Përfitimet e karotave për qentë

Përfitimet e karotave për qentë
Ruben Taylor

Unë zakonisht i jap Pandorës disa ushqime natyrale nga derri dhe viçi, shkopinj, etj. Por dje m'u kujtua karrota madhështore dhe shkova të hulumtoj përfitimet që mund t'u sjellë qenve tanë.

Epo, nga fotografia, as që kam nevojë të them se Pandorës e donte karrotën. Ajo vrapoi nga njëra anë në tjetrën me karotën në gojë, nuk e dinte se ku do ta gërryente, ishte shumë e emocionuar.

Unë hoqa lëkurën për të hequr papastërtitë dhe papastërtitë që eja dhe ja dhashë Pampam pa lëkurë .

Shiko gjithashtu: 20 foto tregojnë se pitbullët mund të jenë të bindur

Përfitimet e karotave për qentë:

Ndihmon për të pasur flokë të shëndetshëm dhe ndihmon me shikim të mirë

Karotat janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A dhe beta-karotenit, dhe kërkesat ditore mund të plotësohen pothuajse plotësisht me vetëm 100 gram të kësaj bishtajore. Vitamina A kontribuon në gjendjen e mirë të syve, lëkurës dhe mukozave.

Rregullon sistemin tretës dhe sistemin nervor

Përveç kësaj, karotat përmbajnë shumë kripëra minerale , si fosfori, klori, kaliumi, kalciumi dhe natriumi, të domosdoshëm për ekuilibrin e mirë të trupit dhe vitaminat e kompleksit B, të cilat ndihmojnë në rregullimin e sistemit nervor dhe funksionimin e sistemit tretës.

Është e mrekullueshme. për shëndetin oral

E papërpunuara dhe të lara mirë, karotat pastrojnë dhëmbët dhe zhvillojnë muskujt e përtypjes.

Ndihmon kurvat shtatzëna gjatë laktacionit

Është i domosdoshëm për gratë shtatzëna dhe laktuese, pasi përmirëson dhe rrit volumine cila për rrjedhojë rrit dhe përmirëson prodhimin e qumështit.

Si të blini karotat

Zgjidhni karota të lëmuara, të forta, pa parregullsi apo rrudha dhe me ngjyrë të njëtrajtshme (njollat ​​e gjelbra japin një të fortë dhe të pakëndshme shije) .

Kujdes kur i jepni karota qenit tuaj

– Disa qen kanë kapsllëk për shkak të karotës, madje paraqesin hemorroide për shkak të vështirësisë në defekim.

– Disa qen kanë kapsllëk. qentë kanë diarre.

– Pak qen mund të jenë alergjikë ndaj karotave, por kjo ndodh.

– Kini kujdes, vitamina e tepërt mund të jetë gjithashtu e dëmshme. Mos e teproni.

Dmth, mos jepni një karotë të tërë. Jepni 1/3 e një karote, pastaj 1/2 e një karote. Unë kurrë nuk i jap Pandorës më shumë se 1/2 karotë në ditë.

Shiko gjithashtu: Si të shpëtojmë nga pleshtat tek qentë
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.