Shtatzënia psikologjike në kurva

Shtatzënia psikologjike në kurva
Ruben Taylor

Qeni filloi të gërvishtte qoshet e shtëpisë, duke simuluar gërmimin? Mbroni një zonë apo objekt? Jeni në ankth dhe ankoheni? Qëndrime si këto, të kombinuara me një mungesë oreksi të mundshme , mund të tregojnë shtatzëni psikologjike nëse çiftëzimi nuk ka ndodhur. Alexandre Rossi shpjegon se çfarë mund të bëhet kur shtatzënia është psikologjike.

Shtatzënia psikologjike te kurva , ose pseudocyeza , ndodh në më shumë se 50 % e kurvave jo të sterilizuara. Përveç ndryshimeve në sjellje, shkakton ndryshime fizike, si zhvillimi i gjëndrave të qumështit dhe prodhimi i qumështit, duke habitur shumë pronarë. Si mund të ndodhte kjo nëse femra nuk do të ishte as me një mashkull?

Shkaqet e shtatzënisë psikologjike te kurva

Nga pikëpamja fiziologjike, shtatzënia psikologjike është një gabim i organizëm. Ajo krijohet nga ndryshimet hormonale, të aftë për të ndikuar në sjelljen dhe zhvillimin e indeve të gjirit. Prandaj, që të ndodhë “shtatzënia”, nuk është e nevojshme të kemi këlyshë në mitër.

Shiko gjithashtu: Prerja e veshëve dhe e bishtit të një qeni është një krim.

Konfuzioni duket se ndodh kur hormoni progesteron, i pranishëm gjatë estrusit dhe për dy muaj të tjerë, ulet papritur. Kur kurva është gati të lindë, niveli i progesteronit bie, i cili stimulon prodhimin e hormonit prolaktinë. Prolaktina, nga ana tjetër, vepron në indin e gjirit, i cili mund të aktivizojë prodhimin e qumështit dhe gjithashtu të shkaktojë kancer të gjirit.sjelljen e nënës. Është e zakonshme që qentë femra të zhvillojnë një shtatzëni psikologjike pas kastrimit, nëse kryhet brenda tre muajve pas fillimit të nxehtësisë. Me heqjen e vezoreve, të cilat prodhojnë progesteronin, vjen deri te ndërprerja e prodhimit të këtij hormoni dhe lirimi i prolaktinës nga hipofiza, e vendosur në tru.

Shtatzënia psikologjike tek qentë femra është e zakonshme

Në shikim të parë, është e vështirë të imagjinohet se si shtatzënia psikologjike është bërë e zakonshme në speciet e qenit.

Le të mendojmë për një tufë. Ujqërit që zhvilluan një shtatzëni psikologjike mund të kujdeseshin në mënyrë perfekte për të vegjlit e femrave që kishin lindur, pasi kishin sjelljet e nevojshme për ta bërë këtë, madje edhe ushqeheshin me gji. Falë kësaj ndihme, femrat që lindën mund të gjuanin dhe të merrnin ushqim për grupin. Si rezultat, femrat që kujdeseshin për pasardhësit u afruan emocionalisht dhe zhvilluan një marrëdhënie të mirë me brezin e ardhshëm. Dhe kjo siguron mbijetesën e tyre sociale në grup.

Trajtimi i shtatzënisë psikologjike tek kurvat

Kur ndodh një shtatzëni psikologjike, ka nga ata që duan ta ndërpresin atë në mënyrë që kurva të kthehet shpejt në normale. Medikamentet që pengojnë prolaktinën ndalojnë shpejt prodhimin e qumështit dhe sjelljen e nënës.

Pa mjekim, shtatzënia psikologjike zakonisht përfundon brenda dy javësh. Disa pronarë preferojnë të përfitojnë nga kjo fazë për të admiruarsjellja amtare e kurve të tyre. Ata kënaqen duke i parë të adoptojnë dhe mbrojnë këlyshët imagjinarë, në formën e pellushave, topave, madje edhe telekomandave të televizorit! Një nga qëndrimet e destinuara për mbrojtjen e këlyshëve është gërmimi - shërben për të përgatitur një strofkë për ta.

A duhet t'i heqim këlyshët imagjinarë?

Disa njerëzit, për të parandaluar kurvën të adoptojë objekte, kanë qëndrime të tilla si ta nxjerrin nga këndi që ajo zgjodhi dhe të fshehin lodrat e saj. Procedura të tilla mund të rrisin ankthin e qenit dhe të nxisin sjellje kompulsive. Lënia e saj vetëm është mënyra më e respektueshme për të trajtuar situatën.

Shiko gjithashtu: limfoma tek qentë

Shmangni agresionin

Kurva mund të bëhet xheloze për këlyshët imagjinarë dhe të bëhet agresive për t'i mbrojtur ata. Tregoni se nuk do të vidhni prej tyre. Për këtë, kur i afroheni, ofroni një meze të lehtë ose lodër. Shumica e femrave duan të afrohen me dikë që përveçse nuk është kërcënim, sjell gjëra të shijshme.

Komplikimet e shtatzënisë psikologjike tek kurvat

Rritja e gjinjtë janë normalë gjatë shtatzënisë psikologjike dhe qumështi i prodhuar përfundon duke u rithithur nga trupi i femrës. Por ndonjëherë ndodh mastifi - inflamacion i gjëndrave të qumështit. Prandaj, nëse shfaqen gunga, dhimbje ose lëkurë të skuqur, sigurohuni që të konsultoheni me një veteriner. Prodhimi i qumështit mund të rritet ose të zgjasë më gjatë nësegjinjtë stimulohen. Prandaj, është më mirë të shmangni trajtimin e tyre. Dhe nëse kurva praktikon vetëthithjen e gjinjve, mund të rekomandohet parandalimi i saj me një jakë elizabetiane (e vendosur rreth qafës e bën të pamundur kontaktin e gojës me vetë trupin).

Burimi: Magazine Dogs & Kompania
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.