Gjithçka rreth racës Yorkshire Terrier

Gjithçka rreth racës Yorkshire Terrier
Ruben Taylor

Zona e Yorkshire e Anglisë është e njohur për prodhimin e kafshëve të mira dhe besohet se Yorkshire nuk ishte një "aksident", por rezultat i kryqëzimit të qëllimshëm midis një shumëllojshmërie terrierësh, me gjasë duke përfshirë Airedale Terrier, Clydesdale Terrier, Paisley Terrier, English Black Wirehaired dhe Terrier Tan. Ndoshta edhe Skye Terrier, Dandie Dinmont Terrier dhe Maltese.

Jorks u panë në prehrin e zonjave me fat në Angli. NË 1880, Yorkshires mbërritën në Amerikë, por raca ishte aq e larmishme në madhësi sa filloi të krijonte konfuzion në lidhje me madhësinë e saktë të një Terrier Yorkshire. Ato Yorkies të vjetra peshonin diku nga 5,5 në 6,3 kg. Në vitin 1900, si në Evropë ashtu edhe në Amerikë u vendos që të preferohej madhësia më e vogël dhe u bënë përpjekje për të edukuar Yorkies gjithnjë e më të vogla me veshje më të gjata e më të gjata.

Ata ishin të suksesshëm, dhe Yorkshire Terrier tani është një nga racat më të vogla dhe më luksoze me flokë të gjatë që ekziston.

Video Yorkshire

Yorkshire Micro

Kujdes: mos blini kurrë një Yorkshire nga një mbarështues që e quan atë "mini", "mikro", "zero", "xhuxh" ose emërtime të tjera që tregojnë se ai është më i vogël se pjesa tjetër e racës. Miniaturizimi është një problem shumë serioz. Lexoni këtu dhe jini shumë të kujdesshëm.

Shihni standardin e racës Yorkshire Terrier sipasme kujdes. Yorkies meshkuj priren të jenë më të vështirë për t'u stërvitur sesa femrat, janë më të shqetësuar dhe kërkojnë më shumë stërvitje. Ata pëlqejnë të luajnë dhe zakonisht veprojnë kështu gjatë gjithë jetës së tyre. Gjendja e tyre nuk ndryshon si femrat. Ato mund të përpiqen të imponojnë dominimin e tyre në shtëpi, por trajnimi bazë e zgjidh këtë sjellje.

FEMRAT

Te priren të jenë më të vogla se meshkujt, të paktën 2 herë në vit për rreth 3 javë. Ata janë më të lehtë për t'u trajnuar, por lehtë mund të frikësohen ose të tremben nëse trajtohen në mënyrë të vrazhdë ose me një ton zëri agresiv. Ata priren të lidhen me shumë njerëz. Ato mund të jenë më pak mbrojtëse se meshkujt dhe më të lehtë për t'u shoqëruar me qentë e tjerë.

Jorkjet femra, si meshkujt, priren të pëlqejnë përqafimet dhe përkëdheljet, por pasi të kenë ngopur, ato do të largohen. Është një mënyrë për të treguar pavarësinë tuaj. Ata janë më të lehtë për t'u stërvitur, pasi priren t'i kushtojnë më shumë vëmendje sesa meshkujt, të cilët shpërndahen më lehtë. Ata janë të njohur për ndryshime të mëdha të humorit - mund të jenë të urta një ditë dhe pak të çuditshme ditën tjetër. Ata shpesh demonstrojnë sjellje dominuese si montimi i qenve të tjerë dhe shumica e grindjeve zakonisht ndodhin midis 2 femrave. Femrat do të zihen me femra të tjera, por priren të të shkosh mirë me meshkujt. Në përgjithësi një grup qensh femra do të vendosin një hierarki, dhe ata do ta bëjnëbëhen çifte pasi të vendoset ky rend.

Ngjashmëritë

Është e nevojshme të merret parasysh koha, vëmendja dhe mundi që do të shpenzohen me kafshën – nëse mashkull apo femër. Të dy kanë nevojë për stërvitje, stërvitje, ushqim, dashuri dhe dashuri. Gjithashtu, do të kërkohen kontrolle dhe vaksinime të rregullta veterinare për të dyja gjinitë. Të vendosësh për një femër apo një mashkull është një vendim personal. Merrni parasysh sterilizimin sapo të rekomandohet nga veterineri juaj për të parandaluar sëmundjet dhe këlyshët e padëshiruar.

