Gjithçka rreth racës Jack Russell Terrier

Gjithçka rreth racës Jack Russell Terrier
Ruben Taylor

Jack Russell është një nga racat më të shqetësuara që ekziston dhe shumë njerëz zgjedhin ta mbajnë këtë qen në një apartament për shkak të madhësisë së tij të vogël, gjë që është gabim, nëse nuk e ecni atë për disa orë në ditë.

Emra të tjerë: Parson Jack Russell Terrier

Origjina: Britania e Madhe.

Lartësia mesatare si i rritur: 25 ose 26 cm.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Basset Hound

Pesha mesatare kur është rritur: nga 4 deri në 7 kg.

Ngjyrat më të zakonshme: e bardha me njolla të zeza ose kafe, ose të dyja.

Jetëgjatësia mesatare: rreth 13 vjet.

Agresiviteti: i ulët

Aktiviteti fizik: intensiv

Zona e mbarështimit: e mesme / e madhe

Kontrollo këtu standardin e racës sipas Konfederatës Braziliane të Cinophilia.

Historia

Jack Russell Terrier është një racë e gjuetarëve të dhelprave, e zhvilluar në jug të Anglisë afërsisht 200 vjet më parë.

Në përgjithësi, është ndoshta rezultat i kalimit të Terrierit të Vjetër Anglez të Bardhë dhe të Zi dhe Tan Terrier i cili ngjan me Mançesterin e Vjetër në lloj. Fillimisht u përdor për të gjuajtur lepujt dhe dhelprat.

Temperamenti i Jack Russell

Jack Russell është i gëzuar, energjik dhe jashtëzakonisht besnik ndaj pronarëve të tij. Ata janë shumë të zgjuar dhe e dinë se çfarë duan. Ata janë kokëfortë dhe për këtë arsye nuk rekomandohen për një mësues porotë. Duhet shumë zemër dhe shumë durim për të pasur një JRT në shtëpi.

Ata duken njësojtë lumtur duke ndjekur një dhelpër ose një top në dhomën e tyre të ndenjes. Ose edhe duke ndjekur një çorape në dhomën e gjumit ose një mi në bodrum. Ata janë qesharak, gjithmonë të gatshëm, gjithmonë të shpejtë sa andej-këtej. Ata janë ende një kompani e madhe dhe disa ekzemplarë madje vazhdojnë me ritmin e pronarit. Megjithatë, shumë janë shumë të shqetësuar dhe kushdo që dëshiron të marrë një Jack duhet të jetë i vetëdijshëm dhe i predispozuar për këtë.

Megjithëse ata përshtaten në çdo vend, ata u edukuan si qen gjuetie. Qyteti i madh, apartamenti apo jeta sedentare nuk janë krijuar për një Jack Russell. Ata kanë nevojë për një vëmendje të madhe, aktivitete të jashtme, stërvitje, disiplinë. Gjithashtu, ata kanë nevojë që tutori juaj të pranojë statusin tuaj si gjuetar, por kjo nuk do të thotë se ai do t'ju drejtojë. Një Jack duhet të kufizojë veten, ai duhet të mësojë të respektojë mësuesin e tij dhe në të njëjtën kohë ai duhet të lëshojë gjithë atë energji, në mënyrë që të mos shkatërrojë mobiljet e tij ose oborrin e shtëpisë së tij. Mos e lini kurrë një Jack të lirë ose pa mbikëqyrje, pasi ata shkojnë në kërkim të lojës kudo që të jetë dhe kjo mund të shkaktojë probleme serioze, si arratisje, aksidente apo edhe vdekje.

Jack Russells priret të jetë shumë agresiv me qentë e tjerë dhe rekomandohet të mos i lini kurrë vetëm me kafshët e tjera. Për shkak të këtij impulsiviteti ka pasur raste me probleme të rënda, madje edhe vdekje. Ata janë gjuetarë të tillë dhe e kanë të tillëjashtë, të cilat përfundojnë të jenë agresive edhe me kafshët më të vogla, të tilla si macet, derrat gini, lepujt, etj.

Jack Russell është një nga qentë më të guximshëm të të gjitha racave. Aq të guximshëm saqë përballen me qentë dyfishin e tyre. Ju duhet të jeni shumë të vëmendshëm ndaj të gjitha këtyre karakteristikave që e bëjnë një Jack një qen të vogël të vështirë, por shumë të veçantë dhe të shijshëm për të ndarë të përditshmen.

Jacks janë qen të shkëlqyer familjarë dhe shkojnë mirë me të moshuarit fëmijët – nuk u pëlqen të tërhiqen për bishtin dhe veshët e tyre siç bëjnë fëmijët më të vegjël. Një nga gjërat më të mahnitshme për Jacks është se ata janë shumë të sjellshëm dhe besnikë. Ata idhullojnë tutorët e tyre, madje mund të jenë xhelozë dhe t'i mbrojnë ata pa masë.

Edhe pse në Brazil janë ende të rralla, në Angli ato janë shumë të zakonshme.

Produkte thelbësore për qenin tuaj

Përdor kuponin BOASVINDAS dhe përfito 10% ulje në blerjen tënde të parë!

