Displasia e ijeve - Qentë paraplegjikë dhe tetraplegjikë

Displasia e ijeve - Qentë paraplegjikë dhe tetraplegjikë
Ruben Taylor

Është gjithnjë e më e zakonshme të shohësh qentë në karrige me rrota duke ecur me kujdestarët e tyre në rrugë. Unë jam veçanërisht i lumtur, pasi kam dëgjuar njerëz që komentojnë se kanë sakrifikuar qentë e tyre që u bënë paraplegjikë, pasi duhet punë për t'u kujdesur për ta dhe, teorikisht, nuk është më e mundur të bësh një jetë "normale". Ne, në Tudo sobre Cachorros, vendosëm të flasim për këtë temë për të sqaruar arsyet kryesore të paraplegjisë, për të shpjeguar se si ndodh sëmundja më e zakonshme që mund të çojë në paralizë të këmbëve të pasme - Displasia koksofemural dhe për të rritur ndërgjegjësimin. e tutorëve dhe tutorëve të ardhshëm se një qen paraplegjik mund të jetë një qen shumë i lumtur.

Ja se si të bëni një karrige me rrota për qentë.

Kolumnistja jonë e dashur Juliana shkroi këtë artikull për TSC:

Ka një sërë lëndimesh që mund të prekin qentë që çojnë në paralizë të gjymtyrëve. Ndër to mund të veçojmë lëndimet neurologjike, muskulore dhe kyçe. Në këtë artikull do të flasim më gjerësisht për disa karakteristika që mund ta çojnë kafshën në paralizë dhe më hollësisht për Displazinë Koksofemural (DCF) e cila është sëmundja më e zakonshme që shfaqet.

Ataksia, ose mungesa e koordinimit, lind kur rrugët ndijore përgjegjëse për transmetimin e sinjaleve që kontrollojnë proprioceptimin prishen. Më së shpeshti shfaqet si pasojë e sëmundjes së palcës kurrizore , portrauma dytësore ose tendosje fizike.

Mielopatia degjenerative : zakonisht prek qentë e moshuar (mbi 5 vjeç) të racave German Shepherd, Husky Siberian dhe Chesapeake Bay Retriever, duke shkaktuar ngadalë humbjen e humbjes progresive të proprioceptimi, paraliza e gjymtyrëve të pasme për shkak të lezionit të neuronit të sipërm motorik.

Paraliza e rriqrave : shenjat shfaqen 5 deri në 9 ditë pas ngjitjes së rriqrës. Kafsha paraqet dobësi të gjymtyrëve të legenit duke evoluar me shpejtësi në dekubit (të shtrirë në anën e saj) në 24 deri në 72 orë, gjë që rezulton në paralizë të plotë të Neuronit të Poshtëm motorik.

Botulizmi : ai është e rrallë te qentë, si rezultat i gëlltitjes së ushqimit të prishur ose kufomës së një kafshe të dekompozuar që përmban toksinën e tipit C të prodhuar nga bakteri Clostridium botulinum , i cili shkakton paralizë të plotë të Neuronit të Poshtëm Motor.

Sëmundja degjenerative e kyçeve (DAD) : është një çrregullim kronik, progresiv, jo-inflamator që rezulton në dëmtim të kërcit të kyçeve dhe ndryshime degjenerative dhe proliferative. Dëmtimi fillestar i kërceve artikulare mund të jetë një fenomen idiopatik ose si rezultat i stresit mekanik jonormal (siç është trauma). Si simptomë, fillimisht paraqet ngurtësi dhe çalim të kyçeve që mund të maskohen kur kafsha ngrohet përmes ushtrimeve fizike. MasaNdërsa DAD përparon, fibroza dhe dhimbja e krijuar mund të çojnë në ulje të tolerancës ndaj ushtrimeve, klaudikacion të vazhdueshëm dhe, në rastet më të rënda, atrofi të muskujve. Një nyje e vetme ose disa mund të preken.

QENI IM ËSHTË PARAPLEGJIK. DHE TANI?

