Gjithçka rreth racës Shetland Shepherd (Sheltie).

Gjithçka rreth racës Shetland Shepherd (Sheltie).
Ruben Taylor

Shetland Shepherd, ose thjesht "Sheltie", është ndër 10 racat më inteligjente dhe ka një dëshirë të madhe për të kënaqur pronarin dhe familjen e tij, duke u trajnuar lehtësisht. Si qen bari, mund të ketë tendencë të leh shumë.

Familja: bagëti, bagëti

AKC Grupi: Barinjtë

Zona e origjinës: Skocia (Ishujt Shetland)

Roli origjinal: Sheep Shepherd

Madhësia mesatare e mashkullit: Lartësia: 33-40 cm, Pesha: 9 kg

Shiko gjithashtu: 14 ushqime që ndihmojnë në parandalimin e kancerit te qentë

Madhësia mesatare e femrës: Lartësia: 33 -40 cm , Pesha: 9 kg

Emra të tjerë: Sheltie

Pozicioni i renditjes së inteligjencës: Pozicioni i 6-të

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësi me qentë e tjerë
Miqësi me të huaj
Miqësia me kafshët e tjera
Mbrojtja
Toleranca ndaj nxehtësisë
Tolerancë ndaj të ftohtit
Nevoja për stërvitje
Lidhja me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Origjina dhe historia e racës

Paraardhësit e Sheepdog Shetland ishin barinjtë e Skocisë të cilët janë gjithashtu në rrënjët e Collie dhe Border Collie. Disa nga këta qen ishin mjaft të vegjël, me lartësi rreth 45 cm. Është pothuajse e sigurt seSheetland Sheepdog rrjedh nga këta qen të hershëm të tipit Collie, të cilët më vonë u edukuan në Ishujt Shetland. Disa qen të ishullit gjithashtu mund të kenë luajtur një rol, madje edhe qentë e zinj dhe ngjyrë kafe Cavalier King Charles Spaniel. Mungesa e bimësisë favorizonte bagëtitë më të vogla dhe qentë e nevojshëm për t'i grumbulluar ato ishin proporcionalisht më të vegjël. Në një tokë me pak gardhe, një bari i përshtatur ishte thelbësor për ta mbajtur kopenë larg tokave të kultivuara. Si të gjithë qentë e fermës, ata grumbullonin jo vetëm dele, por edhe poni dhe pula. Në disa zona të largëta, ishte zakon të ruheshin kafshë në shtëpi gjatë dimrit dhe qeni i dashur i barit ka fituar vendin e tij si pjesë e familjes. Për shkak të këtij izolimi nga pjesa tjetër e botës, raca u përcaktua në një kohë relativisht të shkurtër. Flota detare britanike frekuentonte ishujt për manovra dhe merrte këlyshë për t'u rritur në Angli. Qentë e parë u quajtën "toonie dogs" ("toon" ishte termi Shetland për "fermë"), por ata filluan të shfaqen (rreth vitit 1906) si Shetland Collies. Mbarështuesit e Collie nuk e pranuan këtë emër, i cili u ndryshua në Shetland Sheepdog. Raca përmendet shumë më shpesh me pseudonimin e saj "Sheltie". Në vitet e hershme në Angli, mbarështuesit kalonin Shelties me Collies të veshura të përafërt në një përpjekje për të përmirësuar tiparet e tyre.Collie. Kjo praktikë prodhoi Shelties me përmasa mbi mesataren dhe nuk është bërë më. Duke shoqëruar popullaritetin e jashtëzakonshëm të Collie, Sheltie u bë qeni i përsosur për familjet që kërkonin një qen të përkëdhelur besnik, të mrekullueshëm, me përmasa më të vogla dhe sot është një nga racat më të njohura në botë.

Temperamenti i Bariut

Qeni Shetland është jashtëzakonisht inteligjent, i ndjeshëm dhe i etur për të kënaqur. Ky kombinim e bën atë një qen shumë të bindur që mëson shpejt dhe është shumë i përkushtuar ndaj familjes së tij. Përveçse është i sjellshëm, lozonjar, i dashur dhe shoqërues, ai është i shkëlqyeshëm me fëmijët, ndonëse mund t'i thithë takat në lojë. Ai leh shumë.

Kujdesi për një qenin Shetland

Shelti është energjik, por është i kënaqur me një shëtitje të gjatë, një vrap të shkurtër ose disa seanca stërvitore. Ai është shumë i lidhur me familjen e tij dhe duhet të jetë një qen shtëpie. Veshja e tij e plotë duhet të lahet çdo ditë tjetër.

Si të stërvitni dhe rritni në mënyrë perfekte një qen

Mënyra më e mirë për ju për të rritur një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

Shiko gjithashtu: Çokollata është toksike dhe helmuese për qentë

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinonijashtë vendit

– lëpirja e putrave

– posesiviteti i sendeve dhe njerëzve

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Produkte thelbësore për qenin tuaj

Përdorni kuponin BOASVINDAS dhe përfitoni 10% ulje në blerjen tuaj të parë!

Shetland Sheepdog Health

Shqetësimet kryesore: dermatomioziti

Shqetësimet për të miturit: CEA, Progresive Atrofia e retinës, trichiasis, kataraktet, hemofilia, sëmundja Legg-Perthes, luksacioni i patelës

Shikuar herë pas here: PDA, shurdhim, epilepsi, vWD

Teste të sugjeruara: sytë, ijet, ADN për vWD

Jetëgjatësia: 12-14 vjet

Shënime: Mund të jetë i ndjeshëm ndaj ivermectin. Merles nuk duhet të kryqëzohet me merles. Gjenerata e Merles homozigotë mund të jetë fatale ose të ndikojë në shëndet.

Shetland Shepherd Price

A doni të bleni ? Zbuloni sa kushton një qenush Shetland Shepherd . Vlera e Shetland Shepherd varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të mbeturinave (nëse janë kampionë kombëtarë, kampionë ndërkombëtarë etj). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e këlyshëve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamatinternet ose në dyqane kafshësh. Shihni këtu se si të zgjidhni një lukuni.

Qentë të ngjashëm me Shetland Shepherd

Bariu Australian

Bearded Collie

Bariu Belg

Border Collie

Collie
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.