Gjithçka rreth racës qimedredhur

Gjithçka rreth racës qimedredhur
Ruben Taylor

Qedri është një racë shumë e njohur në Brazil dhe një nga racat më të zgjuara në botë. Ata janë qen dhe shoqërues shumë të zgjuar dhe duan të jenë me pronarin. Termi Micro Toy është i gabuar, qimedredha më e vogël është lodra, përfshirja e "micro" ishte një shpikje e tregut për të rritur shitjet, duke ofruar një qen në miniaturë, i cili është shumë i rrezikshëm për shëndetin. Largohu nga "mbarështuesit" që përdorin këtë term.

Madhësitë e gjigantit, të mesëm, xhuxhit dhe lodrës

Familja (gjigante, e mesme dhe xhuxh): qen gjuetie, shoqërues , qeni i ujit

Familje (lodër): shoqëri, qeni uji

Grupi AKC (gjigant, i mesëm dhe xhuxh): Jo sportistë

Grupi AKC ( lodër): lodra

Shiko gjithashtu: Si është vizioni i qenve

Zona e origjinës: Gjermania dhe Evropa Qendrore

Funksioni origjinal (gjigant, i mesëm dhe xhuxh): kërkim uji, artist

Funksioni origjinal (lodër) : qen prehër

Gjigandi i madhësisë mesatare: 45-60 cm

Madhësia mesatare standarde: 35-45 cm

Xhuxhi i madhësisë mesatare: 28-35 cm

Lodër mesatare Madhësia: 24-28 cm

Emrat e tjerë: Barbone, Poodle

Pozicioni i renditjes së inteligjencës: Pozicioni i dytë

Standardi i racës: kontrolloni këtu

Energjia (gjigante dhe standarde)
Energjia (xhuxhi dhe lodra)
Më pëlqen të luaj (gjigant dhe standard)
Më pëlqen të luaj ( xhuxh dhe lodër)
Miqësi me qen të tjerë (gjigant, standard dhe lodër)
Miqësia me të tjerëtqen (xhuxh)
Miqësi me të huajt (gjigant dhe standard)
Miqësi me të huajt (xhuxh dhe lodër)
Miqësi me kafshë të tjera (gjigante dhe standarde)
Miqësia me kafshët e tjera (xhuxh dhe lodër)
Mbrojtje (gjigante dhe standarde)
Mbrojtje (xhuxhi dhe lodra)
Toleranca ndaj nxehtësisë ( të gjitha)
Toleranca ndaj të ftohtit (gjigant, standard dhe xhuxh)
Toleranca ndaj të ftohtit (lodër)
Kërkesa për ushtrime (gjigante dhe standarde)
Kërkesa për ushtrime (xhuxh)
Kërkesa për ushtrime (lodër)
Lidhja me kujdestarin (gjiganti dhe standardi)
Lidhja me kujdestarin (xhuxhi dhe lodra)
Lehtësia e stërvitjes (të gjitha)
Roje (të gjitha)
Kujdesi higjenik për qenin (të gjithë)

Origjina dhe historia e racës

Megjithëse qen qimedredhur në përgjithësi lidhet me Francën, paraardhësit e tij ishin ndoshta qentë me kaçurrela të Azisë që ndihmuan me tufën dhe më vonë ndoqën shumë rrugë nëpër pjesë të ndryshme të Evropës. Midis paraardhësve të tyre ka edhe shumë qen uji me veshje të ashpër. Ndoshta qen qimedredhur më i vjetër është Barbet, një qen i veshur me kaçurrela që u përhap në të gjithë Francën,Rusia, Hungaria dhe vende të tjera. Por ishte versioni gjerman ai që ushtroi ndikimin më të madh në qimedredhurat moderne. Në fakt, fjala "qen qimedredhur" vjen nga gjermanishtja "pfudel", që do të thotë "pellg uji" ose "për të përhapur ujërat", duke pasqyruar aftësitë e tij në ujë. Në Francë, ai u quajt Caniche ose "qen kanarine", në lidhje me aftësitë e tij si gjuetar rosash. Kështu, me rrënjët e saj baritore dhe ujore, qimedredha është bërë një shoqërues i talentuar i gjuetisë për kafshët e ujit. Poodle u rekrutua gjithashtu si një qen ushtarak, qen udhëzues, qen roje, tërheqës karrocash për artistët dhe përfundoi duke u bërë një atraksion cirku. Leshi i saj ishte i prerë afër për të lehtësuar notin, por lihej pak më i gjatë në qafë për ta mbajtur atë të ngrohtë në ujërat e ftohtë. Edhe pse disa njerëz mendojnë se tufat e leshit rreth këmbëve dhe bishtit shërbenin si mbrojtje gjatë gjuetisë, dëshmitë tregojnë se kjo prerje ka një kuptim dekorativ, që i takon ditëve të tij si artist. Poodle ishte i suksesshëm si një shoqërues elegant për zonjat e sofistikuara. Ai gjithashtu u bë i dashuri i aristokracisë franceze dhe përfundoi duke u bërë qeni simbol i Francës. Prerja e tij karakteristike u theksua dhe u bënë përpjekje të suksesshme për të përsosur ekzemplarë më të vegjël. Poodles hynë në botën e shfaqjeve në fund të viteve 1800. Disa nga shfaqjet e para të qenve qimedredhur ishinkishin flokë të gërshetuar, të ngatërruar, duke formuar gërsheta të gjata, në vend të krehur. Edhe pse tërheqëse, mirëmbajtja e këtij peliku ishte e vështirë dhe moda kaloi në vitin 1900, e zëvendësuar nga stili bouffant, ende në modë. Përafërsisht në të njëjtën kohë, popullariteti i qen qimedredhur në Amerikë u zbeh, dhe në vitet 1920 qimedredhurat ishin zhdukur nga Amerika e Veriut. Në vitet '30, raca bëri një rikthim të vërtetë dhe u bë një nga qentë më të njohur të të gjitha kohërave.

