Racat më të mira të qenve për fëmijë

Racat më të mira të qenve për fëmijë
Ruben Taylor

Sjellja e një personi ose qeni të ri në një shtëpi është një lloj vendimi që do të ndryshojë jetën tuaj përgjithmonë. Zgjedhja e qenit të duhur për familjen tuaj është e një rëndësie të madhe për sigurinë dhe lumturinë si të qenit ashtu edhe të fëmijëve!

Filloni vendimin tuaj duke iu përgjigjur këtyre pyetjeve të rëndësishme me kujdes dhe sinqeritet:

Çfarë lloj jete bëni? A jetoni në një shtëpi apo në një apartament? Jetoni në fshat apo në qytet? A është familja juaj aktive apo më shumë familjare? Pse dëshironi një qen – për shoqëri, si partner aktiviteti, si qen terapie apo si qen loje? Jeni alergjik ndaj qenve? Po sikur fëmijët dhe nipërit tuaj të ardhshëm të bëjnë? A jeni i gatshëm të rregulloni shpesh pallton e qenit? A keni një mani për pastrimin dhe organizimin dhe jeni shumë të shqetësuar për rrëmujën që do të bëjë një qen?

Ne kemi shkruar dy artikuj për t'ju ndihmuar të merrni vendimin për të marrë një qen:

– 20 arsye pse nuk keni qen

– 20 arsye për të patur një qen

Tani që keni marrë atë vendim shumë të rëndësishëm, le të zbulojmë se cilat janë racat ideale për ata që kanë fëmijë në shtëpi ose synojnë të kenë në 10, 15 vitet e ardhshme.

Qeni më i mirë për një fëmijë është ai që është i urtë dhe nuk stresohet nga zhurmat dhe lëvizjet.

Qeni për fëmijë: cilat janë racat më të mira

Një qen i mirë për fëmijë ka një temperament të qetë, ështëi urtë dhe përshtatet mirë me shtëpitë me shumë lëvizje. racat më të përshtatshme për fëmijët e vegjël janë Labrador, Golden Retriever, Beagle dhe Collie. Këta janë qentë më të njohur. Bulldog francez është i shkëlqyeshëm për fëmijët më të rritur pasi ata mund të jenë paksa të ashpër në lojën e tyre. Mbreti Cavalier Charles Spaniel është i qetë, i urtë dhe shoqërues, por kërkon shumë vëmendje, kështu që familja duhet të jetë e vetëdijshme se do t'i kushtojë vëmendje qenit po aq sa fëmijës.

Por, , zgjedhja e "racës më të mirë" për fëmijët" mund të jetë po aq e vështirë sa të rekomandosh "ngjyrën më të mirë të flokëve për një kamariere". Pse? Sepse ashtu si kamarieret, qentë janë individë unikë . Raca nuk është një ligj universal , as ngjyra e flokëve të kamarieres.

Kërkoni për disa gara që ju interesojnë. Cili është qëllimi i një race të caktuar? A keni kohë për t'i kushtuar një Bariu Gjerman, i cili është edukuar për të kaluar ditë të gjata duke punuar me pronarët e tij? A mund të siguroni aktivitet të mjaftueshëm për një Kufi Collie, i cili është krijuar për të qenë qen bari dhe ka shumë energji?

Mund të filloni duke hulumtuar racën sipas madhësisë. Shihni udhëzuesin tonë:

– Racat e vogla të qenve

– Racat e mesme të qenve

Shiko gjithashtu: raca më pak inteligjente

– Racat e mëdha të qenve

Diku në botë ekziston një Chow Chow që është super i bindur me të huajt dhe aJack Russell i cili jeton në divan, por këto janë përjashtime. Bisedoni me tutorët dhe mbarështuesit e racave që po mendoni, për të zbuluar saktësisht se si është temperamenti normal i këtyre qenve. Ka gjithmonë përjashtime, por besoni shumicës .

Ju është më mirë të mendoni "personalitetin më të mirë të qenve për fëmijët" sesa "raca më e mirë e qenit për fëmijët". Nëse i kushtoni vëmendje personalitetit, jo racës, mund të gjeni një mut të mrekullueshëm për birësim që do të jetë i shkëlqyeshëm për fëmijët.

