Muaji i parë i qenit në shtëpi

Muaji i parë i qenit në shtëpi
Ruben Taylor

Ditët e para në shtëpi janë të veçanta dhe kritike për një qen, qoftë qenush apo i rritur. Qenushi juaj i ri do të jetë i hutuar se ku është dhe çfarë të presë nga ju. Përgatitja e një strukture të qartë për qenin me familjen tuaj do të jetë thelbësore për ta bërë tranzicionin sa më të qetë.

Para se ta sillni qenin tuaj në shtëpi:

• Përcaktoni se ku qeni juaj do të kalojë shumicën e kohës. Për shkak se ai është nën shumë stres nga ndryshimi i mjedisit të tij (nga një strehë ose lukuni në shtëpinë e tij), ai mund të harrojë çdo trajnim (nëse ka) që ka mësuar. Në përgjithësi një kuzhinë do të funksionojë më mirë për pastrim më të lehtë. Hiqni produkte pastrimi, medikamente dhe çdo gjë tjetër që mund të marrë qeni.

• Nëse planifikoni të stërviteni me arkë (arkë), bëjeni gati arkën kur ta sillni qenin në shtëpi.

Shiko gjithashtu: Llojet e furçave për çdo shtresë

• Testoni zonën ku qeni juaj do të kalojë më shumë kohë gjatë muajve të parë. Për këtë mund t'ju duhet të fshehni telat e lirshëm dhe kordonët elektrikë në bazamente, të ruani kimikatet në raftet e larta; hiqni bimët, qilimat dhe sendet e thyeshme; përgatitja e mbajtësit dhe vendosja e arkave të foshnjës në mënyrë që foshnja të mos largohet nga zona e ndaluar, por të mos jetë plotësisht e izoluar.

• Stërvitja e qenit tuaj fillon në momentin që ju e merrni atë. Merrni kohë për të krijuarnjë listë fjalorësh që të gjithë do të përdorin për të udhëhequr qenin e tyre. Kjo do të shmangë konfuzionin dhe do ta ndihmojë qenushin të mësojë komandat më shpejt.

Përgatitni strehën e qenushit tuaj të ri

Nuk ka rëndësi nëse është qenush apo i rritur, do t'ju duhet të blini disa gjëra për qenin tuaj të ri qenush. Shihni strehën e plotë për qenin tuaj në videon më poshtë:

Dita e parë e një qeni në shtëpi

• Ne e dimë se lëvizja është stresuese – dhe qeni juaj i ri ndihet në të njëjtën mënyrë! Jepini atij pak kohë që të mësohet me shtëpinë dhe familjen tuaj përpara se ta prezantoni me të huajt. Mësojini fëmijët t'i afrohen qenit pa e shtypur atë.

• Kur e merrni qenin tuaj, mos harroni të pyesni kur ka ngrënë. Përsëriteni të njëjtën rutinë për të paktën disa ditë për të shmangur shqetësimin e stomakut. Nëse dëshironi të ndryshoni markën e kibbles, bëni ndryshimin gjatë një jave duke shtuar një pjesë të kibbles së re në mes të kibbles së vjetër për disa ditë. Më pas ndërrojeni në gjysmë derisa të arrini një pjesë të së vjetrës në tre pjesë të së resë. Ja se si të ndryshoni ushqimin.

• Gjatë rrugës për në shtëpi, qeni juaj duhet të frenohet mirë, mundësisht në një karrocë. Disa qen janë të stresuar nga udhëtimet me makinë, kështu që transportimi i tij në një vend të sigurt do ta bëjë udhëtimin më të lehtë për ju dhe atë. Dini si ta transportoni qenin tuaj në makinë.

• Kur të ktheheni në shtëpi, merrni atëshkoni në zonën ku ai do të lehtësohet menjëherë dhe kaloni shumë kohë me të, në mënyrë që të mësohet ta përdorë atë zonë për t'u qetësuar. Edhe nëse ai lehtëson veten gjatë kësaj kohe, përgatituni për aksidente. Hyrja në një shtëpi të re me njerëz të rinj, erëra të reja dhe tinguj të rinj do t'i largojë paksa edhe qentë më të zbutur, kështu që përgatituni. nëse qeni juaj urinon në qilim, qilim ose divan, ja se si të hiqni erën e urinimit dhe urinës nga zona.