Nëse tashmë keni qen të tjerë në shtëpi, merrni parasysh se si do të ndërveprojnë ata, Yorkies zakonisht nuk kanë probleme me macet, por ata munden përballen me qen të tjerë, veçanërisht nëse janë të të njëjtit seks. Mos harroni gjithashtu të kërkoni një yorkie që përputhet me personalitetin tuaj, pasi do të kaloni një pjesë të mirë të jetës suaj në praninë e tyre, kështu që është e rëndësishme që të jeni në të njëjtën faqe.

Mos harroni se mbarështuesit profesionistë janë gjithashtu një burim i madh njohurish – bisedoni me një para se të merrni një vendim.

Si të zgjidhni një qenush Yorkshire Terrier

Zgjedhja e qenushit të përsosur për ju dhe familjen tuaj mund të jetë më e vështira kur blini një Yorkshire. Të gjithë këlyshët janë të lezetshëm, por secili ka personalitetin e tij individual që e dallon atë nga të tjerët. Të përpiqesh të parashikosh temperamentin si i rritur, ia vlenjini të vetëdijshëm për nivelin e aktivitetit të qenushit (një qenush shumë i shqetësuar ka të ngjarë të jetë një i rritur i shqetësuar), se si qenush reagon ndaj pranisë së njerëzve (e rëndësishme të dini nëse ai është mbizotërues), përveç që gjithmonë të merrni parasysh rekomandimet e mbarështuesit . Duke marrë parasysh të gjitha këto, është më e lehtë të bësh zgjedhjen e duhur.

Dëshironi të blini apo adoptoni një Terrier Yorkshire? Shihni këtu si të zgjidhni qenushin në një pjellë , nga temperamenti te shëndeti.

Çmimi i Yorkshire

Doni të bleni një Yorkshire ? Zbuloni sa kushton një qenush i Yorkshire . Vlera e Yorkshire varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të mbeturinave (nëse janë kampionë kombëtarë, kampionë ndërkombëtarë etj). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e këlyshëve. Ja pse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet apo dyqanet e kafshëve shtëpiake. Ja se si të zgjidhni një lukuni.

Yorkshire ose malteze

Cili është ndryshimi midis një Yorkshire dhe një malteze? Ne bëmë një video në kanalin tonë duke folur për këto dy raca, ngjashmëritë dhe dallimet e tyre. Shikoni:

Shiko gjithashtu: 5 kuriozitete për qenin e përzierKonfederata Braziliane e Kinofilisë. Yorkshire ka një madhësi specifike me një ndryshim të vogël. Nuk ka madhësi të ndryshme të Yorkshires.

Temperamenti dhe karakteristikat e Yorkshire Terrier

– Energji e lartë

– Nuk ka nevojë për shumë stërvitje

– Shkalla e lidhjes me pronarin: mesatare

– Marrëdhënia me qentë e tjerë: e turpshme

– Marrëdhënia me kafshët e tjera: e turpshme

– Marrëdhënia me të huajt: miqësore

– Lehtë nga stërvitja

– Niveli i ulët i mbrojtjes

– Kujdesi për veshjen: i lartë

– Tolerancë e ulët ndaj të ftohtit

– Tolerancë mesatare ndaj nxehtësisë

Terierit të Yorkshire i pëlqen aventura dhe telashet. Ai është gjithmonë i zënë, ka një personalitet të fortë, është kokëfortë dhe mund të jetë agresiv ndaj qenve të çuditshëm dhe kafshëve të tjera të vogla. Edhe pse disa priren të lehin shumë, mund të stërvitet lehtësisht që të mos leh aq shumë.

Jorkshires janë shumë inteligjentë dhe të gatshëm për të pranuar trajnime (Shikoni listën e plotë të racave më të zgjuara të qenve sipas Coren këtu) . Ata e duan vëmendjen e familjes dhe urrejnë të injorohen për periudha të gjata kohore. Ata janë shoqëri e shkëlqyer për ata që jetojnë vetëm, kanë shumë energji për të luajtur, shkojnë mirë me qentë dhe macet e tjera - ata mësohen me të që në moshë të re dhe më të mirët: u pëlqen të marrin dashuri dhe të mbahen në krahë!