A janë qentë të besueshëm rreth fëmijëve?

Mënyra më e mirë për të treguar nëse një qen është i besueshëm rreth fëmijëve është të dish nëse ai ka qenë i socializuar siç duhet gjatë gjithë jetës së tij. Këlyshët që janë socializuar mirë me fëmijët bëhen qen më të besueshëm në të ardhmen, pasi, natyrisht, tashmë janë mësuar dhe nuk do të befasohen nga sjelljet tipike të fëmijëve, si shtrëngimi, tërheqja, loja e ashpër, ulëritja pranë. qen etj.

Kujdes: Rritja e një qenushi dhe një foshnje njëkohësisht mund të jetë shumë e lodhshme edhe për familjen më aktive. Mendoni dy herë përpara se të sillni një qenush në shtëpi kur tashmë ka një foshnjë, e cila ka nevojë për po aq kujdes dhe vëmendje.

Birësimi i një qeni të rritur mund të jetë një zgjidhje e shkëlqyer për shumë familje. Prejardhja e tij sociale mund të jetë e panjohur, kështu që do t'ju duhet një qen që është tashmë miqësor me fëmijët: vini re sjelljen e tij përrethfëmijët, si shprehja e qetë dhe e gëzuar, tundja e bishtit, trupi që dëshiron të luajë ose qetësohet. Kërkoni për një qen që është i butë dhe kryesisht tolerant ndaj fëmijëve.

Kini kujdes për shenja stresi tek qeni, të tilla si gogëzimi, lëpirja e buzëve, kthimi prapa, shikimi anash ose urinimi (një shenjë se ai është nervoz ose duke shfaqur shenja stresi).territori). Këto qëndrime tregojnë se qeni nuk është rehat në praninë e fëmijëve. Një qen që do të jetojë me foshnja deri në 2 vjeç duhet të jetë gjithashtu shumë i qetë në lidhje me zhurmat e çuditshme dhe prekjet më të ashpra.

Ja këshilla për një bashkëjetesë më të mirë me fëmijët.

Asnjëherë mos. Lërini fëmijët dhe qentë vetëm

Nuk ka rëndësi se si është i socializuar qeni juaj apo si sillet fëmija juaj. Qentë dhe fëmijët e vegjël nuk duhet të lihen kurrë vetëm për ndonjë kohë të gjatë pa mbikëqyrjen e të rriturve. Pothuajse të gjitha rastet e kafshimit të qenit tek fëmijët e vegjël janë rezultat i mbikëqyrjes joadekuate, edhe nëse është "vetëm për një minutë". Këto vdekje mund të parandalohen nëse qentë dhe fëmijët do të monitoroheshin gjatë gjithë kohës kur ishin bashkë.

Ju duhet ta mbani fëmijën ose fëmijën tuaj të sigurt nga qeni juaj dhe qenin tuaj të sigurt nga fëmijët tuaj. Nëse fëmija juaj bën diçka që qenit nuk i pëlqen, është përgjegjësia juaj për të trajtuar situatën në mënyrë që të jeni të dy të sigurt. Jepini qenit një vend të sigurt për tëAi mund të arratiset nëse ka nevojë dhe t'i bashkohet të dyve në aktivitete më të përshtatshme, siç është loja. Nuk është kurrë e pranueshme të lini fëmijët e vegjël të lëndojnë një qen, ta godasin, ta shtypin, ta kafshojnë ose ndonjë akt dhune, edhe nëse është "rastësisht".

Shtëpia dhe familja juaj do të jenë një sukses nëse ju sigurohuni që njëri të trajtojë tjetrin me dashuri, dashuri, përzemërsi dhe kujdes. Bëjeni fëmijën tuaj të respektojë qenin dhe qeni juaj të respektojë fëmijën tuaj. Në këtë mënyrë ju do të keni një familje harmonike dhe të lumtur.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës Weimaraner

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Lista e racave të qenve për fëmijë qen
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.