshund si një racë u gjetën vetëm në shekullin e 16-të, kur iu referuan një qen "me këmbë të ulët hark", i quajtur qenDigger, Dacksel ose Badger Dog. Emri modern, Dachshund, do të thotë thjesht qen badger (dachs hund) në gjermanisht. Këta gjahtarë të vendosur ndjekin gjahun e tyre, hyjnë në strofull, e nxjerrin gjahun dhe e vrasin atë. Dachshund vjen në tre varietete veshjesh dhe dy madhësi. Dachshund-ët origjinalë ishin të veshur me të lëmuar dhe lindën nga kalimi i Bracke, një tregues miniaturë franceze, me Pinscher, një vrasës parazitësh të tipit terrier. Disa prerje druri të shekullit të 16-të tregojnë qen me flokë më të gjatë të llojit Dachshund. Është gjithashtu e mundur që Dachshunds Smooth u kryqëzuan më vonë me Spaniels dhe gjermane Stoberhund (zagar) për të prodhuar një varietet me flokë më të gjatë. Dachshunds me qime teli përmenden në 1797, por këta qen nuk u zgjodhën siç duhet. Më modernet u krijuan në fund të shekullit të 19-të me kryqe midis dachshund-it me flokë të lëmuar dhe gjermanit Pincher me flokë të shkurtër dhe Dandie Dinmont Terrier. Secila prej këtyre varieteteve ishte më e përshtatshme për gjueti në klima dhe terrene të ndryshme, por të gjithë ishin qen të fortë dhe të guximshëm të aftë për të ndjekur baldos, dhelpra dhe gjitarë të tjerë më të vegjël. Deri në vitin 1900, shumë pak Dachshund u përdorën për të gjuajtur kafshë shumë të vogla si lepujt. Ndërsa disa janë natyrshëm të vegjël, të tjerët u edukuan qëllimisht nga Toy Terriers ose Pinschers.Por shumica e llojeve që rezultojnë nga këto kryqe nuk ishin Dachshund tipike. Në vitin 1910, u miratuan kritere strikte dhe çdo lloj pallto u kryqëzua me raca të ndryshme për të arritur rezultatet më të mira: ato të lëmuara u edukuan me Pinscher miniaturë, ato të gjata me Papillon dhe ato me flokë të shkurtër me Schnauzer miniaturë. Më pas, Dachshund gjeti vendin e tij të vërtetë si një kafshë shtëpiake, duke u rritur në popullaritet për t'u bërë një nga qentë më të njohur të Amerikës.

Temperamenti Dachshund

Dachshund është guximtar, kurioz dhe gjithmonë në kërkim për aventura. Atij i pëlqen të gjuajë dhe të gërmojë, të ndjekë një shteg sipas aromës dhe të varroset pas gjuetisë. Ai është i pavarur, por dëshiron të marrë pjesë në aktivitetet familjare sa herë që mundet. Ai shkon shumë mirë me fëmijët e familjes së tij. Disa leh. Shumëllojshmëria me flokë të gjatë mund të jetë më e qetë dhe më pak e ngjashme me terrierin. Flokët e shkurtra janë më aktivë. Lloji në miniaturë priret të jetë më i turpshëm.

Produktet thelbësore për qenin tuaj

Përdorni kuponin BOASVINDAS dhe përfitoni 10% ulje në blerjen tuaj të parë!

Si të kujdeseni për një Dachshund

Megjithëse Dachshund është aktiv, nevoja e tij për stërvitje plotësohet me shëtitje të moderuara në zinxhir dhe gjueti në kopsht. Dachshund përshtatet me jetën në qytete dhe apartamente, por ai është ende një gjuetar dhei pëlqen të hyjë në pyll. Pallto e lëmuar kërkon rregullim bazë. Shtresa e gjatë ka nevojë për krehje një ose dy herë në javë dhe prerje herë pas here të flokëve të lëshuar. Shtresa e shkurtër duhet të lahet një herë në javë, plus prerja e herëpashershme e qimeve të lëshuara dhe heqja e qimeve të vdekura dy herë në vit.

Si të stërvitni dhe rritni në mënyrë perfekte një qen

Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Shëndeti Dachshund

Shqetësimet kryesore: sëmundja e disqeve ndërvertebrale

Shqetësime të vogla: syri i thatë

Shihen herë pas here: diabeti, epilepsia, luksimi i patelës, shurdhim

përdredhja gastrike

Shiko gjithashtu: Dallimet midis Shih Tzu dhe Lhasa Apso

Testet e sugjeruara : sytë

Jetëgjatësia: 12-14 vjet

Shënime: Obeziteti është një problem i madh për Dachshund. ShumëDachshunds

priren të jenë mbipeshë, gjë që mund të shkaktojë

sëmundje të diskut ndërvertebral.

Çmimi Dachshund

A doni të blini ? Zbuloni sa kushton një qenush Dachshund . Vlera e Dachshund varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të pjellës (nëse janë kampionë kombëtarë apo ndërkombëtarë, etj.). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e qenve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet apo dyqanet e kafshëve shtëpiake. Shihni këtu se si të zgjidhni një lukuni.

Kuriozitete rreth dachshund-it

Shihni në videon më poshtë 15 kuriozitete rreth dachshund-it:

Qentë të ngjashëm me dachshund-in

Beagle

Coonhound

Bloodhound

American Foxhound

Anglisht Foxhound

Harrier

Otterhound

Little Basset Griffon
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.