Si ta ndaloni qenin tuaj të leh brenda

Si ta ndaloni qenin tuaj të leh brenda
Ruben Taylor

Shumë njerëz përballen me këtë problem. Shkon në punë dhe kur kthehesh, fqinjët ankohen se qeni nuk ka pushuar së lehuri. Qentë lehin për një sërë arsyesh dhe një nga gjërat më frustruese është se nuk jeni gjithmonë aty për ta qetësuar qenin.

Nëse keni të bëni me fqinjë të zemëruar, lajmi i mirë është se atje janë disa gjëra që mund të bëni. mund të bëni për të qetësuar lehjen kur nuk jeni në shtëpi.

Kënaquni dhe shikoni këshillat tona se si ta lini qenin tuaj vetëm në shtëpi.

Shih terapistin e qenit Bruno këtu Qumësht duke shpjeguar rreth lehjes së tepërt:

Shiko gjithashtu: Muaji i parë i qenit në shtëpi

Si ta bëni qenin të ndalojë së lehuri

Blloko pamjen

Shumë qentë lehin nga stimujt e jashtëm, sepse shohin diçka të çuditshme ose interesante. Shumë tutorë arrijnë ta kapërcejnë këtë problem duke bllokuar këto stimuj. Një shembull: nëse qeni juaj shkon në ballkon për të leh, një opsion është ta lini ballkonin të mbyllur, si xhamin (për të shmangur zhurmën) ashtu edhe perden. Kështu qeni juaj nuk e sheh botën e jashtme dhe nuk leh.

Para se të niseni për në punë, mbyllni perdet dhe ndizni televizorin. Televizori i ndezur të jep përshtypjen se qeni nuk është vetëm dhe kjo ul ankthin e ndarjes dhe rrjedhimisht lehjen.

Ushtroni qenin tuaj

E lehja mund të jetë për shkak se qeni juaj është i mërzitur ose plot energji për të shpenzuar. Merrni qenin tuaj për një shëtitje përpara se të dilni jashtëpunoni, kështu që gjatë kohës që jeni larg ai do të jetë i lodhur nga ecja dhe ndoshta do ta kalojë ditën duke fjetur.

Jepini atij diçka për të bërë

Një mënyrë tjetër për të parandaluar mërzinë është t'i jepni qeni një lloj argëtimi për t'ju mbajtur të zënë ndërsa jeni larg. Një lodër e mbushur me ushqime është një rrugëdalje e mirë. Ka disa të disponueshme në treg.

Përforcimi pozitiv

Kur jeni në shtëpi me qenin tuaj, përdorni gjithmonë përforcim pozitiv kur ai ndalon së lehuri ose kur nuk leh kur sheh diçka që ai normalisht do të leh në . Pra, ai e di se kur sillet mirë, ai merr vëmendje, dashuri dhe trajton. Kjo ka të ngjarë të rezultojë në sjellje më të mirë edhe kur nuk jeni në shtëpi.

Trajnoni qenin tuaj

Nëse, pavarësisht se i keni bërë të gjitha sa më sipër, qeni juaj ende leh, mund të jetë një ide e mirë për të punësuar një trajner profesionist për të analizuar mjedisin dhe qenin tuaj në mënyrë specifike dhe për të ofruar disa mënyra të tjera për të kapërcyer problemin.

Paralajmëroni fqinjët

Me siguri qeni juaj nuk do të ndalojë së lehuri natën ditën, kështu që njoftoni fqinjët tuaj, kërkoni falje dhe thoni që tashmë po punoni për të zgjidhur problemin. Mund të prezantoni qenin edhe me fqinjët, në mënyrë që ata të kenë pak më shumë ndjeshmëri me situatën. Kush e di, ndoshta njëri prej tyre nuk është i gatshëm të bëjë disa dollarëduke e çuar qenin për një shëtitje pasdite?

Kini durim, jini të qetë dhe këmbëngulës.

Si të kontrolloni lehjen e qenit tuaj

Doni që qeni juaj të leh më pak? Shikoni videon me terapistin e qenve që mëson se si ta bëni këtë:

Lehja e racës

Racat e qenve kanë tone të ndryshme lëvorjeje. Shikoni në video disa qen që lehin:

Shiko gjithashtu: 7 emrat më të zakonshëm të qenve në BrazilRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.