Si të ktheni një qen që u lirua ose iku

Si të ktheni një qen që u lirua ose iku
Ruben Taylor

Keni pasur ndonjëherë një qen që i ka shpëtuar krahëve, makinës ose shtëpisë tuaj? Cila është gjëja e parë që bëni? Nëse jeni si shumica e njerëzve, ju e ndiqni atë. Ata vrapojnë dhe pastaj ju vraponi. Duket thuajse instinktive, apo jo?

ËSHTË ME VËRTETË INSTINKT që merr përsipër kur vrapojmë pas qenit tonë që ka ikur. Nuk është diçka që bëjmë vetëm kur lirohen kafshët tona, por diçka që bëjmë kur qeni i një miku largohet nga shtëpia ose kur shohim një qen që vrapon në rrugë ose përgjatë autostradës. Ka një video të fundit që tregon oficerët e policisë duke ndjekur një qen në një autostradë në Kaliforni. Ata kurrë nuk arritën ta kapnin atë.

Shiko gjithashtu: Raca qensh që lehin shumë

Ja se si ta ndaloni qenin tuaj të ikë nga shtëpia.

Problemi me instinktin tonë të parë (për të ndjekur) është se ne rrallë i afrohemi kapjes ato. Në fakt, sa më shumë vrapojmë, aq më shumë vrapojnë ata dhe në shumicën e rasteve vrapojnë edhe më tej dhe më shpejt. Duhet të jetë shumë e frikshme të shohësh një bandë njerëzish që të ndjekin. Një qen nuk ndalet dhe mendon: "A më lëndon ky person?" Nr. Ndoshta do të mendojë: “Jam në rrezik. Më duhet të vrapoj!”

E vërteta është se mund të jetë shumë e vështirë të shkosh kundër instinktit për të ndjekur një qen që ka ikur, por vërtet duhet të mësojmë, sepse kur ndjekim rrezikojmë. të vënies në rrezik veten dhe kafshën.

Ajo që është instinktive është pikërisht ajo që mund ta vendosë qenin në rrezik më të madh.

KaMësova shumë nga puna në strehën tonë lokale të kafshëve, por më e dobishme ishte se si të rikthehej një qen i arratisur pasi të kishte rrëshqitur nga zinxhiri. Mendova se mund të ishte e dobishme t'i ndaja ato këtu me shpresën për të parandaluar edhe një familje tjetër dhe Samaritanin e Mirë që të ndjejnë dhimbjen e asaj që i ndodhi Martit. (Ju lutemi vini re: këto mund të mos funksionojnë për të gjithë qentë, por kanë funksionuar për shumë.)

Çfarë duhet të bëni kur një qen ikën

Ndalo, tërhiquni dhe shtrihuni

Mund të tingëllojë budallallëk, por qenve u duket e çuditshme sjellja. Kur nuk i ndiqni dhe shtriheni, një qen do të jetë kurioz dhe shpesh do të kthehet për të parë nëse jeni mirë ose për të parë se çfarë po bëni. një top

Kjo është gjithashtu një sjellje kurioze për një qen. Për shkak se ju nuk jeni duke lëvizur dhe duart tuaja janë rreth kokës, ata ju shohin si më pak një kërcënim dhe do të vijnë të kontrollojnë. Kjo u jep atyre një shans për t'ju nuhatur dhe për të kuptuar se jeni ju, pronari i tyre, ose ju lejon t'i përkëdhelni dhe t'i kapni për jakën.

Vraponi në drejtim të kundërt

Çfarë? Ik nga qeni? Kjo është e drejtë. Disa qen duan një ndjekje të mirë. Në vend që t'i ndiqni ata, lërini t'ju ndjekin. Edhe nëse qeni nuk është gati për një ndjekje të mirë, ai mund të bëhet kurioz për sjelljen tuaj të çuditshme dhe t'ju ndjekë derisa të mundeni.çojeni atë në një ndërtesë ose makinë ose diku ku është më e lehtë për të.

Uluni me shpinë ose anash qenit dhe prisni

Përsëri, qentë janë të intriguar me këtë sjellje të çuditshme dhe do bëhu kureshtar dhe afrohu. Avantazhi tjetër është se duke u ulur me anën tuaj ose mbrapa ndaj tyre ju dukeni më pak kërcënues dhe ata do të kenë më shumë gjasa të afrohen. Nëse keni ushqime të mira, vendosni disa përreth për t'i tërhequr ato.

Shiko gjithashtu: 30 këshilla për ata që kanë një qen të ri

Hapni derën e makinës dhe pyesni qenin nëse dëshiron të shkojë për një shëtitje

Tingëllon shumë e thjeshtë dhe budalla për të qenë e vërtetë, por shumë qen mashtrohen për t'u futur në makinë sepse u është kërkuar të dalin për shëtitje. Ka kuptim, veçanërisht nëse qeni ka mësuar ta shoqërojë makinën me gjëra të mira (p.sh. parku).

Megjithëse nuk janë garanci, ato janë mënyra më efikase për të tërhequr një qen sesa ta ndjekësh atë. Një qen vrapon më shpejt se ju, vështirë se do ta arrini. Çelësi është të luftoni instinktin tuaj për ta ndjekur atë dhe të bëni diçka që nuk është aq instinktive. Në vend të kësaj, bëni atë që ju duket kundërintuitive si për ju ashtu edhe për qenin.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.