Si të dalloni nëse qeni juaj ka dhimbje dhëmbi - Simptomat dhe trajtimi

Si të dalloni nëse qeni juaj ka dhimbje dhëmbi - Simptomat dhe trajtimi
Ruben Taylor

Nëse qeni juaj kishte dhimbje dhëmbi, a do ta dinit? Nëse mishi i dhëmbëve është i dobësuar dhe i dhimbshëm, a e vëreni atë? Me siguri jo. Dini si të dalloni shenjat e para të problemeve dentare te qentë dhe shikoni këshilla se çfarë të bëni për të ndihmuar në mbajtjen e dhëmbëve të mikut tuaj me katër këmbë në formë.

Shiko gjithashtu: 20 arsye pse duhet të keni një qen

1. Kuptoni gojën e qenit tuaj

Ashtu si njerëzit, qentë mund të thyejnë ose thyejnë dhëmbët e tyre. Dhe ashtu si ne, edhe ata mund të vuajnë nga sëmundjet e mishrave të dhëmbëve. Qentë kanë pesë herë më shumë gjasa të zhvillojnë probleme me mishrat e dhëmbëve sesa njerëzit, për disa arsye. Së pari, qentë kanë një gojë alkaline, e cila ndihmon në formimin e pllakave. Së dyti, ndryshe nga njerëzit, qentë nuk priren t'i lajnë dhëmbët çdo ditë.

“Pllaka përbëhet nga pështymë, mbetje ushqimore, qeliza të vdekura nga mukozën e gojës, bakteret e gojës dhe nga -produkte,” thotë Colleen O'Morrow, DVM, anëtare e Akademisë së Stomatologjisë Veterinare dhe dentisti veterinar që shërben në Manitoba, Kanada. "Ndërsa pllakat trashet nga mos larja e përditshme, bakteret shumohen."

Kur kjo ndodh, problemet gjithashtu shumohen. Ndërsa bakteret rriten, goja e qenit tuaj mobilizon qelizat për të luftuar pushtimin. Këto qeliza të mobilizuara kombinohen me bakteret për të shkaktuar inflamacion dhe shkatërrim të indeve në gojën e qenit tuaj. Me avancimin einflamacioni dhe shkatërrimi i indeve, pason shkatërrimi i kockave, i cili përfundimisht çon në humbjen e dhëmbëve - dhe shumë dhimbje për qenin tuaj.

2. Kini kujdes: qentë rrallë tregojnë shenja dhimbje dhëmbi

Edhe me një dhëmb të çarë ose sëmundje periodontale që dëmton mishrat e dhëmbëve rreth dhëmbit, qeni juaj ka të ngjarë të hajë si zakonisht, të festojë kur të mbërrini në shtëpi dhe të veprojë si i njëjti qen që njihni dhe doni.

Qeni juaj mund të ketë dhimbje kronike pa e ditur ju. Pse? Qentë kanë evoluar për të fshehur dhimbjen kronike. Instinkti i tyre i kafshëve është të mos tregojnë shenja dobësie.

“Në përvojën time, shenja numër 1 e sëmundjes periodontale nuk po tregon shenja,” thotë Brett Beckman, DVM, FAVD, DAVDC, DAAPM, një dentist veterinar. i cili punon në Florida dhe Xhorxhia, në Shtetet e Bashkuara.

“Numri i pacientëve që vijnë tek unë për dhimbje është më pak se 5%,” thotë Beckman, ndërsa më shumë se 80% e qenve kanë sëmundje periodontale për shkak të deri rreth 3 vjeç. "Dua të këmbëngulë në këtë pikë," thotë Beckman, "pothuajse gjithmonë nuk ka asnjë shenjë" të një dhimbje dhëmbi.

3. Njihuni me simptomat kryesore të problemeve dentare

Megjithatë, pasi një problem dentar është avancuar, ju mund të shihni disa simptoma, duke përfshirë:

• Mishrat e kuqe ose gjakderdhje

• Gjak në lodrën e përtypjes

• Vokalizimi kur gogëton ose ha

• Humbja edhëmbë

• Erë e keqe e gojës

• gunga ose ënjtje në gojë

• pështymë e rrëshqitshme ose e përgjakshme

• Drojë me kokë (ai nuk e bën dua të prekësh kokën)

• Vështirësi në marrjen e ushqimit

• Përtypje vetëm me njërën anë të gojës

• Rrjedhje nga hunda dhe teshtitja (gingiviti i avancuar në kanin e sipërm dhëmbët mund të çojnë në humbjen e kockave midis zgavrës së hundës dhe gojës)

Gjithashtu, kini kujdes për dhëmbët e çngjyruar, të thyer ose të lirshëm. Këto janë shenja që tregojnë se dhëmbët po ju shkojnë keq. Pronarët e qenve shpesh ia atribuojnë këto simptoma moshës.

