Sëmundjet e zakonshme në qentë e moshuar

Sëmundjet e zakonshme në qentë e moshuar
Ruben Taylor

Në procesin e plakjes, ne mund t'i ndihmojmë qentë e moshuar të përshtaten. Le të shpjegojmë disa nga ndryshimet më të zakonshme dhe më normale që mund të shohim në funksionin e sistemeve të ndryshme të organeve në një qen të moshuar. Shumë nga këto ndryshime priten. Sëmundja mund të ndodhë, megjithatë, nëse këto ndryshime bëhen të rënda dhe organi ose sistemi nuk është më në gjendje të kompensojë. Sëmundjet më të zakonshme që shihen tek qentë e moshuar dhe simptomat e këtyre sëmundjeve janë renditur më poshtë. Klikoni mbi emrin e sëmundjes për të lexuar një artikull të detajuar në lidhje me të, ose shikoni të gjitha sëmundjet që kemi publikuar këtu. Mos harroni se nëse qeni juaj shfaq ndonjë simptomë jonormale, çojeni MENJËHERË TE VETERINARI.

Kanceri

Ënjtje anormale që vazhdojnë ose vazhdojnë të rriten

Plagët që nuk shërohen

Humbje peshe

Humbje e oreksit

Gjakderdhje ose rrjedhje nga çdo hapje trupore

Erë fyese

Vështirësi ngrënia ose gëlltitja

Nguhim në stërvitje ose humbje e qëndrueshmërisë

Vështirësi në frymëmarrje, urinim, defekim ose

Sëmundje dentare

Fryma e keqe

Vështirësi në të ngrënë ose gëlltitur

Humbje peshe

Artrozë

Vështirësi në rritje

Vështirësi në ngjitjen e shkallëve dhe/ose kërcim

Ndryshime në sjellje – nervoz, i izoluar

Pëllitësira shtëpiake

Humbje muskulore

Probleme me veshkat

Rritja e urinimit dheEtja

Humbje peshe

Vjellje

Humbje oreksi

Dobësi

Mishrat e zbehta

Diarre

Gjak në të vjella ose jashtëqitje të zeza, të ziera

Erë e keqe e gojës dhe ulçera orale

Ndryshime në sjellje

Sëmundje e prostatës

Papastërtia e shtëpisë

Driblimi i urinës

Gjaku në urinë

Kataraktet

Pamje e turbullt në sy

Të përplasesh me sende

Nuk shërohet nga objektet

Hipotiroidizmi

Shtimi në peshë

Shtesë e thatë dhe e hollë

Letargjia, depresioni

Sëmundja e Cushing

Shtesë e hollë dhe lëkura e hollë

Rritja e etjes dhe urinimit

Pamja e barkut

Rritja e oreksit

Mospërmbajtje urinare

Shiko gjithashtu: Si të kuptoni nëse qeni juaj ka krimba

Urinat në shtrat ose në zonën ku kafja ka fjetur

Syri i thatë

Sasi të mëdha rrjedhjesh të verdhë-gjelbër nga sytë

Epilepsi

Kriza

Sëmundje gastrointestinale

Të vjella

Shiko gjithashtu: Si ta ndaloni qenin tuaj të leh brenda

Diarre

Humbje e oreksit

Humbje peshe

Gjak në jashtëqitje

Feqitje të zeza

Sëmundja inflamatore e zorrëve

Diarrea

Të vjellat

Mukoza ose gjaku në jashtëqitje

Rritja e shpeshtësisë së defekimit

Diabeti mellitus

Etje dhe urinim i shtuar

Humbje peshe

Dobësi , depresion

Të vjella

Obeziteti

Mbipesha

Intoleranca ndaj ushtrimeve

Vështirësi në ecje oseduke u ngritur

Anemia

Intoleranca ndaj ushtrimeve

Mishrat e dhëmbëve shumë të zbehtë

Insuficienca mitrale/Zemra

Intoleranca ndaj ushtrimeve

Kollë, veçanërisht gjatë natës

Humbje peshe

Të fikët

Vëshpëritje

Mëlçia ( sëmundje të mëlçisë

Vjellje

Humbje e oreksit

Ndryshime të sjelljes

Mishrat e dhëmbëve të verdhë ose të zbehtë
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.