A mund të hanë qentë mango?

A mund të hanë qentë mango?
Ruben Taylor

A e keni dëgjuar shprehjen "qeni që thith mango"? Kjo frazë përdoret për të folur për diçka që është e shëmtuar, por le të pajtohemi se është e pamundur që qentë të jenë të shëmtuar, ata janë të mrekullueshëm. A e keni ushqyer ndonjëherë qenin tuaj me mango? A mund të hanë qentë mango?

Disa ushqime janë toksike për qentë, le të shohim nëse mango është e sigurt për qentë dhe cilat janë përfitimet e saj?

A mund të jepni mango për qenin tuaj?

Shumë njerëzve u pëlqen t'u japin qenve të tyre mango dhe disa qenve u pëlqen ta marrin këtë trajtim. Po, qentë mund të hanë mango pa asnjë problem. Përfshirë mango ka shumë vitamina që janë shumë të mira për qenin. Por merrni disa masa paraprake.

Qeni juaj mund të sëmuret nga ushqimi

Në videon e mëposhtme flasim për faktin që ju përfshini fruta në menunë e qenit tuaj dhe se si kjo mund të pengojë ushqimin tuaj. Shikoni:

Kujdes kur i jepni qenit tuaj mango

Kurrë mos i jepni qenit tuaj gropën e mangos!

Edhe nëse qeni juaj nuk provon për ta gëlltitur gropën (ne dyshojmë shumë pasi ka shije kaq të mirë), ai mund të mbytet aksidentalisht me të pasi gropa është kaq e rrëshqitshme. Në fakt, ajo mund të ngecë në fytin e qenit tuaj dhe të shkaktojë që ai të mbytet me të vërtetë.

Grumbulli është toksik!

Përveç rrezikut të afërt të mbytjes , gropa përmban cianid, i cili është një substancë toksike për qentë.

Hiqni guaskën

Kini veçanërisht kujdes me ata qen qëzakonisht hanë mangot që bien nga këmba, sepse përveç që ofron rrezik për mbytje, lëvozhga është e patretshme dhe mund të shkaktojë acarim në stomakun e qenit.

Nuk e ekzagjeroni sasinë

Nëse nuk i keni dhënë kurrë mango qenit tuaj, filloni duke i dhënë vetëm pak për të parë nëse do të tretet mirë. Një çështje tjetër është se ushqimi ideal për qenin tuaj është një ushqim me cilësi të mirë (ose ushqim natyral i bërë nga një veteriner nutricionist). Snacks, frutat, etj. duhet të përbëjnë vetëm 10% të të ushqyerit total të qenit tuaj.

Nevoja për të larë dhëmbët tuaj

Larja e dhëmbëve të qenit tuaj është shumë e rëndësishme (gjithashtu shiko këtu si larja), por kur jep fruta bëhet edhe më i domosdoshëm sepse frutat janë të pasura me sheqerna.

Shiko gjithashtu: Pse ulërin qeni?

Përfitimet e mangos për qentë

Vitamina A: e shkëlqyer për shikimin

Vitamina B kompleks: ka funksione antioksiduese dhe sistemin nervor

Vitamina E: funksion antioksidues;

Vitamina K: metabolizon proteinat dhe ndihmon në koagulimin e gjakut

Fibra: shumë e pasur me fibra, e cila është thelbësore për rregullimin e sistemit të tretjes.

Mango ka gjithashtu kalcium, kalium dhe magnez, minerale të rëndësishme për funksionimin e organizmit.

Shikoni në videon më poshtë frutat e preferuara të qenve:

Shiko gjithashtu: tërbimit të qenitRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.