Shumë gjëra mund të ndodhin në gojën e një qeni — dhe të gjitha ato mund të kalojnë lehtësisht pa u vënë re. Pra, çfarë mund të bëni?

4. Kujdesuni për shëndetin oral të qenit tuaj

Të kujdesesh për shëndetin oral të qenit është si të kujdesesh për tëndin. Për të mbajtur një gojë të shëndetshme, shumë veterinerë rekomandojnë:

• Ekzaminimet vjetore të gojës, radiografitë e dhëmbëve dhe pastrimet e kryera nën anestezi të përgjithshme. Një ekzaminim i plotë oral dhe rreze x janë të vetmet mënyra se si veterineri juaj duhet të shikojë poshtë vijës së mishrave të dhëmbëve, ku fshihet sëmundja. Anestezia e përgjithshme është e nevojshme që veterineri të kontrollojë xhepat rreth dhëmbëve, të heqë gurët sipër dhe poshtë mishrave të dhëmbëve dhe të heqë indet e vdekura. Ekzaminimet dhe pastrimet e bëra pa rreze x dhe anestezi përdoren rrallë.

• Larja e përditshme e dhëmbëve. dhembe te pasterqeni juaj çdo ditë është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar ose ngadalësuar përparimin e sëmundjeve orale. Gjithçka që ju nevojitet është pastë dhëmbësh për qen (e disponueshme në shije të ndryshme si ushqim deti, vanilje, malt, kikirikë, pulë dhe viçi), dhe një furçë dhëmbësh për qen (furçat e dhëmbëve të njeriut janë shumë të mëdha), së bashku me pak durim dhe udhëzim, dhe ju mund të kontrolloni për gunga ose gunga në ose rreth gojës së qenit tuaj, veçanërisht nëse keni ndonjë gungë në njërën anë dhe jo në anën tjetër. Ju mund ta mbani gojën e qenit tuaj të shëndetshme dhe pa dhimbje. Ja se si t'i lani dhëmbët e qenit tuaj.

• Koha për përtypje ditore. Një mënyrë tjetër për të mbajtur gojën e qenit tuaj në formë është t'i jepni atij lodra të përtypë çdo ditë. Zgjidhni lodra të forta gome ose lodra kockash me lëkurë të papërpunuar që përkulen lehtësisht. (Lëkura e papërpunuar mund të shkaktojë probleme gastrointestinale nëse qeni gëlltit një pjesë të madhe.) Veterinerët rekomandojnë gjithashtu që të qëndroni larg ushqimeve dhe lodrave të forta si kockat e najlonit, lëkura e papërpunuar që nuk paloset, thundrat e lopës ose derrit dhe kockat e kafshëve të të gjitha madhësive. llojeve, të papërpunuara ose i gatuar. Dhe mos përdorni topa tenisi, sipërfaqja gërryese e të cilëve mund të dëmtojë dhëmbët e qenit tuaj ndërsa përtypet.

• Ushqim për qen me cilësi të mirë. Ju duhet të flisni me veterinerin tuaj për të parë nëse një "dietë dentare" është e përshtatshme për nevojat e kafshës suaj.qeni. Kjo mund të nënkuptojë të ushqeni qenin tuaj me aditivë që ndihmojnë në parandalimin e ngurtësimit të pllakës, ose ushqime të thata që fërkojnë dhëmbët e tij ndërsa ai përtyp.

5. Ekzaminoni rregullisht dhëmbët e qenit tuaj

Mund të mos dëshironi të diagnostikoni gingivitin ose probleme të tjera serioze orale në gojën e qenit tuaj, por ka gjëra që mund t'i kontrolloni midis pastrimeve vjetore.

• Kërkoni për dhëmbë të thyer ose të zbardhur.

• Kontrolloni erën e gojës, veçanërisht brenda dy muajve të parë pas pastrimit.

• Kërkoni gjakderdhje në enë me ujë ose kur qeni kafshon një lodër .

• Kontrolloni për gunga ose gunga në ose rreth gojës së qenit tuaj, veçanërisht gunga vetëm në njërën anë.

Shiko gjithashtu: Muaji i parë i qenit në shtëpi

• Jini vigjilent për rritjen e rezistencës ndaj larjes së dhëmbëve.

• Vini re nëse qeni juaj po refuzon të hajë.

• Dëgjoni nëse ai rënkon ose qan gjatë ngrënies.

Nëse hasni ndonjë nga këto probleme, flisni menjëherë me veterinerin. Qeni juaj mund të ketë dhimbje dhe ka nevojë për kujdes urgjent oral.

Shmangni që qeni juaj të ketë dhëmbë si shkronjat B, C dhe D në foto:

Shiko më shumë:

– Mësoni si të shmangni erën e keqe të gojës tek qeni juaj

– Mësoni se si t’i lani dhëmbët e qenit tuaj
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.