Ajo që është e rëndësishme për ne të dimë është se, pavarësisht se cili faktor e çoi qenin tuaj në një proces paralize, në shumë raste eutanazia nuk është e nevojshme, pasi ka trajtime efikase dhe, në fund të fundit, shembull, kur paraliza është vërtet e instaluar, ka karrige të përshtatura për qentë që mund të kenë një jetë të shëndetshme kur përshtaten me to, si dhe pelena të përshtatshme për qentë për të ruajtur higjienën e kafshës kur ajo ka humbur kontrollin nervor kur bën nevojat. Çështja këtu është shumë e veçantë për pronarin në lidhje me disponueshmërinë e trajtimit për qenin, pasi ato përfshijnë çështje financiare, kohë dhe kujdesin e një njeriu.

Është gjithashtu shumë e rëndësishme që tutori të jetë i vëmendshëm ndaj kafsha që në momentin e lindjes.përvetësimi i saj duke bërë një skanim nga kujdesi i mjekut veteriner për çdo problem që kafsha nuk e ka ende, por që mund ta ketë, si dhe në rastet e Displazisë së Hip-it, duke pasur njohuri për gjeneratat e mëparshme të qenushit.

DËSHMITJET

Julia dhe qeni i saj Mocinha

“Historia jonë filloinë një mënyrë klasike: Mora një email që thoshte se nëse dikush nuk e merrte qenin që ishte në një klinikë në Osasco deri në fund të asaj dite, ai do të eutanizohej të nesërmen. Edhe pse e dija që nuk mund ta mbaja qenin, sepse i kisha tashmë 5, shkova atje për ta shpëtuar.

Kur arrita atje, gruaja më tregoi kafazin dhe më tha: është kjo vajzë e vogël këtu . Mirë, ajo u largua prej andej me emrin: MOCINHA.

E çova për të jetuar në shtëpinë e gjyshërve të mi në Campos do Jordão. Ajo e donte vendin, shumë hapësirë ​​për të vrapuar dhe 3 qen për të luajtur me të.

Për një vit gjithçka shkoi mirë dhe unë shkova ta vizitoja gjatë fundjavave. Derisa një ditë, kur arrita atje, Mocinha po tërhiqte zvarrë. Në mënyrë misterioze. Veterineri atje nuk e dinte se çfarë ishte dhe ishte një gjë e papritur. Nuk kisha asnjë dyshim: u ktheva me të në Sao Paulo për të kërkuar trajtim. Asnjë veteriner nuk mund të thoshte me siguri se çfarë ka ajo. Por duke qenë se ajo mund të tundë bishtin, ata menduan se ajo do të ecte përsëri. Filluam të bënim një trajtim me akupunkturë. Dhe e çova për të bërë nevojat e saj me një peshqir si mbështetje. Koha kalonte dhe ajo nuk eci më. Derisa më njoftuan se nuk kisha më shpresë, ajo nuk do të ecte më. Dhe sigurisht, ishte më se e vendosur që Mocinha të ishte zyrtarisht pjesë e familjes.

Kështu, porosita sediljen e makinës. Ajo u përshtat shumë mirë. Çdo ditë ai del për shëtitje dhe është foshnja eshesh në rrugën e pasme.

Në fillim ajo dilte shpesh dhe lagte krevatin, por me kalimin e kohës mësoi të na tregonte kohën e duhur për ta çuar në tualet. Ajo qan pak.

Ne luajmë me të në shtrat dhe kur ajo është në sediljen e makinës, ajo zakonisht luan me qentë e tjerë. Ku do ta marr me vete. Meqenëse unë punoj natën dhe i dashuri im ditën, është perfekt. Ajo nuk është kurrë e pastrehë. Me pak fjalë, Mocinha është shoqëruesja ime e madhe. Ne jemi gozhdë dhe mish. Dhe mund të them se ajo është shumë e lumtur dhe e dashuruar!

Disa këshilla:

– Unë gjithmonë lë një lodër në shtrat që ajo të përtypë.

– Mos lini shumë kohë në sediljen e makinës sepse ju dhemb. Kujdesuni mirë për skuqjet e shkaktuara nga sedilja e makinës. Dhe nëse ka një fazë ku karrigia po dhemb shumë, merre atë në peshqir.

– Gjithmonë lini ujin brenda mundësive të qenit.