Ata përshtatin mirë familjen dhe ka të ngjarë të ndjekin temperamentintë Shtëpisë. Nëse është një shtëpi e qetë, ata do të jenë qen të qetë. Një shtëpi e zënë do të bëjë një Yorkshire të zënë gjithashtu.

Jorkshires janë gjithashtu qen të shkëlqyer terapie. Edhe pse ndoshta nuk do të keni një për këtë, është mirë të dini se sa i zgjuar është qeni juaj dhe mos i nënvlerësoni kurrë gjërat që ai është i aftë.

Kjo racë është shumë e urtë dhe e shkëlqyer për fëmijët, pasi ata pranojnë lojën dhe nuk e pëlqejnë, acarohen lehtë.

Sipas renditjes së racave më inteligjente në botë, Yorkshire është në pozitën e 27-të. Kjo do të thotë se ai është i zgjuar dhe i lehtë për t'u trajnuar. Megjithatë, është një qen vigjilent dhe i shqetësuar, veçanërisht si qenush. Ai nuk do të shtrihet në divan gjatë gjithë ditës, të paktën jo derisa të plaket. Ndërsa Yorkie i pjekur është shumë më i qetë, këlyshi dhe adoleshenti që nuk janë të zënë me lojëra, stërvitje dhe punë të mjaftueshme do të përfundojnë duke përtypur, leh, gërmuar dhe gjetur mënyra për të mbajtur veten të argëtuar.

Bukur. për të lexuar:

Qentë duhet të punojnë

Këshilla për ta lënë qenin vetëm në shtëpi

Si qen roje, Yorkshire Terrier nuk është më territoriale, por gjithashtu nuk është më e rëndësishmja. Ai është rruga e mesme. Një Terrier Yorkshire pa dyshim do të leh kur bie zilja e derës ose nëse dikush kalon nëpër korridorin e ndërtesës suaj. Ai do t'ju tërheqë vëmendjen te i huaji përpara se të vendosë se çfarë të bëjë. Pasi ai merrshenjë që ai person është në rregull, ai do të tundë bishtin e tij me gëzim sepse do të jetë shumë i lumtur të ketë dikë të ri që ta përkëdhelë. A nuk janë të lezetshëm?

Pa dyshim cilësia më e madhe e kësaj race është përshtatshmëria dhe shkathtësia. Me stërvitje, Yorkshire Terrier mund të bëjë pothuajse çdo gjë që i kërkoni, përveç, natyrisht, shkrimit të një romani ose mbajtjes së një fjalimi! ;) Për shkak të dashurisë së tyre për njerëzit, ata janë shumë të hapur, duan të kënaqin pronarin e tyre...kjo i bën Yorkies të papërmbajtshëm!

Shumë xhiro nuk është mirë!

Të mbash një qen, si p.sh. një Yorkshire, gjithmonë në prehër është një gabim i rëndë sepse, përveç shqetësimeve (përkuli shtyllën kurrizore), ai ende merr mbrojtje të tepërt dhe, siç e di ai, fillon të luajë guximin dhe të rënkojë dhe të leh qentë e tjerë, sado të mëdhenj të jenë, duke i sfiduar, sepse e di që nuk mund t'i ndodhë asgjë, sepse është i vetëdijshëm për mosndëshkimin që e mbron.

Sado i vogël qoftë Yorkshire është, më së miri është që ai të kalojë sa më shumë kohë në tokë, në mënyrë që të jetojë normalisht, duke ecur, vrapuar, kërcyer, luajtur, luftuar, duke bërë një jetë normale, gjë që e bën atë shumë më të lumtur. Ne duhet ta lejojmë dhe madje ta lehtësojmë qenin tonë të ketë kontakte dhe madje të jetojë me kafshë të tjera, ky kontakt me qentë e tjerë do t'i sigurojë atij përfitime psikologjike, pasi ai do të mësojë të lidhet normalisht.

