14 ushqime që ndihmojnë në parandalimin e kancerit te qentë

14 ushqime që ndihmojnë në parandalimin e kancerit te qentë
Ruben Taylor

Ne njerëzit kemi një jetëgjatësi shumë më të gjatë se miqtë tanë më të mirë. Shumica e pronarëve do të bënin gjithçka që duhej për të kaluar më shumë kohë me kafshët e tyre shtëpiake.

Lajmi i mirë është se është e mundur t'u japim kafshëve tona të dashura një jetë të gjatë! Sekreti qëndron tek dieta.

Shih gjithashtu:

– Ushqimi toksik për qentë

– Ushqimi i lejuar për qentë

– Mos i jepni ushqim të mbetur qenit tuaj

Foto: Riprodhimi / Pet 360

Autori i librit “Chow: Simple Ways to Share the Foods You Love with the Dogs You Dashuria" (në portugalisht "Mënyra të thjeshta për të ndarë ushqimet që doni me qentë që doni"), quhet Rick Woodford dhe zbulon 14 ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kancerit te qentë:

01. Molla

Molla është një ushqim antiangiogjenik që bllokon angiogjenezën (që është mekanizmi i formimit të enëve të reja të gjakut përmes enëve ekzistuese). Ushqimi antiangiogjenik fjalë për fjalë i urie qelizat kancerogjene, me një shkallë përgjigjeje prej 60% në testet e kryera te qentë.

Foto: Riprodhimi / Qentë I Zemra

02. Shpargu

Asparagu përmban më shumë glutation se çdo frut ose perime tjetër. Glutathione është një antioksidant që ndihmon në shkatërrimin e komponentëve kancerogjenë.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

03. Banane

Bananepërmban antioksidantë që ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

04. Manaferra

Blackberry përmban kuercetinë, një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen kundër kancerit, veçanërisht kur kombinohet me vitaminën C (që është rasti i këtij fruti).

Foto: Playback / Qentë e zemrës

05. Boronica

Boronica ndihmon në largimin e qelizave kancerogjene dhe përmban një antioksidant të quajtur acid ellagic, i cili bllokon rrugët metabolike që mund të shkaktojnë kancer. Përveç kësaj, ky frut është i pasur me antocianina, të cilat reduktojnë përhapjen e qelizave dhe pengojnë formimin e tumorit.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

06 . Brokoli

Lakra e brokolit ka 30 komponentë që ndihmojnë në parandalimin e kancerit më shumë se brokoli i pjekur.

Brokoli, lakra e Brukselit dhe lakra përmbajnë glukozinolate, të cilat ndihmojnë në eliminimin e qelizave potencialisht kancerogjene nga trupi. Ato parandalojnë qelizat normale të bëhen kancerogjene.

Foto: Riprodhimi / Qentë I Zemra

07. Lulelakra

Llaklakra përmban edhe glukozinolate. Përveç kësaj, ajo ka sulforafan, i cili ndihmon mëlçinë të prodhojë enzima antikancerogjene.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

08. Qershia

Ashtu si molla, edhe qershia është ushqimantiangiogjenik.

Foto: Riprodhimi / Qentë I Zemra

09. Qimnon

Vaji i farës së qimnonit mund të pengojë rritjen e qelizave kancerogjene.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

10. Milk Thistle

Milk Thistle (ose Milk Thistle) ka veti antikancerogjene, duke reduktuar dhe parandaluar rritjen e tumoreve. Dihet gjithashtu se ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë.

Shiko gjithashtu: Kujdes nga qentë që lajnë në dyqanet e kafshëve shtëpiake

Foto: Riprodhimi / Qentë I Zemra

11. Majdanozi

Majdanozi është një tjetër ushqim anti-angiogjenik.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

12. Speci i kuq i kuq

Speci i kuq zile përmban ksantofile (zeaxanthin dhe astaxanthin), të cilat kanë veti antikancerogjene dhe forcojnë sistemin imunitar.

Speci i kuq ka një përmbajtje ushqyese dukshëm më të lartë se sa jeshile, duke përfshirë likopenin, i cili ndihmon në mbrojtjen kundër llojeve të caktuara të kancerit dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Foto: Riprodhimi / Qentë I Zemra

13 . Kungull

Ky është një tjetër ushqim anti-angiogjenik.

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

14. Rozmarina

Rozmarina përmban acid rosmarinik, i cili përdoret në trajtimin e ulçerës gastrike, artritit, kancerit dhe astmës.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Borzoi

Foto: Riprodhimi / The I Heart Dogs

Burimi: The I Heart Dogs
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.