Javën e kaluar ajo shkoi te një veteriner i ri e cila ishte e intriguar edhe nga fakti se ajo mund të tundë bishtin. Ai mendon se kjo paralizë mund të jetë një vazhdim i sëmundjes.”

Janaína Reis dhe qeni i saj i vogël Doralice

Shiko gjithashtu: Muaji i parë i qenit në shtëpi

“Më 29.06.2011 gjeta se, në CCZ në Santo André, kishte një qen paraplegjik, të cilin e kishin braktisur NË NJË KARRIÇE, dhe e cila do të eutanizohej brenda disa ditësh nëse ajo nuk do të birësohej. Ishte e pamundur ta shpërfillja këtë rast dhe vendosa, së bashku me 4 shokë, ta largoja që andej.

Doralice erdhi tek unëmë 01.07.2011. Isha shumë e dobët, e dobët, e pistë dhe me diarre. Ne filluam kujdesin: dush, deworming, radiografi të shtyllës kurrizore dhe trajtim për diarre.

Doralice u shfaq në programin Estação Pet, nga Luisa Mell, dhe me këtë mundëm të kryenim tomografinë dhe magnetike provimet e rezonancës, të cilat u dhuruan nga dy spitale të mëdha veterinare në São Paulo (përkatësisht Spitali Koala dhe Spitali Cães e Gatos Dr. Hato, në Osasco).

Në këto provime zbuluam se rasti i Doralice ishte i pakthyeshëm dhe se nuk kishte asnjë mundësi për një operacion korrigjues.

Disa ditë pas kryerjes së MRI, Doralice zhvilloi një infeksion të mitrës dhe duhej të operohej me nxitim.

Shërimi i saj ishte i shkëlqyeshëm dhe meqë atëherë Doralice ka pasur një shëndet të 'hekurt'. .

Doralice ka një jetë praktikisht normale: ajo ha, luan, lëviz vetë, pavarësisht nga paraliza e gjymtyrëve të legenit. Ne e përdorim karrocën vetëm për të ecur në rrugë.

Doralice është përshtatur shumë mirë me gjendjen e saj të re dhe guxoj të them se ajo nuk ka kufizime të mëdha në jetën e saj të përditshme. Doralice ka nevojë për ndihmë vetëm për të zbrazur fshikëzën e saj, sepse me paralizën ajo humbi aftësinë për t'u kontraktuar dhe zbrazur vetë. Është e nevojshme të ngjeshni fshikëzën 3 ose 4 herë në ditë.

Doralice ishte një dhuratë në jetën time. Në fillim ideja ishte të kërkoja njëprind birësues për të, por kjo u bë e pamundur pas lidhjes që krijuam.

Sot nuk do të dija të jetoja pa 'chulezenta' time…”

Referencat:

COUTO, N. Manual i mjekësisë së brendshme për kafshët e vogla. Ed. 2. Rio de Janeiro: Elsevier, 2006.

ROCHA, F. P. C. S., et al. Displasia e ijeve te qentë. Revista Shkencore Elektronike e Mjekësisë Veterinare. Heron, n.11, 2008.

ajo gjithashtu mund të rezultojë nga disfunksioni cerebellarose sëmundja vestibulare.

sëmundja e palcës kurrizore nxit ataksi (moskoordinim) të gjymtyrëve të shoqëruar nga një farë mase të dobësisë ose paralizës. Në sëmundjen vestibulare ka moskoordinim dhe humbje të ekuilibrit, të shoqëruar me animin e kokës dhe nistagmusin (dridhje syri). Dhe në sëmundja cerebelare karakterizohet nga moskoordinim i kokës, qafës dhe katër gjymtyrëve; lëvizjet e kokës, qafës dhe gjymtyrëve janë të vrullshme dhe të pakontrolluara; ecja është e shtrirë dhe me hapa të lartë (sikur po bën një hap më të gjatë se këmba).

Çfarë është Displasia e Hip (Koksofemural)

Displasia koksofemorale tek qentë (DCF) është një ndryshim në lidhjen midis kokës së femurit dhe acetabulumit (struktura që lidh legenin me femurin).

