5 kuriozitete për qenin e përzier

5 kuriozitete për qenin e përzier
Ruben Taylor

Daljat janë shoqërues besnikë dhe magjepsin miliona njerëz në të gjithë Brazilin. Ne ndajmë për ju disa kuriozitete për qentë endacakë !

Shikoni këtu 10 arsye për të adoptuar një qen endacak.

1. Qentë, pavarësisht nga raca e tyre, rrjedhin nga ujqërit e egër dhe janë "kushërinj të dhelprave". Kjo varion nga chihuahua te bulldogu anglez. Kjo do të thotë, muts kanë të njëjtët paraardhës si të gjithë qentë e tjerë.

2. Mutts janë qen 100% brazilianë. Në vende të tjera ata zakonisht i quajnë qentë e racave të përziera "racë e përzier", por vetëm në Brazil kemi mut që njohim.

3. Përzierja ka disa pseudonime si "qese loti" dhe "këmbë e fortë", në varësi të rajonit të vendit. Gjëja e duhur është t'i quajmë SRD, që do të thotë Nuk ka Racë të Përcaktuar.

4. Qentë Mutt kanë shëndet më rezistent se qentë e racës së pastër. Kjo për shkak se ata tashmë kanë kaluar përmes seleksionimit natyror. Duke qenë se ata nuk shumohen me ndihmën e njerëzve dhe nuk ka asnjë qenie njerëzore që kujdeset për mbeturinat, këlyshët më të dobët priren të vdesin, duke lënë kështu më të fortët dhe më rezistentët. Kjo për dekada. Kjo është arsyeja pse qentë e sotëm janë më të shëndetshëm dhe kanë më pak predispozicion ndaj sëmundjeve të ndryshme sesa qentë e racës së pastër.

Në këtë video ne shpjegojmë më shumë rreth seleksionimit natyror dhe nëse mustaqet mund të kenë sëmundje apo të kenë sëmundje gjenetike:

5 . Ndjenja e nuhatjes së përzierjes ështëi pamposhtur. Ndërsa një qenie njerëzore mund të nuhasë fasulet, për shembull, përzierja do të ishte lehtësisht në gjendje të dallonte fasulet, qepët, hudhrat dhe gjethet e dafinës. Ata kanë një sens nuhatjeje shumë të mprehtë për të qenë në gjendje të zbulojnë ushqimin në qeset dhe kanaçet e plehrave dhe të sigurojnë mbijetesën e tyre.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

Shiko gjithashtu: Pse dridhen qentë kur flenë?

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Referenca: National Geographic<8

Shiko gjithashtu: 10 gjërat që mund të bëni për ta bërë qenin tuaj të jetojë më gjatëRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.