A është Jack Russell qeni ideal për mua?

Nëse jetoni në një shtëpi me shumë hapësirë, po.

Nëse jetoni në një apartament të madh, por jeni të gatshëm të bëni një shëtitje të gjatë dy herë në ditë, po.

Nëse dini të imponoheni dhe mësoni një qen të të respektojë, po.

Nëse i doni qentë aktivë, plot jetë, të cilët do të jenë gjithmonë gati të marrin një top dhe të luajnë me ju , po.

Coats of the Jack Russell

Të treveshjet janë të dyfishta, të forta dhe rezistente ndaj ujit. Mund të ndodhë në të njëjtën pjellë.

Pallto e lëmuar dhe e shkurtër

Pallto e thyer

Pallto e fortë dhe e gjatë

Si të kujdeseni për një Jack Russell Terrier

– Jack Russell Terrier ka shumë energji, ka nevojë për shumë stërvitje dhe megjithëse është i vogël, ai nuk është ideal për apartamente nëse nuk angazhoheni për të ecur shumë për të paktën 2 herë në ditë.

Shiko gjithashtu: Dallimet midis Shih Tzu dhe Lhasa Apso

– Përgatitni vizitorët përpara se të mbërrijnë në shtëpinë tuaj. Jack Russell do të kërcejë dhe do të luajë me këdo që i lejon.

– Si të gjitha racat e tjera, shikoni peshën e tij. Në këtë mënyrë shmangni problemet serioze shëndetësore si sëmundjet e zemrës dhe artriti.

– Lajeni rregullisht me furçë gome për të kontrolluar rënien e flokëve. Ka 3 shtresa: të buta, kaçurrela dhe të forta. Ato me lesh të butë janë ato që vuajnë më shumë nga derdhja.

– Lajeni kur është pis. Mund t'i lani në shtëpi, pa problem.

– Pritini thonjtë një herë në muaj.

– Çdo racë terrier është bërë për të gërmuar. Mbani në mend se Jack juaj do të dojë të gërmojë ku të mundet. Nëse e lini vetëm në shtëpi gjithë ditën, ai do të ndihet i mërzitur dhe mund të ketë këtë lloj sjelljeje. Nëse jetoni në një shtëpi me kopsht, prisni shumë vrima në tokë.

– Jack juaj mund të jetë brenda ose jashtë. Ata janë shumë aktivë dhe kureshtarë, u pëlqen të gjuajnë dhe të hetojnë.Pra, nëse keni një oborr, ruajeni mirë që të mos ikë.

– Edhe pse është një qen i vogël, ai ka qëndrimet e një qeni të madh. Ata janë shumë inteligjentë dhe nuk e kanë idenë se sa të mëdhenj janë.

Jack Russell në filma

Uggie lindi në 2002 dhe u bë i famshëm për rolin e tij të fundit në "The Artist" , film i cili fitoi pesë Oscar në vitin 2012. Ai ka pasur role edhe në filmat “Mr. Cupid" dhe "Water for Elephants".

Një redaktor i Movieline, VanAirsdale, nisi një fushatë në Facebook në dhjetor 2011 të quajtur "Konsider Uggie" për t'i dhënë qenit një nominim mbretëror ose nderi në Oscars. Akademia njoftoi se ai nuk mund të kualifikohej për këto çmime, por ai përfundoi duke fituar çmimin "Palm Dog Award" në Festivalin e Filmit në Kanë në vitin 2011.

Uggie u refuzua me të paktën minus 2 tutorë për të qenë shumë i shqetësuar (e kemi përmendur tashmë se Jack Russell është i shqetësuar!). Ai do të dërgohej në një lukuni, por u adoptua nga trajneri Omar Von Muller. Von Muller kishte ndërmend të mbante qenin derisa të gjente një shtëpi, por vendosi të mbante Uggie. Ai tha për qenin: “ Ai ishte një qenush shumë i çmendur energjik dhe kush e di se çfarë do të kishte ndodhur me të nëse do të kishte shkuar në një lukuni. Por ai ishte shumë i zgjuar dhe i pëlqente të punonte. Një nga gjërat më të rëndësishme është se ai nuk kishte frikë nga gjërat. Kjo është ajo që ndihmon oseshqetëson një qen në kinema, pasi ai mund të ketë frikë nga dritat, zhurmat, kamerat, etj. Uggie merr pak kënaqësi nga trajneri i tij, si salcice, për ta inkurajuar atë të bëjë truket, por kjo është vetëm një pjesë e saj. Ai punon shumë “.

Kur nuk punon, Uggie jeton në North Hollywood me Von Muller, gruan e tij dhe vajzën e tyre 6-vjeçare. Ata kanë 7 qen të tjerë në shtëpi, të cilët të gjithë punojnë në industrinë e filmit.

Jack Russell Terrier Price

Dëshiron të blesh ? Zbuloni sa kushton një qenush Jack Russel Terrier . Vlera e Jack Russel Terrier varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të mbeturinave (nëse janë kampionë kombëtarë, kampionë ndërkombëtarë etj). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e këlyshëve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet apo dyqanet e kafshëve shtëpiake. Shikoni këtu se si të zgjidhni një lukuni.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.