Transmetimi i tij është i trashëguar, recesiv, i ndërprerë dhe poligjenik, d.m.th. mund të ketë disa gjene që kontribuojnë në këtë ndryshim. Në lidhje me trashëgiminë, ushqimin, faktorët biomekanikë dhe mjedisin në të cilin ndodhet kafsha mund të përkeqësojnë gjendjen e displazisë. Mjedisi të cilit po i referohem mund të jetë p.sh. lloji i dyshemesë, sa më i lëmuar dyshemeja, aq më të mëdha janë mundësitë që qeni të rrëshqasë, të pësojë një aksident, një zhvendosje, duke e rënduar kështu problemin.

Simptomat e displazisë

Shenjat klinike të displazisëkoksofemural ndryshon shumë dhe mund të paraqesë klaudikim të njëanshëm ose dypalësh, (d.m.th., njërën ose të dyja këmbët), shpinën e harkuar, peshën e trupit të zhvendosur drejt gjymtyrëve të përparme, me rrotullim anësor të këtyre gjymtyrëve dhe ecje me ecje, sikur do të binte në Në çdo moment .

Shenjat shfaqen zakonisht nga mosha 4 deri në 6 muaj, fillimisht si një çalim i matur që mund të zhvillohet derisa kafsha të humbasë aftësinë për të lëvizur.

Simptomat janë shumë të ndryshme , por ajo që duhet pasur parasysh është vështirësia në ecje, krepitacionet (çarjet) në kyçe (nyje) dhe shenjat e dhimbjes që dalëngadalë bëhen konstante. Kafsha fillon të çalojë në njërën nga këmbët e pasme, me dhimbje gjatë ecjes, atrofi muskulore, lëvizje të ndryshuar (shumë ose pak), të qajë për shkak të dhimbjes, zvarritje në tokë dhe, në varësi të ashpërsisë së rastit. siç është përmendur tashmë, humbet lëvizja e këmbëve të pasme .

Ka qen që kanë vetëm displazi, nuk paraqesin dhimbje, këta diagnostikohen vetëm me ekzaminim radiografik, me atë klinik. manifestimet nuk janë gjithmonë në përputhje me gjetjet radiologjike. Studimet statistikore tregojnë se 70% e kafshëve të prekura nga radiografia nuk kanë simptoma dhe vetëm 30% kërkojnë një lloj trajtimi.

Vitet e fundit, shoqatat e mbarështuesve nga të ndryshmeRacat e qenve kanë treguar shqetësim më të madh për Displazinë koksofemorale dhe, po ashtu, pronarët janë më të informuar për problemet që mund të shkaktojë kjo gjendje. Kështu, është thelbësore që veterinerët të përfshihen gjithnjë e më shumë me ekzaminimet radiografike për displazinë, duke ditur t'i interpretojnë ato në mënyrë korrekte. Cilësia radiografike do të varet nga radiografitë e identifikuara siç duhet dhe ato që përputhen me kriteret e pozicionimit të kafshës, standardi i cilësisë së të cilave ofron kushte për vizualizimin e mikrotrabekulimit kockor të kokës dhe qafës femorale, si dhe përcaktimin e saktë të skajeve të kofshës. artikulacioni, sidomos dorsalis i skajit acetabular, përveç madhësisë së filmit, i cili duhet të përfshijë të gjithë legenin dhe nyjet femoro-tibio-patellare të pacientit.

Sëmundja prek shumë raca qensh, duke qenë më shumë e zakonshme në ato të mëdha, si bariu gjerman, Rottweiler, Labrador, Weimaraner, Golden Retriever, Fila Brasileiro, São Bernardo, ndër të tjera. Por edhe në një numër më të vogël rastesh, displazia mund të prekë qentë që kanë ritme më të ulëta rritjeje, pra rritjen e shpejtë të skeletit që nuk u shoqërua siç duhet me rritjen e muskujve të legenit. Meshkujt dhe femrat preken me të njëjtën frekuencë.

