Racat më të mira të qenve për pronarët për herë të parë

Racat më të mira të qenve për pronarët për herë të parë
Ruben Taylor

Së pari, një paralajmërim: nuk ka gjë të tillë si një qen i përsosur. Të gjitha racat, duke përfshirë mutat, kanë avantazhe dhe disavantazhe dhe ju duhet të jeni të vetëdijshëm për këtë.

Disa derdhen shumë, të tjerët nuk mund të lihen vetëm. Disa janë shumë të shqetësuar, të tjerë lehin shumë dhe të tjerë janë të vështirë për t'u stërvitur sepse janë shumë kokëfortë. Këtu përfshihen edhe problemet shëndetësore që janë një trend në çdo racë dhe madje edhe mutat mund të kenë probleme shëndetësore.

Pra, mos u mashtroni, po, do t'ju duhet të hiqni dorë nga disa gjëra nëse doni të keni një qen .

Qeni i parë

Shumë njerëz duan të kenë një qen, por nuk dinë nga të fillojnë, në fund të fundit, ka shumë raca dhe opsione, secila me mënyrën e vet, avantazhet dhe disavantazhet e veta .

Shihni udhëzuesin tonë të plotë të racave këtu.

Në këtë video ne ju mësojmë se si të zgjidhni qenin ideal:

Racat e qenve për fillestarët

A shumë kërkime janë të nevojshme përpara se të keni një qen dhe kjo është arsyeja pse Tudo Sobre Cachorros ekziston. Megjithatë, disa raca janë më të përshtatshmet për tutorët për herë të parë. Duke kujtuar se racat diktojnë një lloj të caktuar temperamenti, por brenda së njëjtës racë çdo individ është unik. Gjithçka do të varet nga raca (shikoni videot tona në YouTube këtu për të mësuar se si ta edukoni saktë qenin tuaj) dhe gjithashtu nga individi. Për shembull, ne mund të kemi një Labrador që është më i qetë dhe një tjetër që është më i shqetësuar. një Yorkshiremë dominuese dhe tjetra më e nënshtruar. Është pak fat dhe gjithashtu të dish se si të zgjedhësh një pjellë.

Shiko gjithashtu: 14 ushqime që ndihmojnë në parandalimin e kancerit te qentë

Por po, disa raca mund të rekomandohen më shumë për tutorët për herë të parë se të tjerat, kryesisht për shkak të temperamentit të tyre të urtë dhe lehtësisë së bindjes.

Shikoni listën:

Shiko gjithashtu: Krimbi i zemrës (krimbi i zemrës)

Bichon Frize

Bichon Frize kanë një temperament të shkëlqyer dhe janë shoqëruesi i përsosur për të gjithë familjen. Ata nuk kërkojnë shumë kujdes, vetëm kujdes të rregullt dhe një shëtitje të përditshme. Ata janë qen super të dashur.

Gjithçka rreth Bichon Frize.

Raca të tjera të vogla.

Raca të tjera shoqëruese.

Maltez

E bardhë, me gëzof dhe me energji të moderuar. Ky qen është i shkëlqyeshëm për ata që duan një shoqërues të qetë, i cili është gjithmonë i gatshëm për një lojë.

Gjithçka rreth maltezës

Raca të tjera të vogla.

Raca të tjera shoqëruese.

Cavalier Kind Charles Spaniel

Nëse jeni duke kërkuar për një qen me përmasa të vogla, do ta doni Kavalierin. Kavalierëve u pëlqen të qëndrojnë në divan dhe zakonisht ndjekin energjinë e pronarit, domethënë nëse e kaloni ditën shtrirë, ai do të jetë i shtrirë pranë jush. Nuk do të kërkojë shumë. Ata janë qen dembelë, të shkëlqyer për tutorët për herë të parë. Ata duhet të lahen shpesh dhe do t'ju ndjekin kudo që të shkoni.

Shiko videon se si është të kesh një Cavalier në shtëpi:

GjithçkaKavalier.

Raca të tjera të vogla.

Raca të tjera shoqëruese.

Golden Retriever

Golden ata janë një nga racat më të njohura sot, sepse ata janë vërtet qen të mrekullueshëm. Ato janë perfekte për familjen, nuk kërkojnë kujdes të madh dhe janë miqësore me të rriturit dhe fëmijët. Ata pëlqejnë të pushojnë në divan me mësuesin e tyre, por janë gjithashtu aktivë për të shoqëruar familjen në aktivitete në natyrë. Ata kanë një temperament të shkëlqyeshëm dhe janë shumë të lehtë për t'u stërvitur, ata janë në krye të listës së qenve më të zgjuar.

Gjithçka rreth Golden Retriever.

Qentë të tjerë të mëdhenj.

Zagar Italian

Megjithëse janë qen vrapues, u pëlqen të flenë dhe të qëndrojnë në divan. Natyrisht, ata kanë nevojë për stërvitje të rregullt dhe do të jenë partnerë të mirë vrapimi.

Gjithçka rreth Greyhound italian.

Labrador

Po ashtu si kushëriri i tyre Golden, Labradorët janë shoqërues të shkëlqyer të familjes. Ata janë shumë të lehtë për t'u stërvitur, por kanë nevojë për më shumë stërvitje se Goldens. Ata janë shumë të shoqërueshëm dhe duan të jenë pranë njerëzve. Ata janë qen për të gjitha kohërat: duke u ulur pranë jush në një kafene ose duke vrapuar me ju në park. Këlyshët e Labradorit mund të jenë të pamundur dhe të djallëzuar, por ata qetësohen me kalimin e kohës.

Gjithçka rreth Labradorëve.

Qentë të tjerë të mëdhenj.

Papillon

Papilonat janë qensuper e lehtë për t'u përballuar. Ka një temperament të shkëlqyer dhe i pëlqen të jetë së bashku me pronarin e saj. Ata janë super lozonjarë dhe shumë aktivë – disave u pëlqen të bëjnë shkathtësi!

Gjithçka rreth Papillon.

Raca të tjera të vogla.

Qedri qimedredhur

Nuk është çudi që shumë njerëz kanë qen qimedredhur në shtëpi. Pudles janë jashtëzakonisht inteligjentë, aktivë dhe shoqërues të familjes. Atyre u pëlqen të ushtrojnë por edhe të jenë së bashku me mësuesin në divan. Përveç kësaj, ata pothuajse nuk derdhen.

Gjithçka rreth qimedredhur.

Raca të tjera shoqëruese.

Pug

Kush nuk e do fytyren e ndrydhur? Pugs janë qen të shkëlqyeshëm për pronarët fillestarë, ata janë shumë të lehtë për t'u kujdesur dhe pëlqejnë të luajnë po aq sa u pëlqen të qëndrojnë në divan me pronarin e tyre. Ata janë super qesharak dhe duan të bëjnë gjithçka për të kënaqur pronarin. Ata mund të jenë shumë të kërcitur si këlyshë, por priren të qetësohen pas dy vjetësh.

Gjithçka rreth Pugs.

Raca të tjera të vogla.

Raca të tjera shoqëruese.

Boston Terrier

Të afërm të ngushtë të bulldogut francez, Bostoni është më i qetë dhe ka më pak probleme shëndetësore.

Gjithçka rreth Boston Terrier .

Në këtë video ju mësojmë se si të zgjidhni qenin ideal:
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.