hipoglikemia në qen

hipoglikemia në qen
Ruben Taylor

Ulja e sheqerit në gjak, e quajtur teknikisht hipoglikemia, mund të ndodhë nëse kafsha juaj ka një pankreas që nuk funksionon. Pankreasi prodhon insulinë, e cila çon sheqerin (glukozën) në qelizat e trupit për të dhënë energji, kur një tepricë e insulinës, kafsha ka hipoglicemi. Kafshët diabetike që u jepet shumë insulinë do të vuajnë nga hipoglicemia , insulina e pamjaftueshme mund të shkaktojë koma diabetike, me një pamje shumë të ngjashme me hipoglicemia . Shihni këtu për hipogliceminë tek këlyshët.

Sëmundjet e mëlçisë, apo edhe një sasi e madhe parazitësh të zorrëve që ndërhyjnë në tretje, mund të shkaktojnë hipoglicemi. Qentë e rinj të racës së lodrave si pinschers ose chihuahuas shpesh zhvillojnë hipoglicemi edhe nëse janë krejtësisht të shëndetshëm. Si fillim, ata nuk kanë një rezervë të madhe yndyre, për të cilën trupi ka nevojë për energji, dhe mëlçia e tyre e papjekur nuk mund të prodhojë sheqerin që u nevojitet.

Ndërsa zemra juaj rreh dhe ju merrni frymë bëhen të ngadalta, kafshët me sheqer të ulët në gjak bëhen të dobëta, të përgjumura, të çorientuara dhe tronditëse. Ata mund të fillojnë të dridhen ose të dridhen, të ulin kokën, të kenë kriza dhe në rastin më të keq, të humbasin vetëdijen dhe të bien në koma. Kafshët mund të vdesin pa kujdes të menjëhershëm urgjent dhe, nëse kanë diabet,ata do të kenë nevojë për kujdes mjekësor.

Përgjithësisht, për sa kohë që simptomat njihen në kohë, sheqeri i ulët në gjak është i lehtë për t'u trajtuar, por vlerësimi i një veterineri është gjithmonë i rëndësishëm.

Ndihma e parë për qentë me hipoglicemi

OFRONI USHQIM – Kur kafsha juaj fillon të çorientohet, jepini diçka për të ngrënë. Disa lugë gjelle ushqim zakonisht e bëjnë këtë.

Jepini kafshës suaj sheqer – Mënyra më e shpejtë për ta rikthyer kafshën tuaj në normalitet, ndërkohë që ai ende mund të gëlltisë, është t'i jepni një burim e sheqerit si karo apo mjaltë. Përdorni një lugë çaji për kafshët nën 20 kg. Për kafshët e mëdha (20 deri në 35 kg), dy lugë çaji, për një qen të racës gjigante (mbi 35 kg), dy lugë e gjysmë. Lëreni të lëpijë. Nëse kafsha juaj është shumë e trullosur, së pari jepini pak ujë të thjeshtë për t'u siguruar që mund të gëlltisë. Nëse ai nuk mund të pijë ujë, do t'ju duhet të përdorni një shiringë pa gjilpërë. Së pari jepini ujë me shiringë, pastaj provoni mjaltë ose karo.

Shiko gjithashtu: Si i zgjedhin qentë cilët qen u pëlqejnë apo urrejnë?

Nëse kafsha juaj ka humbur vetëdijen ose nuk është në gjendje të gëlltisë, fërkojeni burimin e glukozës në pjesën e brendshme të buzëve dhe mishrave të tij, që të përthithet në qarkullimin e gjakut përmes mukozave. Në raste të tilla, mjalti është më i miri. Kafsha juaj duhet të kthehet në normalitet brenda një periudhe prej5 deri në 15 minuta.

Tek kafshët diabetike, mos përdorni asnjë burim sheqeri, si mjaltë apo karo. Çoje te veterineri, ai do të dijë ta kthejë atë.

TRAJTONI SHOKIN – Kafshët me hipoglicemi humbasin aftësinë për t'u ngrohur, sepse nuk ka sheqer të mjaftueshëm në organizmin e tyre për të të shndërrohet në energji. Nëse niveli i ulët i sheqerit nuk kthehet, ata mund të kalojnë në shok shumë shpejt dhe goditja mund të vrasë një kafshë brenda 10 deri në 20 minuta. Mbështilleni kafshën tuaj në një batanije me një shishe me ujë të nxehtë ose kompresë të nxehtë për të vonuar goditjen dhe për ta mbajtur atë të qëndrueshëm derisa sistemi i tij të kthehet në normalitet. Ju gjithashtu mund të vendosni një ose dy pika karo ose mjaltë në mishrat e dhëmbëve për t'ju ndihmuar të qëndroni të vetëdijshëm. Në këto raste është e rëndësishme që menjëherë ta çoni te veterineri.

KUJDES PËR NDALUES TË FRYMËMARRJES DHE TË ZEMRËS – Një kafshë që bie në koma për shkak të hipoglikemisë mund të ndalojë frymëmarrjen dhe të ketë nevojë frymëmarrje artificiale. Çoje te një mjek.

Kujdesi për qentë me hipoglicemi

Qentë lodër të prirur ndaj hipoglikemisë duhet të ushqehen 2 deri në 3 herë në ditë ose të kenë ushqim në dispozicion gjatë gjithë kohës . Kjo do ta mbajë të ekuilibruar nivelin e sheqerit në gjak.

Në rastin e një kafshe diabetike, caktoni vaktet dhe periudhat e stërvitjes në mënyrë që të mund të rregulloni dozattë insulinës. Kjo është e rëndësishme për të parandaluar sheqerin e ulët në gjak.

Shumica e kafshëve shtëpiake diabetike kanë nevojë për trajtim zëvendësues të insulinës dhe është shumë e rëndësishme të dihet doza specifike. Insulina e tepërt ose jo e mjaftueshme mund të jetë e rrezikshme. Veterineri juaj do t'ju testojë për dozën e duhur dhe do t'ju tregojë se si t'i jepni injeksionet.

Dieta të lehta – Marrja e kafshëve të majme në një dietë për humbje peshe mund të ulë rrezikun e hipoglikemisë, duke rregulluar diabetit. Kjo ndihmon sepse dietat për humbje peshe qëndrojnë më gjatë në traktin tretës dhe tretja më e ngadaltë nivelet e sheqerit në gjak, duke parandaluar hipogliceminë.

Për kafshët diabetike rekomandohen ushqime me përmbajtje të lartë sheqeri. fibra dhe sasi e ulët karbohidratet, të cilat shtohen edhe me krom, një mineral që fuqizon efektet e insulinës. Këto dieta terapeutike mund të përshkruhen vetëm nga veterineri.

Kafshët jo diabetike, të prirura ndaj hipoglikemisë, mund të marrin një rezultat të mirë me dieta të lehta.

Mos harroni, është e rëndësishme të vlerësoni një veteriner doktor.

Kujdesu mirë për mikun tënd të vogël!

Shiko gjithashtu: 5 arsye pse nuk duhet ta rritni qenin tuajRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.