Pse hunda e qenit është e ftohtë dhe e lagësht?

Pse hunda e qenit është e ftohtë dhe e lagësht?
Ruben Taylor

Nëse keni ardhur në këtë artikull sepse keni vënë re se hunda e qenit tuaj është gjithmonë e ftohtë dhe e lagësht. Zbuloni pse dhe shikoni nëse hunda e thatë dhe e ngrohtë është shenjë e temperaturës.

Pavarësisht nëse qentë tuaj ndjekin një mace të lagjes ose thjesht nuhasin ajrin kur jeni duke gatuar mish, hunda e tyre sekreton pak shtresa e mukusit që ndihmon në thithjen e kimisë së aromave, sipas veterinerit Brittany King.

Shiko gjithashtu: raca më pak inteligjente

Më pas, ata lëpin hundët për të shijuar këtë kimi dhe ia prezantojnë atë gjëndrave të nuhatjes në çatinë e gojës.

Si djersiten qentë?

Hunda e lagur është gjithashtu një nga mënyrat se si qentë rregullojnë temperaturën e trupit dhe freskohen. Qentë nuk kanë gjëndra djerse normale si njerëzit, kështu që ata lëshojnë djersën nga jastëkët e këmbëve dhe hundët e tyre.

Qen me hundë të nxehtë dhe të thatë

Pra kjo do të thotë A ka diçka gabim me qenin tuaj nëse hunda e tij është e nxehtë dhe e thatë?

Shiko gjithashtu: Qeni duke ecur në rrathë

Jo domosdoshmërisht. Disa qen kanë hundë më të thata se të tjerët. Ndoshta nuk e lëpijnë hundën aq shpesh, ose thjesht nuk nxjerrin aq shumë mukozë. Ajo që është e rëndësishme të dini është se çfarë është normale për qenin tuaj.

A është një hundë e ngrohtë një shenjë e temperaturës?

Siç u tha më herët, jo gjithmonë. Shihni në videon më poshtë tre shenjat e temperaturës që duhet të keni gjithmonë në dijeni në lidhje me qenin tuaj:

Myqeni është i sëmurë?

Nëse vëreni ndonjë rrjedhje të pazakontë nga hunda, duhet ta çoni qenin tuaj te një veteriner, pasi mund të jetë shenjë e një gjendjeje mjekësore. Mukoza e qenit duhet të jetë e pastër dhe e hollë, por nëse filloni të vini re një tepricë, mukoza trashet ose ka kore rreth vrimave të hundës, kjo mund të jetë shenjë e një infeksioni të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, i cili kërkon vëmendje të menjëhershme veterinare.

Kur qentë kanë grip, ata gjithashtu mund të kenë gëlbazë të ngjashme me njerëzit, të cilat mund të ndryshojnë në ngjyrë nga e verdha në jeshile. Shihni këtu për gripin e qenit.

Gjëja e rëndësishme është që të njihni qenin tuaj dhe çdo anomali, vraponi te veterineri.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.