• Nëse keni ndërmend të stërvitni qenin tuaj me arkë, lëreni arkën të hapur që ai të mund t'ju bëjë mund të hyni sa herë që dëshironi ose të ndiheni të dërrmuar.

Shiko gjithashtu: Si të jepni ilaç të lëngshëm

• Që andej, ndiqni planin tuaj për të ngrënë, pastrim dhe stërvitje. Nga dita 1, qeni juaj do të ketë nevojë për kohë familjare dhe periudha të shkurtra të izolimit. Mos nxitoni ta ngushëlloni nëse qan kur lihet vetëm. Në vend të kësaj, kushtojini vëmendje sjelljes së mirë, si përtypja e një lodre ose pushimi i qetë. Shihni këshilla se si ta lini një qen vetëm në shtëpi dhe mësoni rreth ankthit të ndarjes.

• Gjatë ditëve të para, përpiquni të qëndroni të qetë dhe të qetë rreth qenit tuaj, duke shmangur stimulimin e tepërt (si të shkoni në qentë e parkut ose fëmijët e lagjes). Kjo jo vetëm që do ta lejojë qenin tuaj të përshtatet më shpejt, por gjithashtu do t'ju japë më shumë kohë për të njohur personalitetin dhe nevojat e tij.shijet.

• Nëse ai vinte nga një familje tjetër, objekte të tilla si jakë, duar, gazeta dhe revista të mbështjellë, këmbë, karrige dhe shkopinj janë vetëm disa pjesë të "pajisjeve stërvitore" që mund të jenë përdorur me atij. Fjalët si "eja këtu" dhe "shtrihu" mund të shkaktojnë një reagim të ndryshëm nga sa prisni. Ose ndoshta ai bëri një jetë të mbrojtur dhe nuk shoqërohej kurrë me fëmijët apo aktivitetet në trotuar. Ky qen mund të jetë produkt i një serie të pafund keqkomunikimesh dhe pritshmërish jorealiste që do të kërkojnë durim nga ana juaj. Kjo është arsyeja pse printimi i qenit është kaq i rëndësishëm.

Këtu janë më shumë këshilla për ditët e para të qenushit në shtëpi:

Javët në vijim:

• Njerëzit shpesh thuaj se nuk e sheh personalitetin e vërtetë të një qeni vetëm disa javë pas birësimit. Qeni juaj do të jetë pak i vështirë në fillim pasi do t'ju njohë. Jini të durueshëm dhe mirëkuptues ndërsa përpiqeni të mbani një orar për ushqimin, daljet, etj. Kjo rutinë do t'i tregojë qenit tuaj se çfarë pritet prej tij dhe çfarë duhet të presë nga ju.

• Pasi të keni biseduar me veterinerin tuaj për t'u siguruar që ai ka bërë të gjitha vaksinat e nevojshme, mund të mendoni ta merrni atë. për klasa trajnimi në grup ose shëtitje në parkun e qenve. Kushtojini vëmendje gjuhës së trupit të qenit tuaj për t'u siguruar që ai po argëtohet - dhe nuk është i frikësuar apo i keq.parkoni ngacmuesit.

• Për të pasur një jetë të gjatë dhe të lumtur së bashku me qenin tuaj, qëndroni në orarin e planifikuar fillimisht, sigurohuni që ai të ketë gjithmonë ushqimin, rekreacionin dhe vëmendjen që i nevojitet. Ju do të përfshiheni në asnjë kohë! Shihni këshillat që përgatitëm për marinarët për herë të parë. Ja se si ta bëni qenin tuaj të lumtur.

• Nëse hasni probleme të sjelljes që nuk i kuptoni, kërkoni nga veterineri që t'ju referojë te një trajner. Zgjidhni një trajner që përdor teknika stimulimi pozitiv për t'ju ndihmuar ju dhe qeni juaj të kapërceni këto pengesa në sjellje.

Mësoni më shumë:

– Këshilla për ata që kanë qenin e parë

– Artikuj rreth këlyshëve

– Trajnimi është i rëndësishëm

– Mësojini ata të urinojnë dhe të bëjnë jashtëqitjen në vendin e duhur
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.