A I Pëlqejnë UJI TERRIERS JORKSHIRE?

Kjo race pëlqen të notojë! Në përgjithësi, ata fillojnë të notojnë natyrshëm. Por mos u shqetësoni nëse qenushi juaj ka frikë të futet në ujë herën e parë. Asnjëherë mos e hidhni një qenush në ujë, pasi mund të shkaktojë trauma të pakthyeshme. Nëse keni një qen të rritur që i pëlqen të notojë, shanset janë që këlyshi i Yorkshire terrier do ta ndjekë. Ju gjithashtu mund të provoni të zhyteni për të parë nëse qeni juaj do t'ju ndjekë.

Kini kujdes me thonjtë e qenit tuaj kur notoni, pasi ata mund t'ju gërvishtin kur përpiqeni të futeni në prehrin tuaj në ujë.

0> Hera e parë e një qenushi në pishinë duhet të jetë shumë e ngadaltë dhe e qetë, në kohën e tij. Ngrihuni gradualisht, duke marrë guxim. Lëreni të eksplorojë mjedisin me ritmin e tij. Nëse ai thjesht dëshiron të luajë me ujin dhe të tundë bishtin, lëreni! Ndërsa fiton besim, ai do të përparojë në detyrë.

E rëndësishme: qentë nuk mund të jenë në ujë (qoftë pishinë, ujëvarë, liqen, lumë, lagune, plazh, etj.) pa mbikëqyrje në asnjë mënyrë. Është normale që një qen të mos dijë të dalë nga një pishinë dhe të pësojë lodhje muskulore përpara se dikush t'i vijë në ndihmë.

A ËSHTË NJË RACË E MIRË PËR FËMIJËT?

Po, pasi është një qen i urtë që i pëlqen të luajë, është një opsion i mirë për fëmijët, përderisa ndërveprimi fillimisht mbikëqyret nga një i rritur, pasi këlyshët janë të vegjël mund të lëndohen rëndë nëse fëmijaduke mos respektuar kufijtë e qenit.

A PËRSHTOHET RACA ME APARTAMENTE DHE HAPËSIRA TË VOGLA?

Po, sepse është një racë e vogël që nuk ka nevojë për ushtrime fizike shtesë dhe as nuk bën shumë papastërti, Yorkshire është një nga racat më të njohura për t'u rritur në apartamente.

A MUND TË JETË VETËM GJATË DITËS JORKSHIRE?

The ideale është që të kesh gjithmonë një person me qenin. Nëse nuk keni kohë për të kaluar pjesën më të madhe të ditës me të, mund ta lini atë vetëm për sa kohë që mund të merren disa masa paraprake, si kontrolli i ushqimit dhe ujit dhe heqja e objekteve të rrezikshme nga qeni (si p.sh. telat elektrikë, produkte pastrimi, ndër të tjera). Këtu janë këshilla për ta lënë qenin tuaj vetëm në shtëpi.

A LËHET SHUMË JORKSHIRI? A lëshon shumë lesh?

Jorkshire Terrier nuk leh shumë, leh vetëm kur është jashtë rutinës së shtëpisë. Jorkshire nuk lëshon shumë qime, prandaj mbajeni qenin tuaj të ushqehet gjithmonë me ushqim super premium dhe shmangni dhënien e ushqimit që nuk është i përshtatshëm për qentë.

SA JETË NJË JORKSHIRE?

Jetëgjatësia e një Terrier Yorkshire varion nga 12 deri në 15 vjet.

Produkte thelbësore për qenin tuaj

Përdorni kuponin BOASVINDAS dhe përfitoni 10% ulje në blerjen tuaj të parë!

Si të kujdeseni për një Terrier Yorkshire

Bath

Jini të përgatitur për argëtim dhe shaka! E juajaYorkie duhet të lahet dy herë në muaj. Zgjidhni një vend me një temperaturë të këndshme dhe përdorni disa centimetra ujë të ngrohtë. Ju do të keni nevojë për një leckë larëse, sapun për qen dhe peshqir.

1 – Lani kokën dhe veshët e qenit tuaj duke përdorur një leckë të lagur dhe JO shampo.

