Rreziqet e eshtrave të lëkurës për qenin

Rreziqet e eshtrave të lëkurës për qenin
Ruben Taylor

Një gjë është e sigurt: kjo lloj kocke/lodër është një nga më të shiturit në dyqanet e kafshëve në të gjithë Brazilin. Thjesht sepse përveçse janë të lirë, qentë i duan ata. Ata janë në gjendje të kalojnë orë të tëra duke përtypur këtë kockë, derisa të kthehet në pelte. Argëtim i garantuar. Por, është SHUMË E RREZIKSHME!

Nëse e doni qenin tuaj, mos i jepni atij lloj kocke. Le të shpjegojmë pse.

1. Kur gëlltiten në copa shumë të mëdha, ato nuk treten nga trupi i qenit.

2. Mund të përmbajë kimikate si Formaldehid dhe Arsenik

3. Mund të jetë i kontaminuar me Salmonelë

4. Mund të shkaktojë diarre, gastrit dhe të vjella

5. Ato mund të shkaktojnë mbytje dhe pengim të zorrëve

Rreziku më i madh i kockave të lëkurës

Përveç dëmtimit të trupit, kockat e lëkurës shkaktojnë VDEKJE nëpërmjet mbytjes . Rezulton se kur qentë përtypin këtë kockë, ato shndërrohen në pelte dhe qeni e gëlltit atë të tërë. Shumë qen mbyten me këtë kockë të ngecur në fyt.

Një rrezik tjetër shumë serioz është se, edhe nëse arrijnë të gëlltisin, këto pjesë xhelatinoze ngecin në zorrë dhe dalin vetëm nëse kryhet një operacion për t'i hequr ato. .

Vetëm në grupin French Bulldog – São Paulo në Facebook, 3 qen ngordhën në vitin 2014 duke u mbytur nga një kockë lëkure.

Shiko gjithashtu: 20 foto tregojnë se pitbullët mund të jenë të bindur

Më 30 gusht 2015, Carla Lima postoi në Facebook-un e saj aksidentin që i ndodhi qenit tuaj për gëlltitjen e një copee një kocke lëkure. Për fat të keq, këlyshi i Carla nuk mundi të rezistonte dhe vdiq për shkak të asaj meze të lehtë. Shihni historinë e saj, të postuar në Facebook dhe të autorizuar prej saj për ta publikuar këtu në faqen tonë të internetit:

“Dje nëna ime bleu këto kocka (mendoj se janë prej lëkure të ngrënshme për kafshët shtëpiake ) dhe ia dhamë djalit tonë shumë të dashur me 4 këmbë, Titos… Kushdo që ka një qen e di se sa të lumtur janë që marrin dhurata! Nuk e dinim që një “gjë” e tillë do të ishte dënimi i tij me vdekje… Epo, Tito u mbyt në një copë të madhe që u shkëput nga ajo gjë dhe vdiq … Në më pak se 15 minuta!!! Nuk kishte kohë për asgjë!!! Bëmë ç'është e mundur që të përpiqeshim ta shkëputnim derisa të shkonte te veterineri! Kur mbërritëm ajo me piskatore mori copën e madhe!!! Por ishte tepër vonë… Ai u përpoq ta ringjallte por më kot…

Miq, kushdo që më njeh mund ta imagjinojë dhimbjen që po ndjej sepse, sipas zgjedhjes sime, nuk dua te kem femije, i kam ato me 4 putra.

Për hir të Zotit!!!! Mos blini një objekt të tillë. E di që foshnja nuk kthehet, por mendo pak, po sikur një fëmijë të marrë diçka të tillë? E lë këtu apelin dhe pikëllimin tim për humbjen e pariparueshme... Shoqëria duhet të dijë për rrezikun e kësaj gjëje!!!!”

Tito fatkeqësisht vdiq pasi u mbyt nga një kockë lëkure.

Çfarë t'i japim qenit për të përtypur?

Ne kemi shkruar një artikull këtu në faqe për lodrat më të sigurta për qenin tuaj. Oqë ne rekomandojmë janë lodra najloni. Ato nuk janë toksike, qeni nuk i gëlltit dhe mund t'i përtypë për orë të tëra pa u shqetësuar.

Shihni të preferuarat tona këtu dhe blini ato në dyqanin tonë.

Si të zgjidhni të përsosurën lodër për qenin tuaj

Në videon më poshtë ju çojmë në një dyqan kafshësh për t'ju treguar se si të zgjidhni lodrën e përsosur për qenin tuaj:

Si të edukoni dhe rritni një qen në mënyrë perfekte

Mënyra më e mirë për ju për të edukuar një qen është nëpërmjet Mbarështimit Gjithëpërfshirës . Qeni juaj do të jetë:

i qetë

Sjellet

i bindur

pa ankth

pa stres

Pa frustrim

Më i shëndetshëm

Ju do të jeni në gjendje të eliminoni problemet e sjelljes së qenit tuaj në një mënyrë empatike, respektuese dhe pozitive:

– urinoni jashtë vend

– lëpirja e putrave

– posesiviteti me sendet dhe njerëzit

Shiko gjithashtu: Rënia dhe rënia e flokëve tek qentë

– injorimi i komandave dhe rregullave

– lehja e tepërt

– dhe shumë më tepër!

Kliko këtu për të mësuar rreth kësaj metode revolucionare që do të ndryshojë jetën e qenit tuaj (dhe tuajën gjithashtu).
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.