Kallot e bërrylit (plagët e shtratit)

Kallot e bërrylit (plagët e shtratit)
Ruben Taylor

Këto kallo në bërrylat e racave të mëdha janë ato "të meta të qimeve" që shfaqen pas një moshe të caktuar të qenit dhe janë shumë të zakonshme tek qentë e moshuar. Disa raca janë më të predispozuara, siç është rasti me labradorët.

Cili është shkaku i kallove në bërryla

Shkaku më i zakonshëm është formimi i kallove. Kallot shpesh ndodhin te racat e mëdha dhe te qentë me lëkurë të shkurtër që flenë në sipërfaqe të forta si druri ose betoni. Kur qeni shtrihet, "majat" e eshtrave bien në kontakt me tokën dhe, duke qenë se janë zona me pak lesh, ato përfundojnë duke krijuar këto kallo. Është e ngjashme me atë që ndodh në thembra të njerëzve që shkojnë shumë zbathur, lëkura trashet dhe mbron zonën.

Si të shmangni shfaqjen e kallove

Për të minimizuar pamjen e kallove, sigurojnë një sipërfaqe të butë për të fjetur qenin. Mund të jetë një shtrat i mbushur ose një qilim i mbushur me gome shkumë. Qentë e apartamenteve, të cilët flenë në shtrat me mësuesin e tyre ose në divan, nuk ka gjasa të kenë kallo në bërryl. Qentë më të rëndë gjithashtu priren të kenë më shumë kallo nga pesha e tepërt në bërryla. Shihni këtu për obezitetin tek qentë.

Shiko gjithashtu: Raca ideale e qenve për shenjën tuaj të horoskopit

Trajtimi i kallove

Së pari, çoni qenin tuaj te veterineri për t'u siguruar që janë kallo dhe jo ndonjë sëmundje tjetër. Nëse është vërtet i pashpirt, nuk ka trajtim, thjesht siguroni një vend të butëqeni juaj të shtrihet dhe të mos e përkeqësojë problemin.

Shiko gjithashtu: pse qentë hanë barRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.