Diagnoza e displazisë

Për të kryer diagnozën, përdorniekzaminimi radiografik (Rrezet X), që është një metodë e sigurt përballë disa masave paraprake. Nyjet e ijeve të qenve që përfundimisht zhvillojnë displazi janë strukturore dhe funksionale normale në lindje. Diagnoza radiografike mund të bëhet fillimisht nga mosha gjashtë deri në nëntë muaj, në varësi të ashpërsisë së rastit. Megjithatë, treguesi më i sigurt është që të bëhet në moshën 12 muajsh te qentë e vegjël dhe 18 muajsh për qentë e mëdhenj, pikërisht për shkak të procesit të rritjes së qenve, veçanërisht para mbylljes së pllakave epifizare (janë vende ku ka hapësirë ​​për atë që kërci i qenushit mund të rritet dhe të kalcifikojë kockën formuese), e cila para kësaj moshe mund të japë një rezultat të pasaktë (negativ fals). 2>, diagnoza përfundimtare mund të bëhet vetëm me 24 muaj jetë të kafshës. 3>

Për rezultatin më të mirë të provimit, qeni duhet të agjërojë 8 orë. Ai do të marrë një qetësues për të relaksuar muskulaturën, duke synuar të marrë pozicionimin më të mirë teknik për imazhin më të mirë të mundshëm. Nuk rekomandohet për gratë shtatzëna, pasi mund të dëmtohen këlyshët e tyre, as për qentë femra që kanë lindur më pak se 30 ditë më parë, pasi kockat e tyre ende nuk janë kthyer në normalitet.

Kur blejnë një qen të racave i predispozuar për displazi kokso-femural, duhetduhet të kontrollohen raportet e prindërve dhe gjyshërve dhe disa gjeneratave të mëparshme të kafshës që kanë rezultat negativ për displazi. Kërkoni teste negative të displazisë për prindërit e qenushit. Shikoni këtu se si të zgjidhni një lukuni të mirë.

Megjithatë, për shkak të gjenetikës, edhe me raportet nga prindërit dhe gjyshërit dhe përparimet e bëra, ka një probabilitet të vogël që këlyshi i fituar mund të ketë displazi .

Shkallët e displazisë së hipit

Pas ekzaminimit radiografik, përdoren disa teknika ndihmëse në vlerësimin radiografik, si teknika Norberg, e cila përdor një shkallë dhe kënde për rezultatin e DCF. nepermjet klasifikimeve qe ndahen ne 5 kategori sipas karakteristikave te gjetura:

Klasa A: Nyjet normale te hipit: koka femorale dhe acetabulumi jane kongruente. Këndimi acetabular, sipas Norberg, është afërsisht 105º.

Klasa B: Nyjet koksofemorale afër normalitetit: koka e femurit dhe acetabulumi janë paksa të papërputhshme dhe këndimi acetabular, sipas Norberg, përafërsisht 105º.

Shkalla C: Displasia e lehtë e ijeve: koka e femurit dhe acetabulumi janë të papërputhshme. Këndimi acetabular është afërsisht 100º.

Shkalla D: Displasia e moderuar e hipit: mospërputhja midis kokës femorale dhe acetabulumit është evidente, me shenja tësubluksimi. Këndi acetabular, sipas Norberg, është afërsisht 95º.

Shkalla E: Displasia e rëndë e kofshës: ka ndryshime të dukshme displazike të nyjës së kofshës, me shenja dislokimi ose subluksacion të dallueshëm. Këndi i është më pak se 90°. Ka rrafshim të dukshëm të buzës acetabulare kraniale, deformim të kokës së femurit ose shenja të tjera të osteoartritit.

Trajtimi i displazisë

Trajtimi klinik bazohet në përdorimin e analgjezikëve, anti. -inflamator për të lehtësuar dhimbjen e kafshës, përmirësimin e aftësisë për të lëvizur, kontrollin e peshës së kafshës, pasi obeziteti është një faktor që tendos nyjet, pengon procesin e rikuperimit, fizioterapi (not, ecje), shmangia e kafshës për të ecur. toka e lëmuar , akupunkturë, jep rezultate të mira.

Ka edhe trajtim kirurgjik për rastet që konsiderohen më serioze, teknika më e përdorur është implantimi i një proteze totale të kofshës dhe kjo procedurë praktikohet. vetëm te qentë më të vjetër se dy vjet, pasi kockat duhet të formohen mirë për të mbështetur implantet. Jo vetëm me synimin për të minimizuar dhimbjen, por edhe për të rikthyer funksionalitetin në kofshë dhe për të korrigjuar gabimet gjenetike.

