Gjithçka rreth racës Pinscher

Gjithçka rreth racës Pinscher
Ruben Taylor

Pinscher është një racë shumë e zakonshme në Brazil dhe është gjithashtu shumë e ngatërruar me Chihuahua, por personalitetet e tyre janë krejtësisht të ndryshme. Lexoni të gjitha rreth tyre!

Familja: terrier, pinscher

Grupi AKC: Lodrat

Zona e origjinës: Gjermani

Funksioni origjinal: Gjuetari i vogël parazitë

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 25-31 cm, Pesha: 3-5 kg

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia: 25-31 cm, Pesha: 3-5 kg

Emra të tjerë: Reh Pinscher, zwergpinscher

Pozicioni i renditjes së inteligjencës: Pozicioni i 37-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Më pëlqen të bëj shaka
Miqësia me qentë e tjerë
Miqësi me të huajt
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Tolerancë ndaj të ftohtit
Nevoja për stërvitje
Lidhja me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi higjenik për qenin

Origjina dhe historia e racës

Miniature Pinscher nuk është një version miniaturë i Doberman Pinscher. Në fakt, ai është më i madhi nga të dy. Ka pak të dhëna për origjinën e Pinscher-it, por vlen të përmendet se një qen në madhësinë e një maceje që ngjante me Mini Pinscher ishte përshkruar në një.Piktura e shekullit të 17. Në shekullin e 19-të, shumë piktura tregonin qartë qentë e tipit Pinscher. Këta qen ndoshta kanë ardhur nga kryqëzimet midis një terrieri të vogël me flokë të shkurtër (gjermanisht Pinscher) me një Dachshund dhe një Zagar Italian. Shumë nga tiparet e këtyre racave mund të shihen në Mini Pinscher-in e sotëm: struktura e fortë kockore, temperamenti i keq dhe ngjyrimi i zi dhe i nxirë i pinscher gjerman; guximi dhe ngjyrosja e kuqe e Dachshund; dhe eleganca, lozonja dhe ecja e shkathët e Greyhound italian. Dhe Pinscher miniaturë është edhe më shumë se shuma e pjesëve të saj: është ndoshta raca më energjike në botë! Këto "spitfire" të vogla gjermane u edukuan në fillim të viteve 1800 për të qenë një racë specifike, Reh Pinscher, i quajtur për ngjashmërinë e tij me drerin e vogël gjerman (reh). "Pinscher" thjesht do të thotë "terrier". Në fund të viteve 1800, qëllimi ishte të prodhoheshin ekzemplarët më të vegjël të mundshëm, gjë që rezultoi në qen të çalë dhe të shëmtuar. Për fat të mirë, trendi u përmbys dhe në vitin 1900, eleganca dhe qëndrueshmëria u kthyen në qendër të vëmendjes. Mini Pinscher u bë një nga qentë më konkurrues dhe më të njohur të shfaqjes në Gjermaninë e para Luftës së Parë Botërore, por pas luftës raca ra në numër. E ardhmja e tyre ishte në duart e qenve që ishin eksportuar para luftës. Popullariteti i tij vazhdoi të rritet në Amerikë, dhe aimori njohjen nga AKC në vitin 1929. I mbiquajtur "mbreti i lodrave", Mini Pinscher ka fituar admirues dhe tani është një nga racat më të njohura në Shtetet e Bashkuara.

Pinscher ose Chihuahua

Ka disa dallime midis dy racave, shikoni videon më poshtë!

Temperamenti i Pinscher

Një nga racat më energjike, Pinscher është një makinë e përjetshme në lëvizje . Ai është i zënë, kurioz, gazmor, trim dhe i pamatur. Ai ruan tipare terrier dhe priret të jetë kokëfortë dhe i pavarur. I pëlqen të gjuajë kafshë të vogla dhe është pak i rezervuar me të huajt. Nëse doni një racë të qetë, Pinscher nuk është ideal për ju.

Si të kujdeseni për një Pinscher

Pinscher ka nevojë për shumë aktivitet. Për shkak të madhësisë së tij të vogël, ai kënaqet me ushtrime brenda ose jashtë. Por pavarësisht kësaj, ai ka nevojë për aktivitete të shumta gjatë gjithë ditës. Atij i pëlqen të vrapojë jashtë në një zonë të sigurt, por e urren të ftohtin. Ky qen nuk duhet të jetojë jashtë. Veshja është e lehtë për t'u mirëmbajtur dhe thjesht lani atë herë pas here për të hequr qimet e vdekura.

Si të stërvitni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Mënyra më e mirë për ju për të rritur një qen është përmes Krijimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

Shiko gjithashtu: Dallimet midis qen qimedredhur dhe Schnauzer

pa stres

Pa zhgënjim

Të shëndetshëm

Judo të jetë në gjendje të eliminojë problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

Shiko gjithashtu: Bimë toksike për qentë

– urinim jashtë vendit

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me objektet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar në lidhje me këtë metodë revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Shëndeti i Pinscher

Shqetësimet kryesore: Asnjë

Shqetësime të vogla : Sëmundja e këmbëve-Perthes , luksacioni i patelës

Shihet herë pas here: Atrofia progresive e retinës

Testet e sugjeruara: gjunjët, sytë

Jetgjatësia: 12-14 vjet

Çmimi Pinscher

Doni të bleni ? Zbuloni sa kushton një qenush Pinscher . Vlera e Pinscher varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të pjellës (qofshin kampionë kombëtarë apo ndërkombëtarë, etj.). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e këlyshëve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet apo dyqanet e kafshëve shtëpiake. Shikoni këtu se si të zgjidhni një lukuni.

Qentë të ngjashëm me Pinscher

Affenpinscher

Maltese

Yorkshire Terrier

Chihuahua
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.