Vaksinimet dhe orari i vaksinimit për qentë

Vaksinimet dhe orari i vaksinimit për qentë
Ruben Taylor

Çfarë vaksinash duhet të ketë qeni im? Po sikur të mos ishte vaksinuar kurrë? Kur janë këto vaksina? Mësoni më shumë dhe shikoni orarin e vaksinimit për qenin tuaj.

Është e rëndësishme të dini se vaksinat që duhet të marrë qeni juaj dhe intervalet midis dozave duhet të jenë në diskrecionin e veterinerit përgjegjës e qenit tuaj. Këtu në Tudo sobre Cachorros, ne kërkojmë të sqarojmë dyshimet tuaja dhe t'ju ofrojmë një orar vaksinimi në mënyrë që të mund të ndiqni vaksinat e qenit tuaj. Pavarësisht nga vaksinat që do të aplikojë veterineri, vaksinat e shumta (V8 ose V10) dhe kundër tërbimit janë të detyrueshme në çdo program vaksinimi.

Qentë e rritur që nuk janë vaksinuar kurrë ose këlyshët që kanë kaluar moshën për të vaksinimi duhet të marrë tre doza të vaksinës së shumëfishtë (me një interval prej 21 ditësh ndërmjet tyre) dhe një dozë vaksine kundër tërbimit. Kjo vlen edhe për qentë “të panjohur”, kur nuk dihet nëse janë vaksinuar një ditë. Domethënë, vaksinat V8 ose V10 duhet të bëhen kur qeni është përkatësisht 45, 66 dhe 87 ditësh. Pas plotësimit të 129 ditëve të jetës, këlyshët duhet të vaksinohen kundër tërbimit, duke siguruar imunitet nga një sëmundje tjetër. Të dyja vaksinat (v8 + tërbimi) duhet të rinovohen çdo vit.

Përveç këtyre vaksinave, ekziston imunizimi kundër leishmaniozës ose kala-azar, një zoonozë e rëndësishme (sëmundje që mund të transmetohet nga kafshët te kafshët) .qenie Njerezore). Kjo vaksinë aplikohet në rajonet ku sëmundja është e zakonshme dhe duhet të paraprihet nga teste për të zbuluar nëse qeni tashmë e ka sëmundjen.

Këlyshët më të rinj se 45 ditë, përveç rasteve kur kurva që lindi këlyshët nuk është vaksinuar kurrë, pasi vaksinat mund të çaktivizohen nga antitrupat që kalojnë nga nëna tek këlyshi. Kjo është një nga arsyet pse duhet të merrni vetëm një qenush 2 deri në 3 muajsh, mundësisht me të paktën 2 doza të vaksinës v8 ose v10 (d.m.th. këlyshi duhet të jetë së paku 66 ditësh). Shihni këtu artikullin tonë mbi kohën ideale për të hequr një qenush nga mbeturinat.

Dallimet midis vaksinës V8, V10 dhe V11

Nuk ka asnjë më të mirë se tjetri, kjo varet. V8 mbron nga sëmundjet e mëposhtme:

– Distemper

– Hepatiti infektiv i qenit

– Adenovirus

– Coronavirus

– Parainfluenza e qenit

– Parvovirus

– Leptospiroza e qenit

Dallimi është se v10, v11, v12, etj. përfshijnë serovarë të tjerë të baktereve leptospira. Dhe ndërsa kjo tingëllon mirë, në fakt mund të jetë kot. Kjo është për shkak se çdo rajon ka më shumë probabilitet për një ose një lloj tjetër. Ka më shumë se 250 lloje ekzistuese dhe ato që bashkojnë në këto vaksina janë ato me probabilitetin më të lartë, sipas rajonit.

Pra, V10 dhe V11 mbrojnë disa lloje të leptospirozës që nuk janë gjetur kurrë këtu në Braziliu zbulua se ekzistonin prova.

Vaksina Giardia

Shumica e veterinerëve rekomandojnë administrimin e kësaj vaksine, e cila nuk e parandalon plotësisht qenin nga infektimi me giardia, por do të ngadalësojë efektet e giardiasis. Domethënë, qeni mund të ketë edhe giardia, por në një formë më të butë. Kjo vaksinë jepet në 2 doza me një interval prej 15 ditësh.

Reagimet e vaksinës tek këlyshët

Disa ndryshime në sjelljen e qenve të vaksinuar janë të zakonshme:

– ethe

– edemë në rajonin ku është aplikuar vaksina (ënjtje)

– sexhde (qeni është “poshtë” dhe i dekurajuar)

Këto efekte duhet të kalojnë brenda 24 orëve, informoni gjithmonë konsultohuni me veterinerin tuaj për çdo ndryshim në sjelljen e qenit tuaj.

Dallimi midis vaksinave vendase dhe atyre të importuara

Ne bëmë një video në kanalin tonë duke folur për ndryshimet midis vaksinave vendase dhe atyre të importuara. Është e domosdoshme të shikoni këtë video pasi mund t'i shpëtojë jetën qenit tuaj:

Kalendari i vaksinimit për qentë

Në ditën e vaksinimit rekomandohet:

– Qentë e urtë duhet të kenë një zinxhir dhe plumb, të udhëhiqen nga njerëz mjaft të mëdhenj për t'i kontrolluar dhe mbajtur kur marrin vaksinën.

– Fëmijët nuk duhet të marrin kafshë për t'u vaksinuar.

– Kafshët e egra duhet të kenë surrat për të shmangur çdo rrezik agresioni ndaj pronarit ose të tjerëvenjerëzit.

– Macet natyrisht janë shumë të frikësuara dhe duhen mbajtur në kuti transporti ose të ngjashme, për të shmangur arratisjen ose aksidentet.

– Kafshët e sëmura nuk duhet të vaksinohen. Shembuj: kafshët me diarre, rrjedhje të syrit ose hundës, pa oreks, kafshë që po shërohen nga operacionet ose sëmundje të tjera.

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Metoda më e mirë për ju edukimi i një qeni bëhet përmes Krijimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Shiko gjithashtu: Pse ulërin qeni?

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).

Produkte thelbësore për qenin tuaj

Përdorni kuponin BOASVINDAS dhe përfitoni 10% ulje në blerjen tuaj të parë!

Vaksina falas kundër tërbimit

Për të mbrojtur kundër tërbimit, Bashkia e PS ofron falas vaksinimi . Fushatat zhvillohen gjithmonë në gusht dhe ka poste të përhershme që vaksinojnë gjatë gjithë vitit.todo.

Adresat e stacioneve të vaksinimit kundër tërbimit në qytetin e São Paulo:

Butantã – Av. Caxingui, 656 – Telefon: 3721-7698

Cidade Ademar – Rua Maria Cuofono Salzano, 185 – Telefon: 5675-4224

Ermelino Matarazzo – Av. São Miguel, 5977 – Telefon: 2042-6018

Guaianazes – Rua Hipólito de Camargo, 280 – Telefon: 2553-2833

Itaim Paulista – Rua Ererê, 260 – Telefon: 2023<- 3>

Mooca – Rua dos Trilhos, 869 – Telefon: 2692-0644

Perus – Rua Sales Gomes, 130 – Telefon: 3917-6177

Santana – Rua Santa Eulália, 86 – Telefoni: 3397-8900

Lexo më shumë:

Sëmundja e rriqrave (Ehrlichiosis)

Distemper

Rabies

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth racës DobermanRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.