Teknika të tjera kirurgjikale të përdorura mund të jenë edhe: osteotomia e trefishtë, te këlyshët deri në 12 muajsh, mund të jetë nëse ju i drejtoheni këtij operacioni,për sa kohë që kafshët nuk kanë artrit; dartroplastika, një procedurë më e re, për qentë e rinj që nuk kanë kushtet e nevojshme për një osteotomi të trefishtë ose zëvendësim total të ijeve; osteotomia e kokës së femurit, me heqjen e kokës së femurit një procedurë e përdorur si mjeti i fundit; kolocefalektomia; osteotomia intrakanterike; acetakuloplastikë; pektinektomia; denervimi i kapsulës së kyçit.

Si të parandaloni displazinë e hipit

Shmangni obezitetin; kontrolli i sasive të pamjaftueshme ose të tepërta të ushqimit dhe suplementeve për këlyshët, duke mos përshpejtuar rritjen e tyre në mënyrë të papërshtatshme, duke lehtësuar shfaqjen e displazisë së ijeve; ushtrime për këlyshët nga mosha 3 muajsh në mënyrë të moderuar në mënyrë që ata të mund të zhvillojnë në mënyrë të kënaqshme muskujt e legenit dhe asnjëherë më tepër; mjedisi duhet të jetë i favorshëm për kafshën, duke shmangur gjithmonë që ajo të qëndrojë në dysheme të lëmuara; këlyshët duhet të vendosen në tokë të ashpër, në mënyrë që të mos e detyrojnë nyjen; përzgjedhja gjenetike, përvetësimi i kafshëve nga kryqëzimet gjenetike (prindërit dhe gjyshërit) që kanë negativitet për displazinë. Është shumë e rëndësishme të blini qen nga mbarështues seriozë dhe të treguar nga blerës të tjerë. Kryqëzimi i "oborrit të shtëpisë" ndihmon shumë në përhapjen e sëmundjes, pasi ky kontroll shpeshherë nuk bëhet, gjë që gjeneron qindra këlyshë të sëmurë me një mundësi të lartëbëhen paraplegjikë. Kini kujdes kur shisni qen në panaire dhe dyqane kafshësh.

Shkaqe të tjera të paralizës së putrave – qentë paraplegjikë dhe qen katërplegjikë

Virusi i sëmundjes së qenit , kur të ketë arritur Sistemi nervor qendror, simptomat e ngurtësimit të qafës së mitrës, krizat, shenjat cerebellar ose vestibulare, tetrapareza dhe mungesa e koordinimit mund të jenë të pranishme.

Shiko gjithashtu: Gjithçka rreth Qenit të Gjedheve Australiane

Virusi i tërbimit mund të paraqesë shenja të mungesës së koordinimit dhe paralizës të gjymtyrëve të legenit, që evoluojnë për tetraparalizë.

Traumatizmi i palcës kurrizore , më i zakonshmi janë frakturat ose zhvendosjet e shtyllës kurrizore dhe zgjatja traumatike e disqeve ndërvertebrale, të cilat mund të gjenerojnë kalimtare ose paralizë e përkohshme.

Sëmundja akute e diskut intervertebral : kjo është një këputje akute e diskut ndërvertebral dhe është më e zakonshme të ndodhë në racat e vogla si Dachshund, Toy Poodle, Pekingese, Beagle. , Welsh Corgi, Lhasa Apso, Shih Tzu, Yorkshire dhe Cocker Spaniel, të cilat mund të çojnë në paralizë.

Embolia fibrokartilaginoze : si rezultat mund të ndodhë infarkti akut dhe nekroza ishemike e palcës kurrizore e vendosjes së fibrokartilage në arteriet dhe venat e vogla.kalibri. Ky fenomen mund të prekë çdo rajon të palcës kurrizore dhe të rezultojë në parezë ose paralizë. Shkaku nuk dihet. Në rreth gjysmën e rasteve, embolia ndodh menjëherë pas
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.