2 – Tani lani qenin tuaj nga përpara në mbrapa dhe nga lart poshtë, duke përdorur lëvizje rrethore.

3 – Mbani sytë dhe veshët pa sapun.

4 – Tani shpëlajeni dhe thajeni me një peshqir të thatë.

Thonjtë

Si të gjithë qentë, edhe kjo racë ka nevojë për një prerje të rregullt të thonjve. Është e rrezikshme t'i prisni thonjtë e qenit tuaj, sepse ata kanë një mish të brendshëm që nëse pritet, dhemb shumë dhe rrjedh shumë gjak. Prandaj, gjëja ideale është që t'i çoni te veterineri ose dyqani i kafshëve për t'i prerë.

Larkimi i flokëve

Larkimi i flokëve çdo ditë është një detyrë e këndshme për edhe qeni edhe për pronarin. Ka tre hapa për një krehje perfekte:

1 – Furçoni në drejtim të rritjes së qimeve për të pastruar shtresën sipërfaqësore

2 – Furni me kujdes në drejtim të kundërt të rritjes së flokëve për të pastruar flokët nga poshtë dhe masazhoni lëkurën

3 – Fërkojeni sërish në drejtim të rritjes së qimeve për t'u rregulluar.

Grooming

Sepse nuk ka një shtresë e brendshme, Yorkshire Terrier nuk duhet të pritet. Në varësi të objektivit, ju mund të shkurtoni nëkonkurrenca (floke te gjata), prerja higjienike (heq qimet vetem nga putrat, fytyra dhe pjeset intime) dhe prerja e qenushit, e cila i le floket shume te shkurter, qe i ngjan leshit te kelysheve Yorkie.

Si te edukojme dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Mashkull apo femër?

Të dy janë kafshë shtëpiake të shkëlqyera. Në përgjithësi, meshkujt Yorkshire janë më të varur, ndërsa femrat janë më të pavarura. Për shembull, nëse jeni duke punuar në shtëpi me kompjuterin tuaj, mashkulli juaj Yorkie ndoshta do të flejë nën këmbët tuaja, ndërsa femra juaj Yorkie ndoshta do të flejë në një dhomë tjetër dhe herë pas here do të vijë të flasë me ju.

MESHKUJT

Zakonisht janë më të mëdhenj se femrat dhe hanë më shumë. Jane me shumemë i rëndë, më i gjatë dhe më i fortë se femrat. Në racat e vogla si Yorkies, ndryshimi do të jetë disa centimetra më shumë në lartësi dhe një ndryshim më i madh në peshë. Ata priren të hanë më shumë se femrat.

Shiko gjithashtu: Frenimi i qenit gjatë ecjes - Gjithçka për Qentë

Jorkistët meshkuj nuk priren të shoqërohen mirë me meshkujt e tjerë. Kjo do të jetë edhe më e dukshme nëse ka femra të tjera në zonë që janë në vapë.Një Yorkie mashkull në përgjithësi do të lidhet me një person, ndërsa femrat priren të lidhen me shumë njerëz. Ata priren të zhvillohen seksualisht më shpejt se femrat dhe mund të enden në rrugë, pasi mund të nuhasin femrat në nxehtësi edhe nga shumë kilometra larg. Nëse nuk qëndrojnë të mbyllura në shtëpi, mund të zhduken për disa ditë, në kërkim të femrës. Katerizimi i vendit tuaj do ta minimizojë këtë problem, përveç mbajtjes së portave dhe dyerve gjithmonë të mbyllura, sigurisht.

Meshkujt mund të shfaqin sjellje të demarkacionit territorial dhe të montojnë qen të tjerë. Kur sterilizohen, nivelet e testosteronit fillojnë të bien dhe shumica e këtyre sjelljeve priren të zhduken. Meshkujt e tredhur në rreth 5 muajsh nuk i ngrenë as këmbët për t'u urinuar.

Mashkulli bëhet shumë posesiv ndaj femrës – madje edhe me njerëzit. Kjo mund të jetë shqetësuese nëse keni fëmijë të vegjël në shtëpi, ose qen të tjerë, pasi mashkulli mund të bëhet agresiv. Çdo çift qensh duhet të monitorohet
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.