Kuriozitetet rreth qimedredhurit

Shihni në videon më poshtë 15 kuriozitete rreth kësaj race!

Temperamenti gjigant dhe standard i qen qimedredhur

Qen qimedredhur është një nga qentë më inteligjentë dhe më të bindur, që kombinon ekstraminimin e gëzuar me një shije për aventura. Ai i ruan rrënjët e tij të gjuetisë dhe i pëlqen të vrapojë, të notojë dhe të marrë me vete. Ai shkon mirë me të gjithë, megjithëse mund të jetë i rezervuar me të huajt. Ai është i shkëlqyeshëm me fëmijët.

Temperamenti i qen qimedredhur xhuxh

Qedri xhuxh është aktiv, i dashur, i gëzuar, i etur për të kënaqur, inteligjent dhe i bindur dhe nuk është aspak nuk është çudi që raca ka qenë ndër më të njohurat për kaq shumë kohë. Ai është i ndjeshëm, me prirje për t'u lidhur me një person dhe në fillim i rezervuar me të huajt. Ai shkon mirë me fëmijët dhe kafshët e tjera. Disa lehin shumë.

Temperamenti i qen qimedredhur me lodër

Qendrimi i pafytyrë dhe energjik Qedri lodër është një nga racat më të zgjuara dhe më të lehta për t'u trajnuar. Ai është vigjilent,pranues, i gëzuar, i gjallë dhe ka një dëshirë të madhe për të kënaqur. Ai është i përkushtuar ndaj familjes së tij. Ai është pak i rezervuar me të huajt. Të tjerët mund të lehin shumë.

Qen qimedredhur ose Schnauzer

Shihni në videon më poshtë dallimet kryesore midis qen qimedredhur dhe Schnauzer!

Ngjyrat e qen qimedredhur

0>Qedretë nuk duhet të jenë kurrë piebald në 2 ose më shumë ngjyra. Ngjyra është gjithmonë e njëtrajtshme dhe mund të jetë: e zezë, e bardhë, kafe, gri dhe kajsi dhe pjell i kuqërremtë.

Si të kujdeseni për një qimedredhur

Të gjithë qimedredhurit kanë nevojë për shumë ndërveprim me njerëzit. Ata gjithashtu kanë nevojë për stërvitje të përditshme fizike dhe mendore. Disa trajnime të shpejta të bindjes së kombinuar me një shëtitje duhet të jenë pjesë e jetës së përditshme të qen qimedredhur. Qedritë standarde kanë nevojë për më shumë stërvitje dhe mund të shijojnë veçanërisht notin. Asnjë qimedredhur nuk duhet të jetojë jashtë. Show Poodle duhet të lahet çdo ditë, ose çdo javë për veshjet më të shkurtra. Leshi i qen qimedredhur, kur shkrihet, nuk bie. Ajo mbërthehet rreth gëzofit të ri dhe mund të bëhet mat nëse nuk hiqet. Prerjet janë të lehta për t'u mirëmbajtur dhe mund të bëhen çdo katër deri në gjashtë javë.

Produkte thelbësore për qenin tuaj

Përdorni kuponin BOASVINDAS dhe përfitoni 10% ulje në blerjen tuaj të parë!

Shëndeti i qen qimedredhur gjigant dhe qen qimedredhur standard

Shqetësimet kryesore: adeniti dhjamor, rrotullimi i stomakut,Addison

Shqetësime të vogla: distichiasis, entropion, katarakte, displazi i kofshës, epilepsi

Shikuar herë pas here: PDA, vWD

Teste të sugjeruara: shpim lëkure për AS, sytë, kofshën

Jetëgjatësia: 10-13 vjet

Shëndeti i qimedredhurit xhuxh

Shqetësimet kryesore: Atrofia progresive e retinës, sëmundja e këmbëve-Perthes, dislokimi i patelës, epilepsia

Shqetësime të vogla: trichiasis, entropion, atresia e kanalit lotsjellës,

katarakte, glaukoma, distichiasis

Shihën herë pas here: urolithiasis, degjenerimi i diskut ndërvertebral

Testet e sugjeruara: sytë, gjunjët, ijet

Jetëgjatësia: 13-15 vjet

Shëndeti i qen qimedredhur lodrash

Shqetësimet kryesore: Atrofia progresive e retinës, sëmundja e këmbëve-Perthes, luksimi patellar, epilepsia

Shqetësime të vogla: trichiasis, entropion, atresia e kanalit lotsjellës, katarakte

Shiko gjithashtu: Neguinho dhe lufta e tij kundër sëmundjes: ai fitoi!

Shihen herë pas here: urolithiasis, degjenerimi i diskut ndërvertebral

Testet e sugjeruara: sytë, gjunjët, ijet

Jetagjatësia: 13-16 vjeç

Çmimi i qen qimedredhur

Doni të bleni ? Zbuloni sa kushton një qenush qimedredhur . Vlera e qen qimedredhur varet nga cilësia e prindërve, gjyshërve dhe stërgjyshërve të pjellës (nëse janë kampionë kombëtarë apo ndërkombëtarë, etj.). Për të zbuluar sa kushton një qenush i të gjitha racave , shihni listën tonë të çmimeve këtu: çmimet e qenve. Shikoni këtupse nuk duhet të blini një qen nga reklamat në internet ose nga dyqanet e kafshëve shtëpiake. Ja se si të zgjidhni një lukuni.

Qentë si qimedredha

Bichon Frize

Maltese
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.