Gjithçka rreth racës Shiba Inu

Gjithçka rreth racës Shiba Inu
Ruben Taylor

Shiba është një racë shumë e lezetshme dhe ka fituar gjithnjë e më shumë admirues në Brazil, por mund të jetë shumë e dyshimtë dhe e vështirë për t'u socializuar, është shumë e ndjeshme ndaj ndëshkimit dhe nuk duhet të luftoni ose goditni kurrë, siç është një qen që priret të frikësohet.

Familja: Spitz-i verior

Zona e origjinës: Japonia

Roli origjinal: Gjuetia e gjahut të vogël

Madhësia mesatare e mashkullit:

Lartësia: 0,3 – 0,4; Pesha: 9 – 14 kg

Madhësia mesatare e femrave

Lartësia: 0,3 – 0,4; Pesha: 9 – 14 kg

Emra të tjerë: Asnjë

Renditja e inteligjencës: N/A

Standardi i racës: shikoni këtu

Energjia
Më pëlqen të luaj lojëra
Miqësi me qentë e tjerë
Miqësi me të huaj
Miqësi me kafshët e tjera
Mbrojtje
Toleranca ndaj nxehtësisë
Toleranca ndaj të ftohtit
Nevoja për ushtrim
Lidhja me pronarin
Lehtësia e trajnimit
Roja
Kujdesi për higjienën e qenve

Origjina dhe historia e racës

Qentë vendas japonezë ndahen në gjashtë raca. Nga këto, më i vogli dhe ndoshta më i vjetri është Shiba Inu . Në fakt, ekziston një teori në lidhje meemri Shiba thjesht tregon të vogla, megjithatë mund të nënkuptojë edhe shkurre në lidhje me pemët e kuqe të ndezura që përputhen aq ngushtë me veshjen e kuqe të racës dhe i bëjnë ata gjuetarë të mirë për shkak të kamuflimit.

Këto teori kanë rezultuar në Shibas duke u mbiquajtur "qeni i kuq bush". Origjina e Shibës nuk është përcaktuar mirë, por është qartë e trashëgimisë së Spitz-it dhe mund të ketë qenë në përdorim për një kohë shumë të gjatë që nga viti 300 para Krishtit. si një qen gjueti në Japoninë qendrore. Megjithëse përdoreshin kryesisht për kapjen e zogjve dhe gjahut të imta, ato herë pas here përdoreshin për të gjuajtur derrat e egër. Kishte tre lloje kryesore dhe secili u emërua sipas zonës së origjinës: Shinshu Shiba (nga Prefektura Nagano), Mino Shiba (nga Prefektura Gifu) dhe Sanin Shiba (kontinenti verilindor).

Pas Luftës së Dytë Botërore, raca pothuajse u zhduk dhe u shkatërrua më tej nga trazirat në vitin 1952. Në përpjekje për të shpëtuar Shiba Inu, llojet e ndryshme u ndërthurën, duke kryqëzuar qentë me kocka më të rënda nga rajonet malore me qentë më të lehtë se kockat nga të tjerat. rajone. Si rezultat, Shiba mbijetoi si një racë, me disa ndryshime në substancën kockore. Shiba-t e parë erdhën në Amerikë në 1954 dhe u njohën zyrtarisht nga AKC (American Kennel Club) në 1993.Popullariteti në mesin e mbarështuesve vazhdon të rritet.

Temperamenti i Shiba Inu

I guximshëm, i pavarur dhe kokëfortë, Shiba është plot vetëbesim. Është një racë që jeton jashtë, edhe pse në ambiente të mbyllura është e qetë nëse ushtrohet çdo ditë. Është një racë që mund të ndjekë kafshë të vogla përveçse është një racë fshatare, e gatshme për aventura. Disa priren të jenë kokëfortë dhe dominues. Ai vëzhgon territorin e tij dhe është gjithmonë vigjilent dhe është i rezervuar me të huajt, karakteristika të tilla që e bëjnë atë një qen roje të shkëlqyer. Ai është mjaft i zëshëm dhe disa priren të lehin shumë.

Si të kujdeseni për një Shiba Inu

Shiba Inu ka nevojë për stërvitje të përditshme, qoftë në formën e luani rraskapitës në oborrin e shtëpisë, një shëtitje të gjatë ose një vrap të mirë në një zonë të sigurt. Ata përgjithësisht ndihen më mirë kur u lejohet të ndajnë kohën e tyre midis ambienteve të brendshme dhe të jashtme. Shtresa e tij e dyfishtë duhet të lahet një ose dy herë në javë, aq më tepër kur ajo derdhet.

Si të rrisni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të rritur një qen është përmes Krijimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

Shiko gjithashtu: Si të prisni thonjtë e qenit

i bindur

pa ankth

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Labrador

pa stres

Pa zhgënjim

Më i shëndetshëm

Do të jeni në gjendje të eliminoni problemet esjellja e qenit tuaj në mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinim jashtë vendit

– lëpirja e putrave

– posesivitet me objektet dhe njerëzit

– injoroni komandat dhe rregullat

– lehjen e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Klikoni këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jeta e qenit tuaj (dhe e juaja gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.