Si të zgjidhni tenxheren e duhur për qenin tuaj

Si të zgjidhni tenxheren e duhur për qenin tuaj
Ruben Taylor

Ky është një UDHËZUES DEFINITIV për ju që të dini se si të zgjidhni saktë një tenxhere për qenin tuaj. Ka disa gjëra që duhet të keni parasysh kur zgjidhni një ushqyes dhe një pije për qenin tuaj.

Është e rëndësishme që ta mbani të pastër tasin e qenit tuaj për të shmangur mykun dhe për të parandaluar që mushkonjat të lëshojnë vezët e tyre në ujë. Shihni këtu se si t'i pastroni kupat në mënyrë korrekte.

Si të zgjidhni kupat e qenit tuaj

MADHËSIA

Blerja e një tasi shumë të madh për ushqimin e qenit tuaj nuk është një ide e mirë . Kur blini një tenxhere shumë të madhe, prirja është që mësuesi ta mbushë këtë tenxhere dhe të përfundojë duke dhënë më shumë ushqim seç duhet, madje duke shkaktuar obezitet tek qeni. Duke blerë një tas me ushqim të madhësisë së duhur, nuk keni përshtypjen se po i jepni “shumë pak ushqim”.

Shihni këtu se si ta ushqeni qenin tuaj sasinë e duhur të ushqimit. Përdorni një peshore për të parë peshën e duhur dhe matni atë sasi në një filxhan gjizë. Vizualizoni se sa gotë duhet të mbushni dhe përdorni gjithmonë atë masë. Mbani mend: sasia është ditore, ndaj duhet ta ndani me dy, për të dhënë në mëngjes dhe në mbrëmje në rastin e të rriturve dhe tre herë në ditë në rastin e këlyshëve.

Enxhere me ujë mund të jetë 2 deri në 4 herë më e madhe se tasi i ushqimit, por mos harroni të ndryshoni gjithmonë ujin e qenit tuaj edhe nëse nuk ju ka mbaruar uji.

LARTËSIA

Vendosnitenxheret e qenit tuaj në lartësinë e duhur mund të jenë një mënyrë e mirë për të përmirësuar qëndrimin e tij dhe për të lehtësuar tretjen. Përveç kësaj, mund të jetë një lehtësim për qentë me probleme kyçesh, pasi ata nuk duhet të përkulen aq shumë për të marrë ushqimin.

Qentë me probleme refluksi, të cilët vjellin pas ngrënies ose mbyten, mund të përmirësohen shumë nëse hanë ushqimin e tyre dhe pinë ujin e tyre në tenxhere të varura. Mendoni të blini një nga këto për qenin tuaj, duke respektuar lartësinë e duhur siç tregohet në imazhin e mësipërm.

AUTOMATIKE OSE NORMAL

Tasa automatike të ushqimit sa ujë mund të jetë shumë i dobishëm, megjithatë, ato kanë disa disavantazhe. Së pari, lënia e ushqimit në dispozicion të qenit tuaj nuk është e mirë për të, pasi ai ha sipas dëshirës dhe mund të bëhet i trashë. Përveç kësaj, ju humbisni kontrollin e sasisë së ushqimit që ai ha dhe nuk e dini nëse ai ka rritur apo ulur sasinë e ushqimit.

Sipas mendimit të kësaj faqeje, preferoni gjithmonë tenxheren normale dhe vendosni atë të qenit tuaj oraret e vakteve , me sasine e duhur.

SASIA

Mund te blesh vetem nje tenxhere per ushqim, por eshte mire te kesh disa tenxhere me uje ne shtepi, sepse qeni juaj mund te jete edhe dembel për të shkuar edhe me ujë, siç e kemi përmendur tashmë në këtë artikull.

Blini disa dhe vendosini nëpër dhomat e shtëpisë tuaj në mënyrë që qeni juaj të kalojë gjithmonë pranë dhe një tenxhere.

MATERIALI

ÇelikuStainless: është alternativa më e mirë. Janë të qëndrueshme, rezistente, mund të lahen me sfungjer ose në makinë larëse enësh. Ato zgjasin gjithë jetën e qenit dhe, nëse është e nevojshme, mund të digjen për të eliminuar bakteret. Ata kushtojnë pak më shumë, por vlera ia vlen në fund. Ato mund të gjenden me ose pa gomë që nuk rrëshqet. Ju paralajmërojmë se edhe pse tenxherja zgjat gjithë jetën, kjo gomë vjetërohet dhe konsumohet. Megjithatë, nuk ka asnjë problem, thjesht hiqeni atë dhe vendosni tenxheret sipër një tapeti, të cilin rastësisht ju rekomandojmë që të mos lagni dyshemenë e shtëpisë.

Alumini: një opsion i lirë dhe rezistent, por alumini krijon brazda (rrudha në material) dhe lëshon grimca alumini në ushqimin dhe ujin e qenit tuaj, gjë që nuk është e mirë për të.

Shiko gjithashtu: raca më pak inteligjente

Qeramika: janë të lehta për t'u pastruar dhe për më tepër ato mund të gjenden në modele të ndryshme dhe dizajne të lezetshme që përshtaten me shtëpinë tuaj. Megjithatë, ato janë të brishta dhe mund të thyhen lehtësisht.

Plastika: është materiali më i përdorur dhe më i lirë në treg. Ata duhet të zëvendësohen mjaft shpesh pasi krijojnë gropa dhe lëshojnë grimca plastike në ushqim dhe ujë. Gjithashtu, disa kafshë janë alergjike ndaj plastikës, mësuesi mendon se është ushqimi, por problemi është në tenxhere.

Shiko gjithashtu: Pse dridhen qentë kur flenë?

Shikoni videon e Halinës që demonstron se sa të pastra kupat e qenit tuaj :
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.